Վահագն Խաչատուրյանը երկրորդ փորձից ընտրվեց ՀՀ նախագահի պաշտոնում. նախագահն ընտրվեց միայն ՔՊ-ի ձայների շնորհիվ
Վահագն Խաչատուրյանը երկրորդ փորձից ընտրվեց ՀՀ նախագահի պաշտնում: Նրա թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 71 պատգամավոր, դեմ`0 պատգամավոր:
Երկրորդ փուլով նախագահ ընտրվելու համար անհրաժեշտ էր 64 ձայն:
Նշենք, որ Վահագն Խաչատուրյանն ընտրվել է միայն իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ձայների շնորհիվ, ընդդիմությունը չի մասնակցել նախագահիընտրությանը և չի առաջադրել թեկնածու:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ նախագահի միակ թեկնածուն Վահագն Խաչատուրյանն է, որի թեկնածությունն առաջադրել է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը: Նշենք, որ իշխող խմբակցությունն այսօր առաջին փուլով չկարողացավ նախագահ ընտրել՝ բավարար ձայներ չունենալու պատճառով:
Առաջին փուլով ընտրվելու համար անհրաժեշտ էր 81 ձայն, սակայն նրա թեկնածությանը կողմ էր քվեարկել 69 պատգամավոր:

«Гражданский договор» со второй попытки избрал нового президента Армении
Ваагн Хачатурян избран президентом Армении со второй попытки. Кандидатуру Хачатуряна на пост президента выдвинула правящая фракция «Гражданский договор».
Напомним, что оппозиционные фракции «Армения» и «Честь имею» не выдвинули кандидата в президенты и отказались от участия в голосовании. Правящей фракции в первом туре не удалось избрать президента.
Согласно Конституции Армении, для избрания президента требуется более 80 голосов от общего числа депутатов парламента, однако у «Гражданского договора» всего 71 мандат. За кандидатуру Хачтуряна в первом туре проголосовали 69 депутатов. Во втором же туре для избрания президента достаточно было и 64 голосов.