Լիտվայի փոստը 50 տարի առաջ ուղարկված նամակներ է առաքել
Նամակը, որը գրվել է Լիտվայից 12-ամյա աղջկան, հանձնվել է դեկտեմբերին՝ գրեթե 51 տարի անց այն բանից, երբ այն ուղարկել է նրա նամակագրական ընկերը՝ Լեհաստանից, հայտնում է Reuters-ը։
«Ես կարծում էի, որ ինչ-որ մեկը կատակ է անում ինձ հետ»,-ասել է Գենովեֆա Կլոնովսկան այն բանից հետո, երբ նամակը հանձնել են նրան։
Նամակը ևս 17 այլ նամակների հետ այս ամառ կեղտոտ և բացված ընկել է օդափոխման խողովակից, երբ Վիլնյուսի ծայրամասում գտնվող նախկին փոստային բաժանմունքի պատը քանդել են:
«Բանվորները առաջարկեցին դեն նետել հին նամակները, բայց ես զանգահարեցի փոստ»,-ասել է շենքի սեփականատեր Յուրգիս Վիլուտիսը: «Ես այնքան երջանիկ եմ, որ նրանք հետաքրքրվեցին»:
Վիլուտիսի խոսքով՝ 1960-ականների վերջի և 1970-ականների սկզբի նամակները, հավանաբար, թաքցվել են փոստի անբարեխիղճ աշխատողի կողմից այն բանից հետո, երբ նա փորփրել է դրանք, որպեսզի փող կամ թանկարժեք իրեր գտնի:
Վիլնյուսում փողոցների անուններն ու համարակալումը փոխվել են, իսկ փոստի աշխատակիցները ամիսներ շարունակ փնտրել են անհրաժեշտ տները և զրուցել ներկայիս բնակիչների ու հարևանների հետ՝ պարզելով, թե ուր են տեղափոխվել հասցեատերերը: Հայտնաբերվել է ընդամենը հինգ հասցեատեր։ Մի քանի դեպքերում կորցրած նամակը մահացած հասցեատերերի երեխաներն են ստացել։
«Մենք մեր բարոյական պարտքը համարեցինք անել դա»,-ասել է Լիտվական փոստի հաճախորդների սպասարկման բաժնի ղեկավար Դեյմանտե Զեբրաուսկայտեն:

Почта Литвы доставила письма через 50 лет после их отправки
Письмо, написанное 12-летней девочке из Литвы, было доставлено в декабре, почти через 51 год после того, как его отправил друг по переписке из Польши, передает «Reuters».
«Я думала, что кто-то меня разыгрывает», – сказала Геновефа Клоновска после того, как ей вручили письмо.
Письмо вместе с 17 другими выпало этим летом из вентиляционного отверстия, грязное и рассыпавшееся, когда снесли стену в бывшем почтовом отделении на окраине Вильнюса.
«Рабочие предложили выбросить старые письма, но вместо этого я позвонил на почту, – сказал владелец здания Юргис Вилутис. – Я так счастлив, что они заинтересовались».
По словам Вилутиса, письма конца 1960-х и начала 1970-х годов, вероятно, были спрятаны недобросовестным почтовым работником после того, как он обыскал их в поисках денег или ценностей.
В Вильнюсе изменились названия улиц и их нумерация, а работники почты месяцами искали нужные дома и разговаривали с нынешними жильцами и соседями, выясняя, куда переехали получатели. Было найдено только пять получателей. В нескольких случаях дети умерших получателей получили потерянное письмо.
«Мы чувствовали моральный долг сделать это», – сказала Дейманте Зебраускайте, руководитель отдела обслуживания клиентов Почты Литвы.