Ալիևը պաշտպանում է Նիկոլի «Խաղաղության դարաշրջանը»
Իլհամ Ալիևը կրկին խոսել է։ Ավելի ճիշտ՝ հաչացել Հայաստանի ու Արցախի դեմ։ Նա կրկին պաշտպանել է Նիկոլ Փաշինյանին, քննադատել ՀՀ 2–րդ ու 3–րդ նախագահներին։
Ի՞նչ է ասում Ալիևը։ Ասում է՝ Հայաստանը պետք է մնա չմոյի կարգավիճակում, այսինքն՝ Հայաստանում պետք է իշխի Նիկոլ Փաշինյանը, որպեսզի Հայաստանը շանս չստանա ոտքի կանգնելու։
Ալիևը սպառնում է, որ եթե հանկարծ Հայաստանը ոտքի կանգնի, այն է՝ հեռացնի Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությանը, ապա Ալիևը կհարձակվի Հայաստանի վրա։ Բառացի այդպես չի ասում, բայց միտքը դա է։
Ալիևը նաև մուննաթ էր գալիս ՀՀ բարեկամ երկրների վրա, թե բա հանկարծ չօգնեք, որ Հայաստանը ոտքի կանգնի։
Ալիևի համար Հայաստանի ոտքի չկանգնելու երաշխիքը նիկոլական «Խաղաղության դարաշրջանն» է։ Ըստ այդմ՝ ինքը «Խաղաղության դարաշրջանի» փուլում պետք է պարբերաբար կրակի, սպանի, հայ զինվորին գերի վերցնի ու մխրճվի ՀՀ տարածքի մեջ՝ պահանջելով Սյունիքի միջացքը, Սևանա լիճն ու, ի վերջո, Երևանը։
Նիկոլը հենց այդ գծի վրա է և թուրք–ադրբեջանական նախապայմանները բավարարելով՝ սպասարկում է Էրդողանի ու Ալիևի ուզածը։ Դիմացը նա ակնկալում է վարչապետական աթոռի պաշտպանության հարցում աջակցություն Ալիևից ու Էրդողանից։ Նրանք էլ պարբերաբար դա անում են տարբեր ձևերով։ Թուրքիան ստանձնել է հայ ժողովրդի հանդեպ «բարի քննիչի» դերն ու խոստանում է տնտեսական բարիքներ, իսկ Ալիևը «չար քննիչ» է խաղում՝ անթաքույց վախեցնելով հայ ժողովրդին, թե բա եթե Նիկոլին հեռացնեք, պատերազմ կսկսեմ։
Մնացած խոսքը հայ ժողովրդինն է։ Ուզո՞ւմ է ապրել Էրդողանի ու Ալիևի մոտ հարբած ծաղրածու աշխատող Նիկոլի ղեկավարությամբ։

Ильхам Алиев снова разговорился. Вернее, разлаялся против Армении и Арцаха. Он снова защитил Никола Пашиняна, раскритиковал 2-го и 3-го президентов РА.
Что говорит Алиев? Говорит то, что Армения должна остаться в чмошном состоянии, то есть в стране должен править Никол Пашинян, чтобы Армения не получила шанса встать на ноги.
Алиев угрожает, что в случае, если Армения встанет на ноги, то есть отстранит власть Никола Пашиняна, то он нападет на Армению. Дословно он этого не сказал, но сымысл именно в этом.
Алиев также посетовал на дружеские РА страны, чтобы они вдруг не помогли Армении оправиться.
Для Алиева гарантом того, чтобы Армения не встала на ноги, является николовская «Эпоха мира». В этой связи на этапе «Эпохи мира» он должен периодически обстреливать, убивать, пленять армянских солдат и вклиниваться на территорию РА, требуя Сюникский коридор, озеро Севан и, наконец, Ереван.
Никол именно этой линии и придерживается, и, удовлетворяя турецко-азербайджанские предусловия, обслуживает чаяния Эрдогана и Алиева. Взамен он ожидает от них поддержки в вопросе удержания премьерского кресла. Последние же периодически делают это в различной форме. Турция взяла на себя роль «хорошего полицейского» в отношении к армянскому народу и обещает экономические выгоды, а Алиев играет в «плохого полицейского», открыто угрожая армянскому народу, мол, в случае отстранения Никола начну войну.
Слово сейчас за армянским народом. Хочет ли он жить под руководством работающего при Эрдогане и Алиеве пьяным клоуном Никола?
Алиев защищает «Эпоху мира» Никола