Փաշինյանը կողմ է «Շուշիի հռչակագրին» և դեմ՝ ՀՀ անկախության հռչակագրին
Նիկոլ Փաշինյանն այսօր փաստացի միացավ Ալիևի ու Էրդողանի ստորագրած «Շուշիի հռչակագրին», որով Արցախը համարվում է Ադրբեջանի մաս, մերժվում է Հայոց ցեղասպանությունը, հայտ է ներկայացվում թուրք–ադրբեջանական զույգին ծառայեցնել «Զանգեզուրի միջանցքը»։ Այդ հռչակագիրն ուղղված է Հայաստանի ու Արցախի հանրապետությունների գոյության դեմ։
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան արդեն հասցրել է ողջունել Նիկոլի պրոթուրքական այս որոշումը։ Բաքուն զուգահեռաբար հայտարարում է, որ քրեական հետապնդում է սկսելու ՀՀ 2–րդ և 3–րդ նախագահների դեմ։ Ինչպես հայտի է, վերջիններիս քրեական հետապնդման է ենթարկում նաև Փաշինյանը։ Այսինքն՝ այս հարցում ևս կա համագործակցություն և գործողությունների նույնացում Փաշինյանի ու Ալիևի մոտ։
Եվ այսպես, Հայաստանի իշխանությունը «խաղաղության» մանդատի ներքո սպասարկում է թուրք–ադրբեջանական օրակարգը։ Դա նորություն չէր, բայց այսօր փաստական ձևակերպում ստացավ, քանզի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը մերժեց «Շուշիի հռչակագիրը» դատապարտող մեր հայտարարության տեքստի նախագիծը։
Փետրվարի 21–ին Նիկոլ Փաշինյանը միացավ «Շուշիի հռչակագրին» ու դեմ քվեարկեց ՀՀ անկախության հռչակագրին։

Пашинян за «Шушинскую декларацию» и против Декларации независимости РА
Никол Пашинян сегодня фактически присоединился к подписанной Эрдоганом и Алиевым «Шушинской декларации», которой Арцах считается частью Азербайджана, отрицается Геноцид армян, подается заявка на задействование «Зангезурского коридора» в интересах турецко-азербайджанского тандема. Эта декларация направлена против существования республик Армения и Арцах.
Азербайджанский агитпроп уже успел поприветствовать это протурецкое решение Никола. Параллельно Баку заявляет, что начнет уголовное преследование в отношении 2-го и 3-го президентов РА. Как известно, уголовному преследованию их подвергает также Пашинян. То есть сотрудничество и идентичность шагов Пашиняна и Алиева присутствует также в этом вопросе.
Итак, в рамках мандата на «мир» власти Армении обслуживают турецко-азербайджанскую повестку. Это не новость, но сегодня это приобрело фактическое оформление, так как фракция «Гражданский договор» отклонила проект текста нашего заявления, осуждающего «Шушинскую декларацию».
21-го февраля Никол Пашинян присоединился к «Шушинской декларации» и проголосовал против Декларации независимости РА.