Հայաստանի ու Թուրքիայի իշխանությունները կրկին «ձեռ առան» հայ ժողովրդին
Ուկրաինական թոհ ու բոհի մեջ մի տեսակ աննկատ մնաց Հայաստանի ու Թուրքիայի ներկայացուցիչների երկրորդ հանդիպումը։
«Շուշիի հռչակագրի» կապակցությամբ ընդդիմության ներկայացրած հայտարարության նախագիծը տապալելուց և այդ թեմայով ԱԺ արտահերթ նիստի քվորումը չապահովելուց հետո դա առաջին հանդիպումն էր։ Ռուբեն Ռուբինյանն, ըստ ամենայնի, իր թուրք գործընկեր Քըլըչին հաշվետվություն ներկայացրած կլինի ու արժանացած կլինի խրախուսական խոսքերի։
Հիշեցնենք, որ «Շուշիի հռչակագրով»
–Արցախը դիտարկվում է որպես Ադրբեջանի մաս,
–թուրք–ադրբեջանական զույգը պահանջում է Զանգեզուրի միջանցք,
–մերժում է Հայոց ցեղասպանությունը և առաջարկում թեման տեղափոխել պատմաբանների քննարկման դաշտ,
–եթե Հայաստանը որոշի կռացած դիրքից ոտքի կանգնել, ապա մեր թշնամիները դա կհամարեն ոտնձգություն իրենց շահերի դեմ ու համատեղ ուժերով կանցնեն գրոհի։
Նիկոլ Փաշինյանը նույնիսկ մտահոգություն չի ուզում հայտնել այս հռչակագրի թեմայով՝ դրանով իսկ մեսիջ հղելով Թուրքիային ու Ադրբեջանին, որ ընդունում է նրանց նախապայմանները, զուգահեռաբար մեսիջ հղելով մեր դաշնակիցներին ու ամբողջ աշխարհին, որ ընտրել է թուրքամետ վեկտորը։
Այսքանից հետո կրկին հայտարարել, որ հայ–թուրքական նոր հանդիպման ժամանակ Ռուբինյանն ու Քըլըչը վերահաստատել են, որ հարաբերությունները կարգավորելու են առանց նախապայմանների, նշանակում է կրկին «ձեռ առնել» հայ ժողովրդին, քանզի թուրք–ադրբեջանական նախապայմանները Նիկոլ Փաշինյանը կա՛մ բավարարել է, կա՛մ գտնվում է բավարարման փուլում։ Թուրքիայի այդ ո՞ր նախապայմանը բավարարված չէ, որ մի հատ գրում են, թե բա պայմանավորվել են առանց նախապայմանների կարգավորել հարաբերությունները։
Նիկոլն ամենօրյա ռեժիմով «ապացուցում» է, որ «Ղարաբաղն Ադրբեջան է, և բացականչական նշան»։ Նա փաստացի հրաժարվում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը պետականորեն հետապնդելուց՝ հայտարարելով, որ այդ հարցով նախևառաջ պետք է զբաղվի սփյուռքը։
Մերժելով «Շուշիի հռչակագրի» դեմ հայտարարությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանը դեմ քվեարկեց ՀՀ անկախության հռչակագրին և հերթական անգամ ընդունեց թուրք–ադրբեջանական նախապայմանները։ Մնացածը ծաղր է ՀՀ–ի ու հայ ժողովրդի նկատմամբ։

Власти Армении и Турции снова поиздевались над армянским народом
В информационной шумихе вокруг Украины как-то незамеченной осталась вторая встреча спецпредставителей Армении и Турции.
Это была первая встреча после срыва правящей силой заявления оппозиции в связи с «Шушинской декларацией» и отказа обеспечить кворум для внеочередного заседания НС на данную тему. Рубен Рубинян, по всей видимости, представил отчет своему коллеге Кылычу и удостоился слов похвалы.
Напомним, что «Шушинской декларацией»:
–Арцах рассматривается частью Азербайджана,
–турецко-азербайджанский тандем требует Зангезурский коридор,
–отрицается Геноцид армян и предлагается переместить тему в плоскость обсуждения историков,
–намерение Армении встать на ноги будет расценено нашими врагами как посягательство на их интересы, и это будет пресекаться их совместными силами.
Никол Пашинян не высказал даже опасения на тему данной декларации, направив тем самым месседж Турции и Азербайджану, что принимает их предусловия, а также нашим союзникам и всему миру – что выбрал протурецкий вектор.
Снова заявлять после столького, что в ходе новой армяно-турецкой встречи Рубинян и Кылыч подтвердили свое согласие на продолжение процесса налаживания отношений без предварительных условий означает издевательство над армянским народом, поскольку турецко-азербайджанские предусловия Никол Пашинян или удовлетворил, или продолжает удовлетворять. Какое такое предусловие Турции не удовлетворено, что еще пишут, будто договорились урегулировать отношения без предусловий?
Никол в ежедневном режиме «доказывает», что «Карабах – это Азербайджан, и восклицательный знак». Он фактически отказывается от отстаивания на государственном уровне международного признания Геноцида армян, заявляя, что этим вопросом прежде всего должна заниматься Диаспора.
Отвергнув заявление против «Шушинской декларации», Никол Пашинян проголосовал против Декларации независимости РА и в очередной раз принял турецко-азербайджанские предусловия. Остальное – издевательство над РА и армянским народом.