Ադրբեջանական դիրքից հրազենով կրակել են հողագործությամբ զբաղվող արցախցիների ուղղությամբ
Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի հարևանությամբ ամրակայված ադրբեջանական դիրքից փետրվարի 15-ի ժամը 15:30-ի սահմաններում հրազենով կրակ են բացել նույն համայնքի վարչական տարածքում տեղակայված վարելահողում տրակտորով գյուղատնտեսական նշանակության աշխատանքներ կատարող անձանց ուղղությամբ, ինչի հետևանքով խոցվել է տրակտորը, իսկ քաղաքացիներին հաջողվել է փրկվել ռուս խաղաղապահների միջամտության շնորհիվ: Այս մասին հայտարարությամբ տեղեկացնում է Արցախի Հանրապետության դատախազությունը։
Ըստ աղբյուրի՝ ԱՀ ոստիկանությունը կատարում է վերը նկարագրված հանցավոր դեպքի նյութական հետքերի արձանագրում և ամրագրում:
«Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներին ձերբակալելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու սպառնալիքների փոխարեն, Ադրբեջանի Հանրապետության դատախազությանը խորհուրդ կտայինք նվազագույն միջոցները ձեռնարկել Արցախի խաղաղ բնակչության ֆիզիկական ոչնչացմանն ուղղված դեպքերը կանխելու և նման հանցավոր արարք կատարած անձանց քրեական պատասխանատվության կանչելու ուղղությամբ: Դա ոչ միայն «խաղաղության ձգտող» երկրների համար միակ քաղաքակիրթ մոտեցումն է, այլև Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիային միացած Ադրբեջանի Հանրապետության միջազգայնորեն ու հրապարակայնորեն ստանձնած պարտավորությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Азербайджанские ВС открыли огонь по фермерам, работавшим на сельхозугодьях в Арцахе
С азербайджанской позиции близ села Храморт Аскеранского района Республики Арцах сегодня около 15:30 из огнестрельного оружия был открыт огонь в направлении людей, проводивших на тракторе сельскохозяйственные работы на пашне, расположенной на административной территории той же общины. Как сообщает Генпрокуратура Арцаха, в результате обстрела был поврежден трактор, а гражданам удалось спастись благодаря вмешательству миротворцев.
«Вместо того чтобы угрожать гражданам Республики Арцах задержаниями и привлечением к уголовной ответственности, мы бы посоветовали прокуратуре Азербайджана принять минимальные меры для предотвращения случаев, направленных на физическое уничтожение гражданского населения Арцаха, и привлечения к уголовной ответственности лиц, совершивших подобные преступления. Это не только единственный цивилизованный подход для «стремящихся к миру» стран, но и международное и публично взятое на себя обязательство Азербайджана, присоединившегося к Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод», – говорится в сообщении.
Полиция Арцаха зафиксировала материальные последствия вышеописанного преступления.