Գերմանիայում «ծիածանային գավաթների»՝ կելտական ոսկու գանձ է հայտնաբերվել
Հյուսիսարևելյան Գերմանիայում սիրողական մակարդակի հնագետը կելտական ոսկե մետաղադրամներով հնագույն պահոց է հայտնաբերել: Տեղի մշակույթի նախարարության տվյալներով՝ սա կելտական ոսկու հայտնաբերման առաջին դեպքն է Բրանդենբուրգի տարածքում։ Այս մասին գրում է «Աշխարհի շուրջը» ճանաչողական պորտալը՝ հղում անելով Live Science-ին։
Ընդհանուր առմամբ հայտնաբերվել է 41 ոսկե մետաղադրամ։ Մասնագետների գնահատմամբ՝ դրանք հատվել են մ.թ.ա. 125-30 թվականների միջև՝ երկաթե դարի վերջում: Հատկանշական է, որ այս ժամանակահատվածում կելտերը չեն ապրել ժամանակակից Բրանդենբուրգ նահանգի տարածքում։ Գտածոն թույլ է տալիս ենթադրել, որ երկաթե դարի Եվրոպայում լայնածավալ առևտրային ցանցեր են եղել:
Ուռուցիկ ձևի պատճառով մետաղադրամները regenbogenschüsselchen անվանումն են ստացել, ինչը գերմաներենից թարգմանվում է «ծիածանային գավաթներ»։ Լեգենդ կա, որ նման մետաղադրամներն ընկել են ուղիղ երկնքից և հաջողություն բերել, ինչպես նաև ունեցել են բուժական հատկություններ։ Հավանաբար, նման պատմություններն ի հայտ են եկել այն պատճառով, որ գյուղացիները անձրևից հետո կարող էին իրենց դաշտերում ոսկե մետաղադրամներ գտնել։

В Германии найден клад с «радужными чашками» – золотом кельтов
Древний тайник с кельтскими золотыми монетами обнаружил археолог-любитель на северо-востоке Германии. Как сообщили в местном министерстве культуры, это первый случай обнаружения кельтского золота на территории земли Бранденбург. Об этом пишет познавательный портал «Вокруг света» со ссылкой на «Live Science».
Всего была найдена 41 золотая монета. По оценкам специалистов, они были отчеканены между 125 и 30 годами до нашей эры, в конце железного века. Примечательно, что в этот период кельты не жили на территории современной земли Бранденбург. Находка позволяет предположить, что в Европе железного века существовали обширные торговые сети.
Из-за изогнутой формы монеты получили название regenbogenschüsselchen, что переводится с немецкого как «радужные чашки». Существует легенда, что такие монеты падали прямо с неба и приносили удачу, а также обладали лечебными свойствами. Вероятно, такие истории появились из-за того, что крестьяне могли находить золотые монеты на своих полях после дождя.