Բելառուսում սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե է անցկացվում
Բելառուսի Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին հանրաքվեն անցկացվում է այսօր` փետրվարի 27-ին:
Արտահերթ քվեարկությունը սկսվել է փետրվարի 22-ին ու տևել մինչև փետրվարի 26-ը ներառյալ:
Sputnik Բելառուսը հայտնում է, որ տեղամասերն ամբողջ երկրում բացվել են տեղական ժամանակով 8:00-ին (Երևանի ժամանակով 9: 00-ին) ու կշարունակեն աշխատանքը մինչև 20: 00-ը:
Բելառուսում ընդհանուր առմամբ ստեղծվել է 5510 ընտրատեղամաս: ԿԸՀ-ի տեղեկատվության համաձայն՝ հանրաքվեի մասնակիցների ցուցակում ընդգրկված է 6 818 948 մարդ:
Հանրաքվեի յուրաքանչյուր մասնակից պետք է պատասխանի ընդամենը մի հարցի. «Դուք ընդունո՞ւմ եք Բելառուսի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխություններ ու լրացումները»։
Հանրաքվեում ընդգրկված են շուրջ 45 հազար ազգային դիտորդներ, շուրջ 200 միջազգային և օտարերկրյա՝ ԱՊՀ-ից, ՇՀԿ-ից (Շանհայի համագործակցության կազմակերպություն ), ՀԱՊԿ-ի ԽՎ-ից, ԱՊՀ-ի երկրների ԿԸՀ-ի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև անկախ փորձագետներ, այդ թվում՝ ԵՄ երկրներից:
Բելառուսի Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի համաձայն՝ նույն անձը կարող է առավելագույնը երկու անգամ նախագահ լինել։
Առաջարկվող փոփոխությունների համաձայն՝ հիմնական օրենքում կարող է հայտնվել Համաբելառուսական Ժողովրդական ժողովի մասին բաժին։ Այն կդառնա երկրում ժողովրդի իշխանության բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը, կհաստատի ներքին ու արտաքին քաղաքականության հիմքերը, ռազմական դոկտրինը, երկրի ազգային անվտանգության հայեցակարգը:
Նախագծի համաձայն՝ նախագահը կարող է պաշտոնանկ արվել Համաբելառուսական Ժողովրդական ժողովի կողմից՝ Սահմանադրության պարբերաբար կամ կոպիտ խախտման կամ պետական դավաճանության կամ այլ ծանր հանցագործության կատարման դեպքում։

В Беларуси проходит референдум по конституционным поправкам
Референдум по внесению изменений и дополнений в Конституцию Беларуси проходит 27 февраля. Досрочное голосование началось 22 февраля и продлилось по 26 февраля включительно.
Как сообщает «Sputnik Беларусь», участки по всей стране открылись в 8:00 по местному времени и продолжат работу до 20:00.
В Беларуси создано в общей сложности 5510 участков, где граждане страны могут принять участие в референдуме.
По информации ЦИК, в списки участников референдума включены 6 818 948 человек.
Наибольшее число участков сформировано в Гомельской и Минской областях – 977 и 929 соответственно, в Брестской области – 883, в Витебской – 714, в Могилевской – 707, в Гродненской – 608, в Минске – 692. На референдуме участки за рубежом было принято не открывать.
Каждый участник референдума должен ответить всего на один вопрос: «Принимаете ли Вы изменения и дополнения Конституции Республики Беларусь?»
На референдуме работают около 45 тысяч национальных наблюдателей, около 200 международных и иностранных – от СНГ, ШОС, ПА ОДКБ, представители ЦИК стран СНГ, а также независимые эксперты, в том числе из стран ЕС.
Согласно проекту поправок к Конституции Беларуси, одно и то же лицо может быть президентом не более двух сроков.
В соответствии с предлагаемыми поправками, в Основном законе может появиться раздел о Всебелорусском народном собрании, которое станет высшим представительным органом народовластия в стране, будет утверждать основы внутренней и внешней политики, военную доктрину, концепцию нацбезопасности страны.
Проектом предусматривается, что президент может быть смещен с должности Всебелорусским народным собранием в случае систематического или грубого нарушения Конституции либо совершения государственной измены или иного тяжкого преступления.