Նիկոլն ու Էրդողանը որոշել են ծաղրել ու ֆռռացնել ՀՀ քաղաքացիներին։ Առնվազն՝ իրենց հավատացողներին։
Թուրքիայի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետ աշխատողը մեր «հպարտների» վրա ծախում են վերջերս վերաբացված Երևան–Ստամբուլ ուղիղ ավիաչվերթը, թե բա՝ տեսե՛ք, ինչ լավ գործընթաց է տեղի ունենում ու թուրքերն էլ օդանավակայանում ծաղիկով, քաղձրավենիքով են դիմավորում առաջին հայ ուղևորներին։ Ու «մոռացել» են, որ Երևան–Ստամբուլ չվերթ եղել է նաև նախկինում, բայց առանց թուրքական փիառի, ՀՀ–ի մուրացկանության ու հայերի նվաստացման։
Այդ հռչակագրով Ղարաբաղն ամբողջությամբ դիտարկվում է որպես Ադրբեջանի անբաժանելի մաս։ Ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությանը, ապա այն հռչակագրով ժխտվում է և առաջարկվում հարցը տեղափոխել պատմաբանների քննարկման դաշտ, այսինքն՝ Հայաստանի կողմից փաստացի մատնել մոռացության։
Նիկոլը շահագրգռված է այս ամենը չտեսնելու տալ ու մոլորեցնել ՀՀ քաղաքացիներին, քանզի իր իշխանության պաշտպանության միակ երաշխիքը տեսնում է Թուրքիայի մեջ։ Թուրքերն էլ իրենց հերթին լավ հասկանում են, որ Անկարայի ծրագրերի առաջ մղման համար ավելի լավ տարբերակ, քան Նիկոլի իշխանությունն է Հայաստանում, չեն ունենալու։ Դրա համար էլ կոնֆետ ու ծաղիկ են տալիս օդանավակայանում։
Ի դեպ, Նիկոլի համար Երևան–Ստամբուլ ռեյսի գործարկումը, բացի այլ բաներից, կարող է ունենալ նաև խիստ գործնական նշանակություն։ Նա գիտի, որ քաղաքական փոփոխությունների դեպքում իրեն անվտանգության երաշխիքներ ո՛չ հյուսիսում, ո՛չ արևմուտքում չեն տա։ Իսկ Հայաստանում նա բազում հարցերի պետք է պատասխանի։
Նիկոլի հույսն, ըստ այդմ, Թուրքիան է, ու եթե մի բան լինի, ապա նա կդառնա Երևան–Ստամբուլ ռեյսի վերջին ուղևորը։ Կստացվի՞ դա իր մոտ, թե ոչ, արդեն այլ խոսակցության թեմա է։
Նիկոլը՝ Երևան-Ստամբուլ չվերթի վերջին ուղևոր
Հիմա Էրդողանը մի ձեռքով Նիկոլին օգտագործում է ՀՀ–ի դեմ՝ նրա շուրթերով հիմնավորելով թուրքական բոլոր նախապայմանների բավարարման արդարացիությունը, մյուս ձեռքով Թուրքիայի խորհրդարանում վավերացնում ամբողջությամբ հակահայկական Շուշիի հռչակագիրը, որը ստորագրել են Էրդողանն ու Ալիևը 2021–ի հունիսի 15–ին։

Никол и Эрдоган решили одурачить граждан РА и посмеяться над ними. Как минимум по части верящего им контингента.
Президент Турции и работающий премьером РА пытаются всучить «гордым» гражданам возобновившиеся на днях прямые рейсы Ереван-Стамбул, мол, посмотрите, какой хороший процесс протекает, и турки встречают в аэропорту первых армянских пассажиров с конфетами и цветами. И «забывают», что рейс Ереван-Стамбул был также в прошлом, но без турецкого пиара, попрошайничества РА и унижения армян.
Сейчас Эрдоган одной рукой использует Никола против РА, обосновывая его устами оправданность удовлетворения всех турецких предусловий, а другой – ратифицирует в турецком парламенте полностью антиармянскую Шушинскую декларацию, которую Эрдоган и Алиев подписали 15 июня 2021 года.
Согласно этой декларации, Карабах полностью рассматривается в качестве неотъемлемой части Азербайджана. Что касается Геноцида армян, то декларацией она отвергается, и предлагается переместить вопрос в плоскость обсуждения историков, то есть Армения фактически должна предать его забвению.
Никол заинтересован в том, чтобы не замечать этого и оболванивать граждан РА, так как видит в Турции единственную гарантию удержания своей власти. Турки, в свою очередь, прекрасно понимают, что лучшего варианта для продвижения своих планов, чем власть Никола в Армении, у них не будет. Поэтому и раздают в аэропорту конфеты и цветы.
Кстати, задействование рейса Ереван-Стамбул помимо прочего, может иметь также сугубо прикладное значение. Он знает, что в случае политических изменений ему не предоставят гарантий безопасности ни на севере, ни на западе. В Армении же ему придется ответить на множество вопросов.
Надеждой Никола в этом плане является Турция, и, случись что, он станет последним пассажиром рейса Ереван-Стамбул. Получится у него это или нет, тема уже для отдельного разговора.
Никол – последний пассажир рейса Ереван-Стамбул