Բեռլուսկոնին մեղադրվում է հեռուստատեսությունը գրաքննության ենթարկելու համար
Ինչպես հաղորդում է «Ռոյթերս» գործակալությունը, Իտալիայի վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնին կասկածվում է իտալական հեռուստաընկերությանը գրաքննության ենթարկելու համար։
Հռոմի դատախազությունը կարծում է, որ Բեռլուսկոնին «RAI» հեռուստաընկերությանը ստիպել է եթեր չհեռարձակել Աննոզերո» (Annozero) թոք–շոուն, որի վարող Միքայել Սանտորոն հայտնի է որպես Իտալիայի վարչապետի սուր քննադատ։
Ծրագիրը եթեր էր հեռարձակվում «RAI» հեռուստաալիքով՝ 2006–2011թթ., և նրա գոյությունը վերջնականապես դադարել է հունիսին, երբ Սանտորոն ինքն է ազատվել աշխատանքից «RAI»–ում։ Ինչպես գրում է «Ռոյթերս»–ը, իտալական դատախազության ուշադրությունն է գրավել 2009թ. Սիլվիո Բեռլուսկոնիի գործունեությունը։ Այդ ժամանակ նա, իբրև թե, ջանացել է հերթական անգամ եթերից դուրս հանել Սանտորոյի թոք–շոուն։ Գործով կասկածվում են նաև «RAI» հեռուստաընկերության գլխավոր տնօրեն Մաուրո Մասին և զանգավածային հաղորդակցության միջոցների ոլորտի հսկողության (Agcom) նախկին ղեկավար Ջանկառլո Ինոչենցոն։
Միքայել Սանտորոյի և Բեռլուսկոնիի միջև հակասությունը սկսվել է 2002թ.։ Բուլղարիայում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ Սիլվիո Բեռլուսկոնին հայտարարել է, թե Սանտորոն պետական հեռուստաալիքն օգտագործում է «հանցավոր կերպով»։ Շուտով «RAI» հեռուստաընկերության նոր՝ Բեռլուսկոնիի կառավարության կողմից նշանակված ղեկավարությունը աշխատանքից հեռացնում է մեկնաբնին, պաշտոնական վարկածով՝ նրա վարած «Sciuscià» թոք–շոուի ցածր վարկանիշի պատճառով։
Ընդ որում Բեռլուսկոնին առաջին անգամը չէ, որ մեղադրվում է «RAI» հեռուստաընկերության վրա ճնշումներ գործադրելու համար։ 2011թ. մայիսին «Agcom»–ը հեռուտաընկերությանը տուգանել էր նրա համար, որ նախընտրական արշավի ժամանակ վարչապետին և նրա «Ազատության ժողովուրդ» կուսակցությանը ավելի շատ ժամանակ էր հատկացնում, քան ընդդիմադիր ուժերին։
Բեռլուսկոնին դեռևս չի մեկնաբանել նոր մեղադրանքը։ Հոկտեմբերի 3–ին նա պետք է կանգնի դատարանի առաջ՝ անչափահասների հետ սեռական հարաբերությունների մեջ մտնելու գործով։

Премьер-министра Италии Сильвио Берлускони подозревают в попытке цензурировать итальянское ТВ, сообщает«Lenta.ru» со ссылкой на «Reuters».
Прокуратура Рима считает, что Берлускони принуждал государственное телевидение RAI снимать с эфира ток-шоу "Аннодзеро". Его ведущий Микеле Санторо известен своей критикой премьера Италии. Программа выходила на канале Rai 2 с 2006 по 2011 год, и окончательно прекратила свое существование в июне, после того, как Санторо сам уволился из RAI.
Внимание итальянских прокуроров привлекла деятельность Сильвио Берлускони в 2009 году. Тогда он якобы совершил очередную попытку убрать ток-шоу Санторо с канала. Также под подозрение попал бывший гендиректор RAI Мауро Мази и экс-глава управления по надзору в сфере массовых коммуникаций (Agcom) Джанкарло Инноченцо.
Конфликт Микеле Санторо и Берлускони начался в 2002 году. На пресс-конференции в Болгарии Сильвио Берлускони заявил, что Санторо использует государственное телевидение "преступным образом". Вскоре после этого назначенный правительством Берлускони новый менеджмент RAI уволил ведущего, официально - за низкий рейтинг ток-шоу "Шуша" (Sciuscià), которое он тогда вел.
Берлускони не в первый раз подозревают в давлении на RAI. В мае 2011 года «Agcom» оштрафовала телекомпанию за то, что во время предвыборной кампании та уделяла премьер-министру и его партии "Народ свободы" значительно больше эфирного времени, чем оппозиционным партиям.
Премьер Италии пока никак не прокомментировал новое расследование. 3 октября он должен предстать перед судом по обвинению в связи с несовершеннолетней танцовщицей из Марокко. Также в отношении Берлускони заведено три уголовных дела, связанных с коррупцией и финансовыми махинациями медиахолдинга «Mediaset», которым он владеет.
До этого премьеру удавалось избегать судебного преследования благодаря закону, гарантировавшему членам правительства неприкосновенность, но в июне 2011 года по итогам референдума он был отменен.
Берлускони уличили в телецензуре