Ռուսաստանը կավելացնի ՀԱՊԿ-ի ներուժը դաշնակիցների անվտանգության համար
Մոսկվան նպատակ ունի զարգացնել ՀԱՊԿ-ի կարողությունները՝ երաշխավորելու Ռուսաստանի և նրա դաշնակիցների անվտանգությունը։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ առաջին վարչության տնօրեն Միխայիլ Եվդոկիմովը։
«Մենք նպատակ ունենք ամրապնդել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անվտանգության համակարգը՝ զարգացնելով դրա կարողությունները՝ ի շահ Ռուսաստանի և նրա դաշնակիցների»,-ասել է ռուս դիվանագետը։
Հիշեցնենք, որ ներկայումս Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը նախագահում է Հայաստանը։ ՀԱՊԿ-ի կազմում են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը։

Россия будет наращивать потенциал ОДКБ для безопасности союзников – МИД
Москва нацелена на наращивание возможностей ОДКБ для гарантий безопасности России и ее союзников. Об этом заявил ТАСС директор Первого департамента СНГ российского МИД Михаил Евдокимов.
«Нацелены на укрепление системы коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), наращивание ее возможностей в интересах гарантированной защиты России и ее союзников при любом развитии военно-политической обстановки в мире и регионах, расположенных в непосредственной близости к зоне ответственности организации», – сказал российский дипломат.
Напомним, в настоящее время в Организации Договора о коллективной безопасности председательствует Армения. В ОДКБ входят Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Россия и Таджикистан.