Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն Կարմիր շուկա և Թաղավարդ համայնքների բնակելի տների ուղղությամբ կրակահերթեր է արձակել
Փետրվարի 11-ին՝ ժամը 05:50-ի սահմաններում Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա և Թաղավարդ համայնքների հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից կրակահերթեր են արձակվել դիտարկվող բնակելի տների ուղղությամբ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Հաշվի առնելով բնակավայրերի և ադրբեջանական դիրքերի մինչև առկա հեռավորությունը և այն, որ գյուղի բնակելի հատվածը ուղիղ դիտարկվում է ադրբեջանական դիրքերից, անհերքելի է այն հետևությունը, որ ադրբեջանական կողմը ուղիղ թիրախավորել է խաղաղ բնակիչների տները, որի հետևանքով վնասվել են բնակելի տներ՝ տան պատեր, տանիքներ։
Խաղաղ բնակիչներին ահաբեկելուն ուղղված նույն գործողությունների ընթացքում խոցվել է նաև Կարմիր շուկա համայնքի բնակչի տան պատուհանը, իսկ գնդակը ներթափանցել է տան հյուրասենյակ, որտեղ էին գտնվում կրակոցների ձայնից քնից արթնացած տանտիրոջ անչափահաս երեք երեխաները և կինը:
Հատկանշական է, որ նկարագրված դեպքը վերջին օրերին ադրբեջանական զինված ուժերի պարբերական ահաբեկչական ակտիվացած գործողությունների հերթական դրսևորումն էր:
ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը նորից փաստում է, որ Արցախի խաղաղ բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված ադրբեջանական զինված հենակետերը և դրանց միջոցով իրացվող հայատյաց ու ահաբեկչական գործողությունները ուղիղ և անառարկելի սպառնալիք են Արցախի բնակչության իրավունքների՝ մասնավորապես կյանքի իրավունքի համար:
Վերահաստատում եմ այն պնդումը, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հանցավոր գործողությունները կրում են պարբերական ու համակարգված բնույթ, որն նպատակաուղղված է վախի, հուսահատության մթնոլորտ ձրավորելու Արցախում։
Ադրբեջանը շարունակելու է Արցախը ժողովրդի դեմ ուղղված իր հանցավոր փորձերը, քանի դեռ միջազգային հանրությունը միաձայն չի դատապարտել մարդկության դեմ ուղղված ադրբեջանական բացահայտ անօրինականությունները»:

Азербайджанские военные обстреляли жилые дома в карабахских селах Красный базар и Тагавард
Азербайджанские военные минувшей ночью в районе 05:50 обстреляли жилые дома в карабахских селах Красный базар и Тагавард. Об этом сообщил омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
«Учитывая расстояние между населенными пунктами и азербайджанскими позициями, и то, что жилая часть сел просматривается с азербайджанских позиций, неопровержим тот вывод, что азербайджанская сторона прямо целилась по домам мирных жителей, вследствие чего были повреждены стены домов и крыши.
В ходе тех же действий, направленных на запугивание мирных жителей, было разбито окно дома жителя общины Красный базар, а пуля залетела в комнату, где находились трое несовершеннолетних детей и женщина, проснувшиеся от звука выстрелов.
Примечательно, что описанный случай является одним из целой череды инцидентов, ставших проявлением террористической активности азербайджанских вооруженных сил в последние дни.
Защитник прав человека Республики Арцах вновь констатирует, что расположенные вблизи мирных населенных пунктов Арцаха азербайджанские вооруженные опорные пункты и реализуемые посредством них армяноненавистнические и террористические действия являются прямой и неоспоримой угрозой для прав населения Арцаха, в частности, для права на жизнь.
Подтверждаю утверждение о том, что преступные действия Азербайджана носят перманентный и систематизированный характер, направленный на формирование в Арцахе атмосферы страха и отчаяния.
Азербайджан продолжит свои преступные попытки против народа Арцаха, пока международное сообщество единогласно не осудило откровенные азербайджанские преступления против человечности», – говорится в сообщении омбудсмена Арцаха.