Դատավոր Արմեն Դանիելյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել
NEWS.am-ի տեղեկություններով՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ։
Կարգապահական վարույթ հարուցելու միջնորդություն է ներկայացրել Սիսիանի նախկին համայնքապետ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանի պաշտպանը։
Ըստ միջնորդության՝ դատավորն Արթուր Սարգսյանին կալանավորել է, չծանուցելով պաշտպանության կողմին, առանց մեղադրյալին եւ պաշտպաններին լսելու։ Ըստ պաշտանների՝ դատավորը կայացրել է ակնհայտ ապօրինի դատական ակտ։
Արթուր Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2016 թվականի հոկտեմբերի 7-ից զբաղեցնելով ՀՀ Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը, հանդիսանալով տեղական ինքնակառավարման մարմնում մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող գործադիր մարմնի, համայնքապետարանում կազմակերպական-տնօրինչական եւ վարչատնտեսական գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ, շահադիտական եւ անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, որի հետեւանքով Սիսիան համայնքի իրավունքներին ու օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ, ինչպես նաեւ շահադիտական նպատակով եւ անձնական այլ դրդումներով կեղծել է պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող՝ աշխատանքների կատարված լինելու հանգամանքը փաստող կատարողական ակտը:

В отношении судьи Армена Даниеляна возбуждено дисциплинарное производство
По информации «News.am», в отношении судьи Апелляционного уголовного суда Армена Даниеляна возбуждено дисциплинарное производство.
Ходатайство о возбуждении дисциплинарного производства представил адвокат бывшего главы общины Сисиана, депутата парламентской фракции «Армения» Артура Саркисяна.
Согласно ходатайству, судья арестовал Артура Саркисяна, не уведомив сторону защиты, не выслушав обвиняемого и защитников. По утверждению адвокатов, судья вынес заведомо незаконный судебный акт.
Артуру Саркисяну предъявлено обвинение в том, что он занимая с 7 октября 2016 года должность руководителя общины Сисиан Сюникского марза, являясь должностным лицом исполнительного органа, осуществляющего функции постоянного представителя власти в органе местного самоуправления, осуществляющего организационно-административные и административно-экономические функции в муниципалитете, исходя из корыстной и иной личной заинтересованности, использовал свое должностное положение вопреки интересам службы, вследствие чего правам и законным интересам общины Сисиан причинен по неосторожности ущерб, повлекший тяжелые последствия, а также в корыстных целях и из иных личных побуждений сфальсифицировал являющийся официальным документом исполнительный акт, свидетельствующий о проделанной работе.