Ադրբեջանական պատվիրակությունն օրեր անց Հայաստան կգա. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Փետրվարի 21-ին ու 22-ին «Եվրանեսթի» քաղաքական հարցերի, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության, ինչպես նաև՝ էներգետիկ անվտանգության հանձնաժողովները Երևանում նիստ կանցկացնեն:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ եվրոպական կառույցի նիստերը Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կանցկացվեն: «Եվրանեսթի» հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Մարիա Կարապետյանից փորձեցինք տեղեկանալ՝ ադրբջանական պատվիրականությունը ժամանելու է արդյոք Երևան: Նա նշեց, որ այս պահին հստակ չէ՝ կգան արդյոք, թե չէ, բայց գալու հավանականությունը մեծ է:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի մյուս տեղեկության հետ կապված, թե Հայաստանի ու Ադրբեջանի պատվիրակությունները առանձին ճաշ կամ ընթրիք են ունենալու, Կարապետյանը կտրուկ արձագանքեց. «Նման բան չկա»:
Նշենք, որ նման ձևաչափի միջազգային միջոցառումների ժամանակ, բնականաբար, լինում են պաշտոնական բնույթի, բայց առավել մտերմիկ ճաշկերույթներ, հարցն այն է, սակայն, թե հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո հայաստանյան ու ադրբեջանական պատվիրակության ներկայացուցիչերն ինչպես են իրար հետ հաց կիսելու ու բաժակ բաժակի խփելու, իսկ մինչ այդ էլ մի սենյակում կնստեն և մարդու իրավունքներին առնչվող հարցեր կքննարկեն:

Через несколько дней в Армению прибудет азербайджанская делегация – «Жоховурд»
Комитеты Евронест по политическим вопросам, правам человека и демократии, а также комитеты по энергетической безопасности 21 и 22 февраля проведут заседание в Ереване. Об этом пишет газета «Жоховурд».
Изданию стало известно, что заседания европейской структуры пройдут в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване.
Газета попыталась узнать у главы армянской делегации Евронест Марии Карапетян, прибудет ли в Ереван азербайджанская делегация. Она отметила, что на данный момент не ясно, приедут они или нет, однако вероятность их приезда высока.
По поводу другой информации газеты «Жоховурд» – о том, что у армянской и азербайджанской делегаций будет отдельный обед или ужин, Карапетян резко отреагировала: «Ничего такого нет».
«Отметим, что во время международных мероприятий такого формата, конечно, бывают формальные ужины, но в более тесной, легкой атмосфере. Вопрос, однако, в том, как представители армянской и азербайджанской делегаций будут делить хлеб и поднимать бокалы, особенно после 44-дневной войны, а до этого они будут сидеть в одном зале и обсуждать вопросы прав человека.
Впереди ждут интересные развития», – пишет газета.