Պետական կառույցները ծպտուն չեն հանում Թուրքիայի ու Ադրբեջանի խորհրդարանների հակահայ որոշման կապակցությամբ․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ)
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբացկության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանն այսօր հիշեցրեց, որ 2021 թվականի հունիսի 15-ին օկուպացված Շուշիում Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նախագահները ստորագրել են, այսպես կոչված, «Շուշիի հռչակագիրը», որն ամբողջությամբ հակահայկական բնույթ ունի:
«Ենթադրվում է, որ Հայաստանը պետք է ընդունի Արցախն Ադրբեջանի կազմում լինելու հանգամանքը, պետք է հրաժարվի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հետապնդումից պետական մակարդակով ու հարցը պետք է տեղափոխվի պատմաբանների քննարկման տիրույթ. դա մեզ համար անընդունելի է»,-հայտարարեց պատգամավորը:
Նա նշեց, թե ՀՀ ԱԳՆ-ն բավական ադեկվատ ձևով է արձագանքել այդ հռչակագրին, բայց որևէ պետական մարմին, նաև խորհրդարանի մակարդակով այդ հռչակագրի վավերացմանը չեն արձագանքել:
Սա, ըստ պատգամավորի, տարօրինակ է այն առումով, որ ներկայում որդեգրված քաղաքականությունը՝ հայ-թուրքական հարաբերությունները ձևավորել առանց նախապայմանների, ոչ մի կերպ չի համընկնում Թուրքիայի խորհրդարանի այն վարքագծին, որով նրանք վավերացրել են այդ հռչակագիրը:
«Թուրքիան ոչ միայն նախապայմաններն է առաջ մղում, այլ այդ նախապայմանների իրագործումը համարում է իր պետական քաղաքականության հիմնաքարարերից մեկը. չարձագանքել այս որոշմանը Ազգային ժողովը չի կարող և մենք պատրաստ ենք համապատասխան հայտարարության տեքստը ներկայացնել»,-նշեց Անդրանիկ Թևանյանը:

Государственные структуры даже не пикнули в связи с антиармянским решением парламентов Турции и Азербайджана – Андраник Теванян (видео)
Депутат НС от фракции «Армения» Андраник Теванян сегодня напомнил, что 15 июня 2021 года в оккупированном армянском городе Шуши президенты Турции и Азербайджана подписали так называемую «Шушинскую декларацию», которая имеет полностью антиармянский характер.
«Предполагается, что Армения должна признать Арцах в составе Азербайджана, отказаться от государственного отстаивания политики международного признания Геноцида армян и переместить вопрос в плоскость обсуждения историков. Для нас это неприемлемо», – заявил депутат.
Он отметил, что МИД РА довольно адекватно отреагировало на эту декларацию, но ни один государственный орган Армении так и не высказался по части ратификации данной декларации в парламентах Азербайджана и Турции.
По мнению депутата, это как минимум странно в том плане, что взятая властями Армении на вооружение политика по установлению армяно-турецких отношений без предусловий никоим образом не совпадает с линией по ратификации в парламентах Турции и Азербайджана этой декларации.
«Турция не только выдвигает предусловия, но и считает реализацию этих предусловий одним из краеугольных камней своей государственной политики. Не реагировать на это решение Национальное собрание РА попросту не может, и мы готовы представить текст соответствующего заявления», – отметил Андраник Теванян.