Ինչու է Նիկոլն ընտրել Վահագն Խաչատրյանին
«Նախկինին վերադարձ չի՛ լինելու» գոռացող նիկոլենք որպես ՀՀ նախագահի թեկնածու են առաջադրել նախկինի՝ ՀՀՇ–ական «պադվալներում» փոշոտված մեկին։
Կիրակի օրով ընտանեկան թերթի կայքից՝ «Թուրքական Հայկական ժամանակից» տեղեկացանք, որ ՀՀ նախագահի պաշտոնում Նիկոլ Փաշինյանի սրտի թեկնածուն Վահագն Խաչատրյանն է։
Սա այն Վահագն Խաչատրյանն է, ով Լևոն Տեր–Պետրոսյանի նախագահության տարիներին Երևանի քաղաքապետ է եղել։ Եղել է նաև լևոնական ՀԱԿ–ի քաղաքապետի թեկնածուն։ Հիմա Վ․ Խաչատրյանը կամ Խաչատուրյանը (վերջին շրջանում նրա ազգանվան հետ կապված շփոթ կա) ԲՏ նախախար է աշխատում՝ մինչև այդ բտ–ություն անելով ու ճամբարափոխ լինելով՝ Տեր–Պետրոսյանի մոտից թռնելով ու քայլարած դառնալով։
Ինչու Նիկոլն ընտրեց Վահագնին
Թեև մեր Սահմանադրությամբ նախագահը պետության գլուխն է, բայց դա զուտ ձևականորեն է այդպես։ Սահմանադրության հոդվածների տողատակերում գրված է, որ ՀՀ նախագահը քաղաքական մեծամասնությանը, ավելի ճիշտ՝ վարչապետին կից մեխի գլուխ պետք է լինի։
Արմեն Սարգսյանը նախկինների մեխի գլուխն էր, որը ժառանգաբար անցավ Նիկոլին ու որոշ ժամանակ անց թռավ։
Այժմ Նիկոլն իր փայ մեխի գլուխն է նշանակում։
Վահագն Խաչատրյանի թեկնածության վրա է կանգնել Նիկոլը մի քանի պատճառներով՝
1․Խաչատրյանը քաղաքական առումով «անլեզու հայվան» է, անդեմ, գորշ, այսինքն՝ չխոսկան է և չունի սեփական տեսակետները, իսկ դա արդեն լուրջ գործոն է Նիկոլին կից մեխի գլուխ աշխատելու համար,
2.Խաչատրյանը քաղաքականապես անողնաշար է ու ճամբարափոխ, ինչպիսիք շատ կան Նիկոլի թիմում և դա ողջունվում է,
3․Խաչատրյանը Խաչատուր Սուքիասյանին կից է, իսկ վերջինս Նիկոլի հետ նոր օլիգարխիկ համակարգ է կառուցում և մեծացրել է իր լոբբիստական հնարավորություններն, այդ թվում՝ կադրային հարցերում (Գագիկ Ջհանգիրյանից հետո սա Սուքիասյանի երկրորդ բարձրաստիճանի նշանակումն է)ի դեպ, Երևանի քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանի միջոցով է Սուքիասյանը 90–ականներին շատ ցածր գնով սեփականաշնորհել մայրաքաղաքի Աբովյան փողոցի վրա գտնվող այն գերթանկարժեք տարածքը, որը հիմա ծառայում է ՍԻԼ–ին,
4․Վահագն Խաչատրյանը ղարաբաղատյաց է ու հակաղարաբաղցիական կոդերի կրող, ինչը վճռորոշ նշանակություն ունի Նիկոլի կադրային ընտրության հարցերում,
5․Խաչատրյանը թուրքամետության քարոզիչ է, ինչը Նիկոլի մոտ պաշտոնի անցնելու գլխավոր գործոններից է դարձել հատկապես 44–օրյա պատերազմից հետո և թուրքական նախապայմանները բավարարելու այս շրջանում։
Մի խոսքով, Վահագն Խաչատրյանն իդեալական թեկնածու է նիկոլենց համար՝ քիրվա, ճամբարափոխ, օլիգարխի կրնկի տակ գործող, անլեզու, անողնաշար, դակիչ։ Համ էլ՝ նախկինագույն։
Փաստորեն, նախկինին վերադարձ չի լինելու, բայց նախկինագույնին վերադարձ լինելո՛ւ է (Ապագա կա ապագա)։
Հ․Գ․։ Հոդվածին կից նկարը ՀԱԿ համագումարից է։ Տեր–Պետրոսյանի հետ նույն շարքում նստած Գագիկ Ջհանգիրյանը, Վահագն Խաչատրյանը, Զոյա Թադևոսյանը դարձել են նիկոլական։ Գաղափարապես նույն քիրվան են մնացել, բայց հանուն պաշտոնի թռել են ՀԱԿ–ից ու գնացել քայլարածանոց։
Ֆորմալ առումով միայն Դեմիրճյանը Ստեփանն այդ շարքում նստածներից մնաց Լևոնին հավատարիմ։ Ավելի ճիշտ՝ Նիկոլի կողմը չանցավ։

Почему Никол выбрал Ваагна Хачатряна
Кричащие «Возвращения к прежнему не будет» николовцы выбрали в качестве кандидата в президенты РА запылившегося в АОД-овских «подвалах» субъекта.
