Նիկոլի «ալֆան» և Արարատի «օմեգան»․ Ալենի կայքը «փչացրել» է Միրզոյանին (լուսանկար)
Կասկածելի լեգիտիմությամբ ԱԺ նախագահ նշանակված ու ժամանակավորապես ՀՀ նախագահ աշխատող Ալեն Սիմոնյանի հետ կապվող «Freenews.am» կայքը մի նյութ էր հրապարակել, որը շատ արագ հեռացվեց կայքից։ Բայց դե «սկրինը» կա ու կա․․․
Վերլուծական այդ հոդվածում ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը համեմատվել է Ուկրաինայի արտգործնախարարի հետ։ Ըստ իշխանական լրատվամիջոցի հոդվածագրի՝ Ուկրաինայի արտգործնախարարը ազգային–պետական գործիչ է, իսկ ահա Արարատ Միրզոյանը Թուրքիայի ու Ադրբեջանի շահերն է սպասարկում։
Երբ սա ասում է ընդդմությունն ու հիշեցնում, որ Միրզոյան Արարատը «օմեգա» մականունն է ստացել ԱԱԾ–ում «վերբովկա» լինելուց հետո, մարդիկ կարող են մտածել, որ ընդդիմությունն էպատաժ է անում, թեև Արարատը հաստատել է, որ ինքը ՀՀ ԱԱԾ–ի կողմից «վերբովկա» է եղել «հանդուգն ու պայքարիստ» ընդդիմադիր աշխատած ժամանակ։
Երբ Արարատի թրքության մասին խոսում են իշխանություններին քննադատողները և հիշեցնում, որ Արարատը համարվում է թուրքական գործակալ, մարդիկ կարող են մտածել, որ դա էլ է էպատաժ ու գնահատականի ծայրահեղացում։
Բայց հիմա Արարատի թուրքամետության մասին գրում է իշխանական կայքը ու հետո արագ հեռացնում նյութը, ինչը հուշում է, որ տեղի է ունեցել «ռազբորկա», որից հետո իշխանական լրատվամիջոցին «կզացրել» են ու ստիպել նյութը հանել։
«Freenews.am»-ի գրածը Միրզոյանին «փչացնելու» համար էր, բայց գլխավոր հասցեատերը ոչ թե «օմեգան» էր, այլ «ալֆան»՝ Նիկոլ Փաշինյանը։
Բոլորը գիտեն, որ Միրզոյանը գրպանի շնիկի դեր է կատարում Նիկոլի համար (ԱԺ–ում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ Միրզոյանը բառացի ասում է այն, ինչն իրեն հրահանգում է Փաշինյանը՝ դա անելով ցուցադրաբար)։ Թուրքական ու ադրբեջանական գիծը պահելու համար Նիկոլը միայն նրան է վստահում։ Ու երբ իշխանական լրատվամիջոցը Արարատին համարում է «թուրք», ապա դա նշանակում է, որ նման կարծիք է հայտնվում Նիկոլի մասին։
Նիկոլի Արարատին խփելով՝ իշխանության ներսի թևերից մեկը փորձում է «աչոկ» հավաքել։ Բոլորն էլ իրար արժեն իհարկե, բայց ուշագրավ է, որ իրար կծմծում են թուրքամետության ու ադրբեջանամետության թեմայով։ Դա նշանակում է, որ Նիկոլի քիրվայությունը շատ ավելի արմատական է, քան երևում է հրապարակայնորեն։ Հենց դա շահարկելով էլ իշխանական թևերից մեկն ուզում է «վեռխ» վերցնել՝ «աղջի՛կ, քեզ ասում եմ, հարս, դու լսիր» տարբերակով։

«Альфа» Никола и «Омега» Арарата: сайт Алена «испортил» Мирзояна (фото)
Сайт «Freenews.am», связываемый с именем назначенного с сомнительной легитимностью спикером НС и временно работающего президентом РА Алена Симоняна, опубликовал материал, который затем был очень быстро удален. Однако скрины «не горят»…
В этой аналитической статье министр иностранных дел Арарат Мирзоян сравнивается с главой МИД Украины. Согласно автору статьи властного СМИ, министр индел Украины – национально-государственный деятель, а Арарат Мирзоян обслуживает интересы Турции и Азербайджана.
Когда об этом говорит оппозиция, напоминающая, что Мирзоян Арарат получил после вербовки со стороны СНБ псевдоним «Омега», люди могут подумать, что она занята эпатажем, хотя Арарат и сам подтвердил, что был завербован Службой нацбезопасности в годы работы «дерзким и рьяным» оппозиционером.
Когда о турецкости Арарата говорят критики власти, напоминающие, что Арарат считается турецким агентом, люди могут подумать, что это тоже эпатаж и гипертрофированная оценка.
Однако сейчас о протурецкости Арарата пишет властный сайт, который затем удаляет материал. Это, в свою очередь, означает, что имела место разборка, после которой властное СМИ «нагнули» и заставили удалить материал.
Написанное «Freenews.am» преследовало цель «испортить» Мирзояна, но главным адресатом был не «Омега», а «Альфа» Никол Пашинян.
Все знают, что Мирзоян выполняет для Никола роль карманной собачки (в ходе правительственного часа в НС Мирзоян дословно говорит то, что ему указывает Пашинян, причем делает это напоказ). В деле продвижения турецкой и азербайджанской линии Никол доверяет лишь ему. И когда властное СМИ называет Арарата «турком», это означает, что аналогичное мнение выражается о Николе.
Ударяя по Арарату Никола, одно из крыльев власти пытается заработать на этом очки. Конечно, все друг друга стоят, но примечательно, что ему язвят на тему протурецкой и проазербайджанской ориентации. А это означает, что ориентация Никола на братание с турками намного более радикальна, чем это заметно публично. Спекулируя на этом, одно из крыльев власти пытается взять верх – на тему «тебе в упрек, тому – в намек».
P.S. Ниже представлен скрин удаленного с «Freenews.am» материала, с которым можете ознакомиться сами.