ՀՀ իշխանություններն ամեն ինչ անում Արցախի օկուպացված տարածքների մասին օրենքի նախագիծը տապալելու համար. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Այսօր Արցախի խորհրդարանը դիրքորոշում պետք է հայտնի` պատկան հանձնաժողովում քննարկվելու է Արցախի օկուպացված տարածքների մասին օրենքի նախագիծը։ Տեղեկություններ կան, որ ՀՀ իշխանություններն ամեն ինչ անում են այն տապալելու համար՝ մտավախություն ունենալով, որ Ադրբեջանը դա վատ կընդունի և կգնա հերթական սադրանքին։ Սակայն մեր արցախյան աղբյուրները վստահեցնում են, որ հետ չեն կանգնելու գործընթացից, և խորհրդարանն ընդունելու է նախագիծը։
Հիշեցնենք, որ Արցախի ԱԺ բոլոր 5 խմբակցությունների մասնակցությամբ «Արցախի օկուպացված տարածքների մասին» օրենքի նախագիծ է շրջանառվել, որով արգելք են սահմանում այն միջազգային կազմակերպությունների համար, որոնք օկուպացված տարածքներում` առանց հայկական կողմի թույլտվության, կփորձեն ներդրումային ծրագրեր իրականացնել: Նախագծում նշվում է, որ նման ընկերությունները հետագայում խնդիրներ կունենան փոխհատուցում պահանջելիս։ Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքների մեջ նշված են Քաշաթաղի, Շահումյանի, Մարտունու, Մարտակերտի, Հադրութի, Շուշիի, Ասկերանի շրջանները և Գետաշենը:
Թե ինչպես է գործնականում կիրառվելու այս օրենքը, դեռևս պարզ չէ, խորհրդարանը նախատեսում է այն ընդունել այս ամիս։ Նախագիծն այլ կարգավորումներ էլ է առաջարկում։ Եթե հանձնաժողովը հաստատի, ապա այն կմտնի փետրվարի 16-ի նիստի օրակարգ»։

Власти Армении делают все возможное, чтобы провалить проект закона «Об оккупированных территориях Арцаха» – «Грапарак»
Газета «Грапарак» пишет, что сегодня парламент Арцаха должен высказать мнение об обсуждении в соответствующей комиссии проекта закона об оккупированных территориях Арцаха. Есть сведения о том, что власти Армении делают все возможное, чтобы провалить это обсуждение, опасаясь негативной реакции и очередной провокации Азербайджана. Однако наши источники в Арцахе заверяют, что не откажутся от этого процесса и парламент примет законопроект.
Напомним, 5 фракций Национального собрания Республики Арцах ввели в обращение проект закона «Об оккупированных территориях Арцаха», устанавливающий запрет для тех международных организаций, которые без разрешения армянской стороны попытаются осуществить инвестиционные программы на оккупированных территориях. В проекте отмечается, что у таких компаний в дальнейшем возникнут проблемы с получением компенсации. В числе оккупированных Азербайджаном территорий отмечаются Кашатагский, Шаумяновский, Мартунинский, Мартакерткий, Гадрутский, Шушинский, Аскеранский районы и Геташен.
«Пока неясно, как этот закон будет применяться на практике, парламент планирует принять его в этом месяце. В проекте предлагаются также другие регулирования. Если комиссия утвердит проект, то он войдет в повестку заседания парламента 16 февраля», – пишет газета.