Պատճառն այն է, որ հեղափոխական կոռուպցիոներ Պորոշենկոյին նախագահի պաշտոնում փոխարինեց Զելենսկին, բայց դրանից բան չփոխվեց։ Կոռուպցիան ինչպես կար, այնպես էլ մնաց։ Ավելացավ շոուն։ Օլիգարխին փոխարինեց ծաղրածուն։
Քաղաքական ծաղրածու Զելենսկին, ինչպես որ մյուս ծաղրածուները, իր ղեկավարած պետության գլխին պատերազմ բերեց։ Ու ինչպես էլ ավարտվի այս պատերազմը, թիվ մեկ պարտվողն Ուկրաինան և ուկրաինացիներն են լինելու, քանզի ծաղրածուն դրանց հանել է աշխարհաքաղաքական աճուրդի՝ չմտածելով, որ իր երկիրն այդ դեպքում տաշեղի պես կթռնի։
Զելենսկին չսովորեց իր կոլեգայի՝ Նիկոլ Փաշինյանի սխալների վրա։ Նա տապալեց բանակցային գործընթացը և հույսը դրեց, թե բա «запад нам поможет»։
Զարմանալի է, որ սովետական դպրոցն անցած մարդիկ չգիտեին, որ օստապբենդերական այդ մուտիլովկան ի վերջո կործանման առաջ է կանգնեցնում «запад нам поможет»–ին հավատացողներին։
44–օրյա պատերազմի օրերին բոլոր նիկոլականներն ապրում էին «Թրամփը վատն է, հեսա Բայդենը կդառնա ԱՄՆ նախագահ ու մեզ կօգնի» գերպատրանքներով, այսինքն՝ հավատում էին «запад нам поможет»–ին։
Կա տեսակետ, որ Փաշինյանը չէր կանգնեցնում պատերազմը, քանզի սպասում էր Բայդենի օգնությանը։ Այսինքն՝ մենք օրական 200 զոհ էինք տալիս միայն այն պատճառով, որ Նիկոլը պատրանքներ ուներ։ Եթե ճիշտ է այդ տեսակետը, ապա Նիկոլն առնվազն քաղաքականապես անմեղսունակ է, իսկ իրականում՝ հանցագործ։
Նույնը կարելի է ասել Զելենսկու մասին։ Նրան Արևմուտքը «դուխ» տվեց, թե բա մեջքիդ կանգնած ենք, արխային գազ տուր, սա էլ կուտը կերավ ու սկսեց սպիտակ արջի ամորձիների հետ խաղալ։ Արդյունքը եղավ այն, որ Բայդենն ընդամենն աղոթքներով է սատարում փլուզվող Ուկրաինային։ Զելենսկուն այլ բան չի մնում, քան հրապարակավ խոստովանել, որ Ուկրաինան պատերազմում մենակ է մնացել։
Զելենսկին խոստովանեց ու մտավ ծակը՝ բունկեր։ Նիկոլի պես։
Ահա թե ինչ է լինում, երբ պետությունը վստահվում է քաղաքական ծաղրածուներին։
Հ․Գ․ Ուկրաինայում և Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին և պատերազմական փիառին հետևելիս այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ նույն կենտրոններից են սցենարն ու տեքստերը տվել։
Սպասենք, թե երբ է Զելենսկին պարտված ուկրաինացիներին ասելու, որ եկել է քաղաքացու վրեժի պահն ու ողջ պարտությունը բարդի նախկինների վրա՝ հընթացս մտնելով Պուտինի հետույքը։
Բայդենին սպասելիս․ «запад нам поможет?»
Ուկրաինան կրակի մեջ է։ Հերթական անգամ։

Причина в том, что революционного коррупционера Порошенко на посту президента сменил Зеленский, но от этого ничего не изменилось. Коррупция как была, так и осталась. Прибавилось лишь шоу. Олигарха сменил клоун.
Политический клоун Зеленский, как и другие клоуны, принес возглавляемой им стране войну. И как бы ни завершилась война, главной проигравшей будет Украина и украинцы, так как клоун выставил их на геополитические торги, не задумываясь о том, что его страна в этом случае отлетит как стружка.
Зеленский не извлек урока из ошибок своего коллеги Никола Пашиняна. Он провалил переговорный процесс и стал уповать на «Запад нам поможет».
Удивительно, что прошедшие советскую школу люди не знали, что это остапбендеровское «мутилово» в итоге поставит верящих в «Запад нам поможет» перед катастрофой.
В дни 44-дневной войны все николовцы жили супериллюзиями «Трамп плохой, как только Байден станет президентом США, он нам поможет», то есть верили в «Запад нам поможет».
Есть мнение, что Пашинян не останавливал войну, так как ждал помощи Байдена. То есть мы ежедневно теряли 200 человек убитыми лишь по той причине, что Никол тешил иллюзии. Если это мнение верно, то Никол – как минимум политически невменяемый, а в реальности – преступник.
То же самое можно сказать и о Зеленском. Запад его подогрел, мол, стоит у него за спиной, нужно нажимать на газ, и тот поверил и начал дразнить белого медведя. Результатом стало то, что Байден поддерживает разваливающуюся Украину всего лишь молитвами. Зеленскому же не остается ничего другого, кроме как публично признать, что в войне Украина осталась в одиночестве. Признать и спрятаться в бункере. Подобно Николу.
Вот что бывает, когда государство доверяют политическим клоунам.
P.S. Следя за происходящими на Украине и в Армении событиями и военным пиаром, складывается такое впечатление, что сценарии и тексты были спущены из одного центра.
Что ж, будем ждать, когда Зеленский скажет проигравшим украинцам, что настало время мести гражданина, взвалит всю вину за поражение на прежних и начнет заискивать перед Путиным.
В ожидании Байдена или «Запад нам поможет?»
Украина в огне. В очередной раз.