В воскресный день с сайта семейной газеты «Турецкое Армянское время» («Айкакан жаманак») мы узнали, что кандидатом сердца Никола Пашиняна на посту президента РА является Ваагн Хачатрян.
Это тот самый Ваагн Хачатрян, который в годы президентства Левона Тер-Петросяна был мэром Еревана. Он был также кандидатом в мэры столицы от левоновского АНК. Сейчас В. Хачатрян или Хачатурян (в последнее время в связи с его именем имеется определенная путаница) работает министром высоких технологий, успев до этого отличиться сменой лагеря: он соскочил с Тер-Петросяна и стал мойшаговцем.
Почему Никол выбрал Ваагна
Хотя, согласно нашей Конституции, президент – глава государства, но так обстоит лишь чисто формально. Между строк статей Конституции прописано, что президент РА должен быть последней спицей в колеснице политического большинства, вернее – премьера.
Армен Саркисян был таковым при прежних властях, достался в наследство Николу и некоторое время назад попросту соскочил.
Сейчас Никол выбирает свой собственный ноль без палочки.
Никол остановился на кандидатуре Ваагна Хачатряна по нескольким причинам:
1. В политическом плане Хачатрян – «немая бестолочь», то есть безликая, серая, молчаливая фигура, не имеющая собственного мнения, а это – серьезный фактор для работы нулем без палочки при Николе;
2. Хачатрян – политически бесхребетный перебежчик, каковых в команде Никола предостаточно, и это там приветствуется;
3. Хачатрян – человек Хачатура Сукиасяна, а последний строит вместе с Николом новую олигархическую систему и расширил свои лоббисткие возможности, в том числе в кадровых вопросах (после Гагика Джангиряна это будет вторым назначением высокопоставленного чиновника от Сукиасяна). Кстати, посредством мэра Еревана Ваагна Хачатряна Сукиасян в 90-х приватизировал за копейки ту самую супердорогую недвижимость на улице Абовяна в самом центре столицы, которая сейчас служит концерну SIL;
4. Ваагн Хачатрян ненавидит Карабах и является носителем антикарабахских кодов, что имеет в кадровых вопроса Никола решающее значение;
5. Хачатрян – пропагандист протурецкой линии, что стало Никола одним из главных факторов при назначении на различные должности, в особенности после 44-дневной войны и на текущем этапе удовлетворения турецких предусловий.
Словом, Ваагн Хачатрян – идеальный для николовцев кандидат: выступает за братание с турками, сменил свой лагерь, действует под пятой олигарха, безмолвный, бесхребетный и компостирующий решения субъект. К тому же он не прежний, а «наипрежнейший».
Фактически, возвращения к старому не будет, чего не говорилось о старейшем (Будущее есть будущее).
P.S. Иллюстрация к статье – фото, сделанное в ходе съезда АНК. Сидящие в одном ряду с Тер-Петросяном Гагик Джангирян, Ваагн Хачатрян, Зоя Тадевосян стали николовцами. Идейно они остались теми же сторонниками братания с турками, но во имя кресла соскочили с АНК и приютились в «мойшаговнеце».
Формально лишь Демирчян Степан остался из этого ряда верен Левону. Вернее, не перешел на сторону Никола.