Տուգանման բալային համակարգը չի հանվի. ԱԺ-ն չընդունեց ընդդիմության նախագիծը
ՀՀ ազգային ժողովը չընդունեց «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է հանել ճանապարհային երթևեկության խախտումների դեպքում կիրառվող տուգանման բալային համակարգը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը քվեարկությամբ ստացավ 42 կողմ, 46 դեմ ձայներ:
Ընդդիմությունը հիշեցրել էր՝ ՀՀ սահմանադրությունը նախատեսում է, որ նույն արարքի համար կրկնակի պատասխանատվությունն արգելվում է, նշել էր, որ տվյալ դեպքում վարորդներին միաժամանակ նախատեսվում է տուգանք՝ դրամական միջոցների մասով, նաև տուգանային միավորների հանում, 9 բալի սպառման դեպքում ընդհուպ վարորդական իրավունքի կասեցում: Ըստ ընդդիմության՝ երկու առանձին պատասխանատվության միջոց զուգահեռ են կիրառվում, ինչն անթույլատրելի է:
Սակայն իշխանությունից պնդել էին, որ տուգանային միավորը կարող է լինել ինչպես հիմնական, այնպես էլ լրացուցիչ և տուգանքի հետ համակցվելու պարագայում դառնում է լրացուցիչ: Ընդ որում, իշխանական պատգամավորներից նշել էին՝ վարորդները միաժամանակ չեն զրկվում վարորդական իրավունքից և ֆինանսական բեռ կրում: Եթե 9 բալը լրանում է, անձը 6 ամսով զրկվում է վարելու իրավունքից, սակայն այդ վերջին խախտման համար տուգանք չի վճարում: Իսկ մինչ այդ բալեր հանելը պատասխանատվություն չէ:

Бальная система штрафов остается: НС отклонило проект оппозиции
Национальное собрание Армении не приняло законопроект, представленный фракцией «Армения», которым предлагалось отменить балльную систему штрафов, применяемую при нарушениях правил дорожного движения.
Как передает «Арменпресс», проект закона о внесении изменений в Кодекс РА Об административных правонарушениях получил 42 голоса «за» и 46 «против».
Оппозиция напомнила, что Конституция РА запрещает двойную ответственность за одно и то же деяние, отметив, в данном случае водители одновременно и платят штраф, и лишаются баллов. И при потере всех 9 баллов лишаются и водительских прав. По мнению оппозиции, одновременно применяются две меры ответственности, что недопустимо.
Однако фракция власти настаивала на том, что штрафная мера может быть как основной, так и дополнительной, и в сочетании со штрафом становится дополнительной. При этом депутаты от власти отметили, что водители не лишаются водительских прав и не несут финансового бремени одновременно. При потере 9 баллов они лишаются права вождения на 6 месяцев, но не платят штраф за последнее нарушение. До этих пор лишение баллов не является ответственностью.