Զելենսկին և Փաշինյանը բազմաթիվ նմանություններ ունեն։ Ռուս–ուկրաինական հակամարտությունը նմանության նոր պահեր բացահայտեց։
Նշենք դրանցից մի քանիսը։
Ե՛վ Զելենսկին, և՛ Փաշինյանը քաղաքական ծաղրածուներ են։ Իշխանության առաջին դեմք դառնալուց առաջ ունեցել են զրո փորձ պետական կառավարման համակարգում, պատահական մարդիկ են և օգտագործվում են դրսի ուժերի կողմից։
Երկուսն էլ պոպուլիստ են, դատարկախոս։
Փաշինյանն էլ պատերազմ բերեց, Զելենսկին էլ։
Երկուսին էլ Արևմուտքն օգտագործեց և օգտագործում է Ռուսաստանի դեմ։ Երկուսն էլ հաճույքով կատարում են հակառուսական իրենց դերը։ Ճիշտ է, Նիկոլը հիմա Կրեմլի պադվալից դուրս չի գալիս ու դարձել է ռուսալեզ, բայց միևնույն է՝ նրա վեկտորը թուրքական է ու հակառուսական (Խզմալյանն ու հակառուսական «արտաթորանքային»՝ արտախորհրդարանական ուժերի հետ հանդիպումը վկա)։
Զելենսկին ու Փաշինյանը բունկերի սիրահար են։ Իրենք սիրում են բոլորին և ուղարկում բոլորին կրակի բերան, բայց հերոսաբար մտնում են բունկեր ու դուրս չեն գալիս՝ մինչև անցնի վտանգը։
Մի ուշագրավ ընդհանրություն էլ կա հայաստանյան և ուկրաինական զարգացումներում։
Երբ ՌԴ նախագահ Պուտինը կոչ արեց ուկրաինական զինվորականներին հեռացնել հանցագործ Զելենսկուն և իրենց ձեռքը վերցնել իշխանությունը, տեղի ունեցավ մի բան, որը «դեժա վյու» էր։ Պուտինի այդ կոչին շատ արագ արձագանքեց Թուրքիան՝ դեմ արտահայտվելով ՌԴ նախագահին։
Եթե հիշում եք, Թուրքիան նույն օպերատիվությամբ ու նույն շեշտադրմամբ դեմ էր արտահայտվում նաև Հայաստանում Նիկոլ Փաշինյանի դեմ դուրս եկած հայ զինվորականների դեպքում։ Ճիշտ է, ինչպես ժամանակը ցույց տվեց՝ ՀՀ ԳՇ–ում բազմաթիվ «թսիկ» գեներալներ կան, բայց տվյալ դեպքում հետաքրքրականն այն է, որ ներքաղաքական հարցերում Էրդողանը պաշտպանում է Զելենսկուն և Փաշինյանին։ Երկուսն էլ նրա հաճախորդներն են։ Երկուսի համար էլ կարևորն իրենց իշխանությունն է՝ հանուն որի նրանք պատրաստ են աճուրդի հանել սեփական երկրի շահերը։
Նիկոլ Փաշինյանն, օրինակ, բավարարում է թուրքական բոլոր նախապայմաններն ու բանակցում նորերը բավարարելու համար։ Էրդողանենք ՀՀ–ում երկրորդ Նիկոլին չեն գտնի (նրանից ավելի թուրքամետ, իհրակե, կան, բայց դրանք չեն կարող իշխանության գալ, իսկ նրանք, ովքեր իշխանության գալու պոտենցիալ ունեն, Նիկոլի հակառակ թևում են), դրա համար էլ պաշտպանում էին ու են։ Զելենսկուն էլ դրսից ինչ ասեն, կանի։ Հաճախորդների բնույթն է այդպիսին։
Էրդողանի հաճախորդները

Между Зеленским и Пашиняном немало схожего. Российско-украинский конфликт раскрыл новые грани этой схожести.
Приведем некоторые из них.
И Зеленский, и Пашинян – политические клоуны. До становления первыми лицами власти они не имели какого-либо опыта государственного управления, они оба – случайные люди, и используются внешними силами.
Они оба – популисты и пустословы.
Войну своему народу принес как Пашинян, так и Зеленский.
Их обоих Запад использовал и использует против России. Они оба с удовольствием выполняют свою антироссийскую роль. Правда, Никол сейчас не выходит из кремлевского подвала и стал русскоговорящим, но его вектор всё равно протурецкий и антироссийский (встреча и Хзмаляном и представителями других внепарламентских сил – яркое тому подтверждение).
Зеленский и Пашинян – любители бункеров. Они любят всех и отправляют всех под огонь, но сами героически прячутся в бункере и не выходят оттуда, пока всё не уляжется.
Между армянскими и украинскими развитиями есть также другая общность.
Когда президент РФ Путин призвал украинских военных отстранить преступника Зеленского и взять власть в свои руки, произошло нечто, что навеяло дежавю. На данный призыв Путина очень быстро отреагировала Турция, выступившая против этого.
Если помните, Турция с той же оперативностью и с теми же акцентами высказалась также против выступивших в Армении против Никола Пашиняна армянских военных. Правда, как впоследствии показало время, в Генштабе ВС РА оказалось немало трусливых генералов, но в данном случае примечательно то, что во внутриполитических вопросах Эрдоган защищает Зеленского и Пашиняна. Они оба – его клиенты. Для обоих главным является их власть, во имя которой они готовы выставить на торги интересы собственной страны.
Например, Никол Пашинян, удовлетворяет все турецкие предусловия и переговаривается вокруг удовлетворения новых. Найти в РА второго Никола Эрдогану не удастся (конечно, есть и более протурецкие, чем он, но те не могут прийти к власти, а те, кто обладает потенциалом прихода к власти, находятся в противоположном Николу лагере), поэтому и поддерживает его всеми силами. Зеленский тоже выполнит всё, что ему укажут извне. Таков уж характер клиентов.
Клиенты Эрдогана