Հունվարի 22–ի և 23–ի տվյալով, հանրային սննդի ոլորտի շրջանառությունը նվազել է 50-ից 80 %-ով. Աշոտ Բարսեղյան
Հունվարի 22–ի և 23–ի տվյալով, հանրային սննդի ոլորտի շրջանառությունը նվազել է 50–ից 80 %-ով, սա կատաստրոֆա է։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց «Ռեստորանների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ, հանրային սննդի փորձագետ Աշոտ Բարսեղյանը՝ անդրադառնալով հունվարի 22-ից ուժի մեջ մտած սահմանափակումներին, համաձայնի որի, հանրային վայրեր մուտք գործելիս քաղաքացիները պետք է ներկայացնեն կա՛մ պատվաստումը, կա՛մ էլ կորոնավիրուսի թեստի բացասական արդյունքը հավաստող փաստաթուղթ։
«Ռեստորանների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպությունն ավելի վաղ հայտարարություն էր տարածել, որ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ստուգումներն իրավական հիմք չունեն, հետևաբար տուգանքները օրինական չեն և դրանք բողոքարկվելու են։
Աշոտ Բարսեղյանի խոսքով՝ կարճ ժամանակ անց հանրային սննդի ոլորտը ընդվզելու է այս սահմանափակումների դեմ, որովհետև այն ծանր հետևանքներ է ունենալու ոլորտի վրա։
«Առողջապահության նախարարն էլ ընդունեց, որ քաղաքացին իր կամքով պետք է ցույց տա QR կոդը, եթե ցույց չի տալիս, ապա հանրային սննդի ոլորտի աշխատակիցները իրավունք չունեն QR կոդը սկանավորել։ Տեսչական մարմինը շաբաթ և կիրակի օրերին 60–ից ավելի տուգանք է գրել, որոնք մեր համոզմամբ, օրինաչափ չեն և դրանք բողոքարկվելու են։ Հերթական ապօրինություններից մեկն էլ այն էր, որ տեսչական մարմնի աշխատակիցները ստուգումներ անելիս շրջում են ոստիկանների հետ, որոնք մոտենում են հաճախորդներին և պահանջում պատվաստումը հաստատող սերտիֆիկատ։ Կառավարությանը զգուշացնում եմ, որ բիզնեսի հետ էդպես չեն խոսում, որովհետև բիզնեսը կընդվզի։ Երեկ Էկոնոմիկայի փոխնախարարին զգուշացրել եմ, որ եթե իրենք փորձեն խաղալ Առողջապահության նախարարի խաղը և չկանգնեն տնտեսվարողների կողքին, ապա իրենց էլ է սպասվում տնտեսվարողների զայրույթը»,-նշեց Աշոտ Բարսեղյանը։
Ըստ նրա՝ հունվարի 22–ից ուժի մեջ մտած սահմանափակումները ցույց են տվել, որ պատվաստված քաղաքացիների թիվը չի համապատասխանում պաշտոնապես հայտարարված թվերին։
«Առողջապահության նախարարությանը մնում է փողոցով մարդկանց հետևից վազել ու պատվաստել, որովհետև իրենց գործիքակազմը սպառվել է, իրենք պարսիկներին պատվաստելուց բացի, այլ բան չեն արել, կամ էլ այն մարդիկ են պատվաստվել, որոնք դուրս չեն գալիս։ Պարզվում է, որ բնակչության նույնիսկ 20%-ը պատվաստված չէ, ինչպես հայտարարում է Առողջապահության նախարարությունը։ Կրկնում եմ, առավել շատ պատվաստվել են պարսիկները, հետևաբար կարող եմ ասել, որ վակցինացիայի տուրիզմը Հայաստանում զարգացել է»,-նկատեց Աշոտ Բարսեղյանը։

За пару дней оборот сферы общественного питания упал на 50-80% – эксперт
По данным на 22 и 23 января, оборот сферы общественного питания упал на 50-80%, это просто катастрофа. Об этом заявил в беседе с корреспондентом «News.am» председатель общественной организации «Ассоциация ресторанов», эксперт по общественному питанию Ашот Барсегян, говоря о вступивших в силу с 22 января ограничениях, согласно которым при входе в общественные места граждане должны предъявить либо документ о вакцинации, либо справку, подтверждающую отрицательный результат теста на коронавирус.
Ранее ОО «Ассоциация ресторанов» распространила заявление, в котором упомянула о том, что проверки Инспекционного органа здравоохранения и труда не имеют законных оснований, поэтому штрафы незаконные и они будут обжалованы. «Ни один ресторан не заплатит штраф. Работайте в обычном режиме», – говорится в заявлении.
Как отметил Барсегян, в скором времени сектор общественного питания выступит против этих ограничений, потому что это будет иметь самые серьезные последствия для данной сферы.
«Министр здравоохранения также приняла, что гражданин должен добровольно показывать QR-код, если он этого не делает, то работники сферы общественного питания не имеют права сканировать QR-код. В субботу и воскресенье инспекционный орган выписал свыше 60 штрафов, что, на наш взгляд, неправомерно и они будут обжалованы. Еще одно противоправное деяние заключалось в том, что во время обхода сотрудники инспекционного органа были вместе с полицейскими, которые подходили к клиентам и требовали сертификат, подтверждающий вакцинацию. Хочу предупредить правительство: с бизнесом так не говорят, потому что он может взбунтоваться. Я вчера предупредил замминистра экономики Армении о том, что если они попытаются поиграть в игры главы Минздрава и не встанут рядом с представителями хозсубъектов, то и их ждет гнев последних», – отметил эксперт.
По его словам, ограничения, вступившие в силу 22 января, показали, что количество вакцинированных граждан не соответствует официально заявленным цифрам.
«Представителям Министерства здравоохранения остается одно – бегать за людьми на улице и вакцинировать их, потому что их инструментарий исчерпался, они ничего не сделали, кроме вакцинации иранцев, или же вакцинировались люди, которые не выходят на улицу. Оказывается, что даже 20% населения не привито, по данным Минздрава. Повторяю, больше привились иранцы, поэтому можно сказать, что туризм вакцинации в Армении развился», – заключил Барсегян.