ԵԱՏՄ-ն պատրաստ է ընդլայնել համագործակցությունն Ադրբեջանի հետ․ ՌԴ ԱԳՆ
Եվրասիական միությունը յուրաքանչյուր երկրի հետ պատրաստ է երկխոսության ցանկացած ձևաչափով, սակայն փոխգործակցության մակարդակը բարձրացնելու որոշումը կայացվում է ԵԱՏՄ բոլոր անդամների համաձայնությամբ։ Այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների առաջին վարչության տնօրեն Միխայիլ Եվդոկիմովը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ Եվրասիական տնտեսական միությունը բաց է այն պետությունների համար, որոնք շահագրգռվածություն են հայտնում նրա հետ շփվելու։ Մոսկվան ողջունում է ԱՊՀ անդամ երկրների ցանկությունը՝ ներգրավվել ավելի խորը ինտեգրացիոն գործընթացներում։
Այս թեմայի նկատմամբ Բաքուն հետաքրքրություն է ցուցաբերել անցյալ տարվա դեկտեմբերին։
«Մենք կարծում ենք, որ ԵԱՏՄ-ի հետ Բաքվի երկխոսության զարգացումը ցանկացած ձևաչափով կնպաստի առևտրի ակտիվացմանը, տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացմանը և ձեռնտու կլինի տարածաշրջանի բոլոր պետություններին»,-ասել է Եվդոկիմովը։
Միաժամանակ նա նշել է, որ միության հետ փոխգործակցության մակարդակը բարձրացնելու որոշումը կայացվում է բոլոր անդամ պետությունների և շահագրգիռ կողմի համաձայնությամբ՝ նման քայլի հնարավոր տնտեսական հետևանքների համապարփակ վերլուծության արդյունքների հիման վրա։

ЕАЭС готов расширять сотрудничество с Баку, но нужно согласие всех стран – МИД России
Евразийский союз готов к диалогу в любом формате, но решение о повышении уровня взаимодействия принимается с согласия всех членов ЕАЭС, сказал директор первого Департамента стран СНГ МИД России Михаил Евдокимов в интервью ТАСС.
По его словам, Евразийский экономический союз открыт для государств, которые выражают заинтересованность во взаимодействии с ним. Москва, безусловно, приветствует желание государств-участников СНГ быть вовлеченными в более глубокие интеграционные процессы.
Экспертные дискуссии, прошедшие в декабре прошлого года в Баку на площадке Азербайджанской дипломатической академии с участием вице-премьеров России и Азербайджана, продемонстрировали интерес к этой теме.
«Полагаем, что развитие диалога Баку с ЕАЭС в любом формате способствовало бы активизации торговли, развитию транспортно-логистической инфраструктуры и в целом было бы полезно всем государствам региона», – сказал Евдокимов.
При этом, он отметил, что решение о повышении уровня взаимодействия с Союзом принимается с согласия всех государств-членов и заинтересованной стороны по итогам всестороннего анализа возможных экономических последствий такого шага.