Նիկոլը շարունակում է կատարել Ալիևի հրահանգները
44–օրյա պատերազմի նախօրեին Ալիևը բացահայտեց, որ Նիկոլ Փաշինյանն իրենից ժամանակ է խնդրել, որպեսզի Հայաստանի ներսում ամրապնդի իր իշխանությունը և դրանից հետո գնա Ադրբեջանին զիջումների։
Նիկոլը խոստացավ պատասխանել Ալիևին ու, իր խոսքով, Ադրբեջանում ներքաղաքական ցնցումներ առաջացնել, սակայն այդ «ցնցող» հարցազրույցն այդպես էլ եթեր չգնաց։ Փոխարենը հանձնվեց Արցախի պետականությունը, հանձնվեցին Արցախի տարածքները և ունեցանք հազարավոր զոհեր։ Ասել է թե՝ Նիկոլ Փաշինյանն ի վերջո կատարեց այն, ինչն ուզել էր Ալիևը, բայց դա արեց արյամբ, որպեսզի, ինչպես հետո ինքը խոստովանեց, չասեն «Նիկոլ դավաճան»։
Նիկոլը չէր ուզում, բայց այդպես ստացվե՞ց, թե՞ նախապես էր այդպես պլանավորվել, «հերձումը» ցույց կտա։ Էականը տվյալ դեպքում այն է, որ կատարվեց Ալիևի ուզածը։
Ալիևի նոր հրահանգները
Պատերազմից հետո Ալիևը մտել է ՀՀ տարածք ու դիմադրության չի հանդիպել։ Նա ասել է, որ Գորիս–Կապան ճանապարհի 21–կիլոմետրանոց հատվածն Ադրբեջանինն է ու Նիկոլն՝ իր ուսապարկերով հանդերձ, սկսել է պաշտպանել մեր թշնամիների էյվազլիական իրավունքները։
Պատերազմից հետո Ալիևը նաև հայտարարեց, որ ՀՀ–ն պետք է փոխի իր Սահմանադրությունն ու հրաժարվի Արցախից էլ, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից էլ։ Նիկոլը հիմա դա անում է մեծ էնտուզիազմով ու հետևողականորեն։ Նա ամեն օր ապացուցում է (օրերս էլ դա արեց իր ուսապարկերից մեկի անունից), որ «Ղարաբաղը Ադրբեջան է, և վե՛րջ»։
Նիկոլը նաև սահմանադրական փոփոխություններ է նախաձեռնել՝ ստեղծելով ուսապարկերով ու բազմակի օգտագործման հաճախորդներով լցված հանձնաժողով։
Դատավորների հետևից ընկնելն ու երկրում բռնապետություն ձևավորելու փորձերը նույնպես արվում են Թուրքիային ու Ադրբեջանին բավարարելու համար։
Նիկոլը գիտի, որ գնալու է խայտառակ զիջումների ու Հայաստանը դարձնի թուրք–ադրբեջանական զույգի «պոլի շոր», ու դրա համար էլ հարձակվել է Հայաստանում մասամբ գործող դատական համակարգի դեմ։ Ու քանի որ Նիկոլի թուրքական օրակարգն ընդունելի է հակառուսական շրջանակներին, ուստի Արևմուտքն աչք է փակում Հայաստանում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների հարցերով հետզարգացումների, մեզանում բռնապետական ռեժիմ ձևավորելու գործընթացի վրա։ Ավելին՝ արևմտյան կառույցները, մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող կառույցները քաջալերում են Նիկոլի ապօրինությունները, քանզի տվյալ դեպքում արժեքները ստորադասվում են աշխարհաքաղաքական շահերին։
Հարկ է արձանագրել, որ ժողովրդավարական արժեքներին ավելի մեծ հարված, քան ԵՄ հայաստանյան ներկայացուցիչն ու նրա գործընկերները հասցրեցին Հայաստանում, չի հասցրել ոչ մեկը։
Հայաստանը Նիկոլի ձեռքերով դրվել է աշխարհաքաղաքական մրցակցության զոհասեղանին, ավելի կոնկրետ՝ թուրքական նախագծի անիվների տակ։
Դատական համակարգը և լրատվական դատշն այն ամրոցներն են, որոնք դիմադրում են Նիկոլի թուրքամետ գործողություններին։ Կռիվն այստեղ պետք է տալ, բայց ստեղծված իրավիճակի վերջնական ու ամբողջական լուծումը քաղաքական դաշտում է, և ընդդիմությունը պարտավոր է համարժեք լինել։

Никол продолжает выполнять указания Алиева
Накануне 44-дневной войны Алиев раскрыл, что Никол Пашинян попросил у него времени, чтобы укрепить свою власть внутри страны и лишь после этого пойти на уступки Азербайджану.
Никол пообещал ответить Алиеву и породить этим внутриполитические потрясения в Азербайджане, но это «потрясное» интервью так и не вышло в эфир. Вместо этого были сданы государственность и территории Арцаха, мы получили тысячи жертв. Иными словами, Никол Пашинян выполнил то, что от него хотел Алиев, но сделал это кровью, чтобы, как признался он сам, потом его не назвали «Никол – предатель».
Как всё обстояло в реальности (Никол не хотел, но так получилось или так было запланировано заранее?), покажет «вскрытие». Главное в данном случае то, что было выполнено желание Алиева.
Новые указания Алиева
После войны Алиев вторгся на территорию РА, не встретив сопротивления. Он заявил, что 21-километровый участок дороги Горис-Капан – это Азербайджан, и Никол вместе со своими рюкзаками начали отстаивать «эйвазлийские права» наших врагов.
После войны Алиев заявил также, что РА должна поменять свою Конституцию и отказаться как от Арцаха, так и от международного признания Геноцида армян. Никол сейчас делает это последовательно и с большим энтузиазмом. Он ежедневно доказывает (а на днях сделал это устами одного из своих рюкзаков), что «Карабах – это Азербайджан, и точка».
Никол инициировал конституционные изменения, сформировав комиссию из рюкзаков и клиентов многоразового использования.
Преследования судей и попытки формирования в стране диктатуры тоже предпринимаются для удовлетворения Турции и Азербайджана.
Никол знает, что пойдет на позорные уступки и превратит страну в «половую тряпку» турецко-азербайджанского тандема, поэтому и набросился на частично функционирующую в Армении судебную систему. И поскольку турецкая повестка Никола приемлема антироссийским кругам, то Запад закрывает глаза на развития в связи с демократией и правами человека, на формирование у нас диктаторского режима. Более того, западные структуры и занимающиеся защитой прав человека организации поощряют беззакония Никола, так как геополитические интересы в данном случае поставлены превыше ценностей.
Нужно констатировать, что большего урона демократическим ценностям, чем тот, который нанесли представитель ЕС в Армении и его партнеры, не наносил никто.
Руками Никола Армения была поставлена на алтарь геополитического соперничества, а конкретнее – под колеса турецкого проекта.
Судебная система и информационное поле – те бастионы, которые противостоят протурецким шагам Никола. Борьбу здесь вести нужно, но окончательное и полноценное разрешение ситуации находится на политическом поле, и оппозиция обязана быть адекватна этому.