Աղջիկը շշով նամակ է նետել ծով և 25 տարի անց պատասխան ստացել
Ավստրալիայի բնակչուհին ապշած է եղել այն բանից հետո, երբ ստացել է շշում տեղադրված նամակի պատասխանը, որը նա ծով է նետել 25 տարի առաջ՝ 8 տարեկան հասակում, հաղորդում է The Mirror-ը:
1996 թվականին ութամյա Ջոաննա Բուչանը, որն այն ժամանակ ապրում էր Շոտլանդիայի Աբերդինշիր շրջանի Պիտերհեդ քաղաքում, նամակ էր գրել, տեղադրել էր այն «Սփրայթի» շշի մեջ և ծովը նետել իր տնից ոչ հեռու։ Աղջիկն ուղերձ է հղել դպրոցական ծրագրի շրջանակներում։ Դրանում նա գրել է իր նախասիրությունների մասին և հիշատակել տղաների հանդեպ իր ատելությունը։
«Սիրելի՜ գտնող,
Իմ անունն է Ջոաննա Բուչան: Ես ութ ու կես տարեկան եմ ։ Ես հավաքում հարյուրանոցներ և սիրում եմ պլյուշե արջուկներ։ Ես Դուգալ անունով շուն ունեմ։ Նրա ծննդյան օրը մարտի 29-ն է, և նա կդառնա 15 տարեկան, այնպես որ շների տոմարով նա կլինի հարյուր անց տարեկան։ Մենք ունենք բավականին մեծ տուն, և ես ունեմ լավագույն-լավագույն-լավագույն ընկերուհի։ Ես սիրում եմ հավաքել գրասենյակային պլաստիլին, իսկ իմ մայրն ատում է այն։ Մեր դպրոցական նախագիծը փոստի մասին է, իսկ հաջորդ տարի լինելու է «Շարլոտայի սարդոստայնը» նովելի հիման վրա ։ Դա գիրք է։ Ես նաև սիրում եմ քաղցրավենիք։ Ի դեպ, ես ատում եմ տղաներին»։
Այդ ընթացքում ուղերձը հաղթահարել է 1200 կմ։ Այն հայտնվել է Նորվեգիայի Գոսվեր անմարդաբնակ կղզում։ Ափին նամակը վերցրել է Ելենա Անդրեասեն Հագան: Կինը հայտնաբերել է Բուչանին Facebook-ում և հայտնել իր գտածոյի մասին։
Ուղարկողը, որն արդեն 34 տարեկան է, այժմ բնակվում է Ավստրալիայում։
«Սկզբում ես չհիշեցի, որ շշով նամակ եմ ուղարկել, բայց հետո ես մի աղոտ հիշողություն ունեցա այն նախագծի մասին, որը մենք անում էինք դպրոցում։ Այն շատ անկայուն էր, բայց երբ ես տեսա նամակը, ես անմիջապես ճանաչեցի իմ ձեռագիրը, հաստատ ոչ այնքան կոկիկ, որքան հիմա: Քիչ էր մնում մահանայի ծիծաղից, երբ կարդացի այն, հատկապես տղաների հանդեպ ատելության մասին եզրափակիչ մասը»,-պատմել է նա։
Բուչանը հավելել է, որ մանուկ հասակում իրեն դուր էր գալիս տնային առաջադրանքներ կատարելու փոխարեն փոքրիկ կենդանիներ կերտել գրասենյակային պլաստիլինից, ուստի նրա մայրը չէր խրախուսում այդ մոլուցքը: Կնոջը զարմացրել է, որ նամակն այդքան երկար է մնացել ծովային ջրում և պահպանվել։

Девочка бросила в море послание в бутылке и получила ответ через 25 лет
Жительница Австралии была поражена, когда получила ответ на послание в бутылке, которое она бросила в море 25 лет назад, когда ей было 8 лет, сообщает «The Mirror».
В 1996 году 8-летняя Джоанна Бучан, которая тогда жила в шотландском городе Питерхед, округ Абердиншир, написала послание, поместила его в бутылку из-под «Спрайта» и бросила в море недалеко от своего дома. Девочка отправила послание в рамках школьного проекта. В нем она написала о своих увлечениях и упомянула свою ненависть к мальчикам.
«Дорогой нашедший, меня зовут Джоанна Бучан. Мне восемь с половиной лет. Я собираю сотки и люблю плюшевых медведей. У меня есть собака по кличке Дугал. Его день рождения 29 марта, и ему исполнится 15 лет, так что в собачьем летоисчислении ему будет сто с чем-то лет! У нас довольно большой дом, и у меня есть лучшая-лучшая-лучшая подруга. Мне нравится собирать канцелярский пластилин, а моя мама ненавидит его. Наш школьный проект – о почте, а в следующем году будет по новелле «Паутина Шарлотты». Это книга. А еще мне нравятся сладости. Кстати, я ненавижу мальчиков», – говорилось в послании в бутылке.
За это время послание преодолело 1200 километров. Его вынесло на необитаемый остров Госвер в Норвегии. На берегу письмо подобрала Элена Андреассен Хага. Женщина разыскала Бучан в «Facebook» и сообщила о своей находке.
Отправительница, которой сейчас 34 года, теперь живет в Австралии.
«Сначала я не вспомнила, что отправляла послание в бутылке, но затем у меня появилось смутное воспоминание о проекте, который мы делали в школе. Оно было очень зыбким, но, как только я увидела письмо, я сразу узнала свой почерк, определенно, не такой аккуратный, как сейчас. Я чуть не умерла от смеха, когда прочитала его, особенно финал про ненависть к мальчикам», – рассказала она.
Бучан добавила, что в детстве ей нравилось лепить маленьких животных из канцелярского пластилина вместо того, чтобы делать домашние задания, поэтому ее мать не поощряла это увлечение. Женщину поразило, что письмо так долго провело в морской воде и сохранилось.