Լինել ՀՀ քաղաքացի, հայ կամ ՀՀ–ում բնակվող և ցանկանալ, որ ռուս–ուկրաինական, ավելի ճիշտ՝ Ռուսաստան–Արևմուտք հակադրության մեջ պարտվի Ռուսաստանը, նշանակում է լինել առնվազն քաղաքականապես անմեղսունակ։ Քանզի պարզ է, որ եթե ՌԴ–ն պարտվի, ապա դրանից առաջին հերթին օգտվելու է Թուրքիան ու առաջին հերթին զոհ են գնալու Հայաստանն ու Արցախը։
Հայաստանում կան այդպիսիք։ Դրանք, այսպես կոչված, արևմտամետներն են, իսկ իրականում՝ թուրքամետները։ Կան նաև սրանց ջրերն ընկած «ազնիվ քյարփինջներ», որոնք չգիտակցելով են պայքարում Հայաստանի ու Արցախի գոյության դեմ։
Ինչ մնում է մոլի հակառուսներին և քողարկված թուրքամետներին, ապա նրանք ամենօրյա ռեժիմով իրենց գործն են անում։
Սեփական որդիներին Կանադա թռցրած ու հայ ժողովրդի զավակների հաշվին Վուդրո Վիլսոնի քարտեզ գծող Արա Պապյան, հաստիքային հակառուս Հովսեփ Խուրշուդյան, 5–րդ շարասյան առաջամարտիկ «ծռեր», Վազգեն Սարգսյանի արձանի պղծումը Շուշիում փաստացի ողջունած Արամ Սարգսյան, ստաժավոր «արևմտամետ», այսինքն՝ թուրքամետ Արման Բաբաջանյան, ադրբեջանական քարոզչամեքենայի սիրելի Տիգրան Խզմալյան և այլք։ Սրանք բոլորը ՌԴ–Արևմուտք հակամարտության մեջ, ըստ էության, պաշտպանում են Թուրքիայի ու Ադրբեջանի շահերը։ Չե՞ն գիտակցում նրանք այդ ամենը։ Հազիվ թե։ Այն էնտուզիազմը, որով նրանք «Թուրքիայի վկա» են աշխատում, հուշում է, որ այս ամենը, ամենայն հավանականությամբ, ոչ առանց անձնական ֆինանսական շահի է արվում։
Ուշագրավն այն է, որ նշյալ թուրքամետները Նիկոլ Փաշինյանի շրջապատն են ներկայացնում։ Օրինակ՝ Տիգրան Խզմալյանը ՀՀ–ում ՌԴ դեսպանատան դիմաց Մոսկվայի դեմ ցույց է անում, հետո շտապում Նիկոլի հետ հանդիպման՝ «արտաթորանքային» ուժերի ձևաչափով։ Մասնագիտությամբ Վազգեն Սարգսյանի եղբայր աշխատող Արամ Սարգսյանի պարագայում հակառակը եղավ․ նա Ուկրաինային պաշտպանող ու ՌԴ–ին դատապարտող հայտարարություն տարածեց նույն այդ հանդիպումից հետո։
Այս ամենի ֆոնին պարզապես ծիծաղելի է ԱԱԾ հաղորդագրությունն այն մասին, թե բա թշնամու օգտին աշխատող 20–հոգանոց լրտեսական խումբ է հայտնաբերվել։ Թուրքամետ ազդեցության գործակալները վխտում են Նիկոլի շուրջը, քաղաքական դաշտում, փորձագիտական կոչված, սոցցանցային ու տեղեկատվական հարթակներում։ Ինչի՞ մասին է խոսքը։

Быть гражданином РА, армянином или жить в РА и желать, чтобы в российско-украинском конфликте, вернее – в противостоянии Россия-Запад, проиграла Россия, означает быть как минимум политически невменяемым. Понятно, что в случае поражения РФ этим в первую очередь воспользуется Турция, и первыми в качестве жертв падут Армения и Арцах.
В Армении есть таковые. Они – это так называемые прозападники, а в реальности – протурецкие. Есть также попавшие под их влияние «честные кирпичи», которые борются с существованием Армении и Арцаха, сами того не осознавая.
Что до ярых антироссийских и завуалированных протурецких, то они заняты своим делом в ежедневном режиме.
Увёзший своих сыновей в Канаду и расчерчивающий карту Вудро Вильсона за счет сыновей армянского народа Ара Папян, штатный русофоб Овсеп Хуршудян, передовики 5-ой колонны «црер», фактически поприветствовавший осквернение в Шуши памятника Вазгену Саркисяну Арам Саркисян, «прозападник» (знай – протурецкий) со стажем Арман Бабаджанян, любимчик азербайджанского агитпропа Тигран Хзмалян и др. В противостоянии РФ-Запад они, по сути, отстаивают интересы Турции и Азербайджана. Делают ли они это неосознанно? Вряд ли. Тот энтузиазм, с которым они работают «свидетелями Турции», подсказывает, что всё это, скорее всего, делается не без личной финансовой выгоды.
Примечательно то, что указанные протурецкие представляют окружение Никола Пашиняна. Например, Тигран Хзмалян проводит напротив посольства РФ в Армении акцию против Москвы, затем спешит на встречу с Николом в формате внепарламентских сил. В случае с работающим братом Вазгена Саркисяна Арамом Саркисяном произошло наоборот: он распространил заявление в защиту Украины и с осуждением РФ после отмеченной встречи.
На фоне всего этого попросту смешным выглядит заявление СНБ о том, что была разоблачена работавшая в интересах врага группа из 20 человек. Агенты турецкого влияния кишат вокруг Никола, на политическом поле, на так называемых экспертных, информационных и других площадках. О чем речь?