Երեկ Նիկոլ Փաշինյանը տվեց հերթական ասուլիսը։ Դա թվով երկրորդն էր, որի շրջանակներում ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող մարդը պաշտպանում էր մեր թշնամի երկրների շահերը, իրավունքներն ու ցանկությունները։
Տպավորությունն այնպիսին է, որ Նիկոլը պաշտոնապես ստանձնել է Թուրքիայի ու Ադրբեջանի փաստաբանությունը։
Ըստ Նիկոլի՝
Ա․ Ղարաբաղը պետք է լինի Ադրբեջանի կազմում,
Բ․ Ցեղասպանության հարցի լոկոմոտիվը պետք է լինի Սփյուռքը, ոչ թե ՀՀ–ն,
Գ․ Հայաստանը պետք է «այո» ասի Կարսի պայմանագրին ու մի նոր «Կարսի» պայմանագիր կնքի։
Սրանք թուրք–ադրբեջանական նախապայմաններն են, որոնք Նիկոլն արդեն երկրորդ անգամ հրապարակավ բավարարում է ու հավատարմության երդում տալիս թուրք–ադրբեջանական տանդեմին։
Բայց դե Փաշինյանը Նիկոլ չէր լինի, եթե «կռուտիտներ» չաներ։ Ասում է Ղարաբաղը դեռ 90–ականների սկզբից է համարվել Ադրբեջանինը, պարզապես նախկիններն իր գրպանը գցեցին հանձնելը։ Ինքը դա գիտեր, բայց չասեց ու արդյունքում արյունով հանձնեց «վաղուց հանձնածը»։
Նկատենք, որ նման «կռուտիտը» ոչ միայն լկտի սուտ է, այլ նաև անբարոյականության գագաթնակետ, քանզի եթե նույնիսկ հիմք ընդունենք իր ասած ստերը, ապա ստացվում է, որ ինքը հազարավորներին հողին է հանձնել՝ շատ լավ իմանալով, որ նրանք զոհվում են հանուն ոչնչի։
Ցեղասպանության մասով Նիկոլը բառացի կրկնում է Լևոն Տեր–Պետրոսյանի տեսակետը, ըստ որի ճանաչման հարցը պետք է դուրս բերել ՀՀ պետական օրակարգից ու այն թողնել սփյուռքի վրա։ Հենց դա էլ, ի դեպ, պահանջում է Թուրքիան՝ առաջարկելով նաև հարցը տեղափոխել պատմաբանների հանձնաժողովի հարթություն, այսինքն՝ թեման քաղաքականից դարձնել պատմագիտական ու թաղել։
Ինչ վերաբերում է Կարսի պայմանագրին, ապա Նիկոլի «կռուտիտն» այն է, թե ՀՀ բոլոր ղեկավարներն էլ Թուրքիային տարածքային պահանջներ չեն ներկայացրել ու ինքն էլ է շարունակում այդ գիծը։ Այո՛, էս մի հարցում նա ճիշտ է ասում, ավելի կոնկրետ՝ կիսաճշմարտություն։ Նախկին բոլոր իշխանությունները տարածքային պահանջներ Թուրքիային չեն ներկայացրել, բայց նաև չեն համաձայնել Կարսի պայմանագրի թեմային․ դրանք տարբեր բաներ են։ Նիկոլը սա կա՛մ չի հասկանում, կա՛մ հասկանալով փաստաբանություն է անում թուրքերի համար նաև այս հարցով։
Մի խոսքով, հայտարարությունն այն մասին, թե, իբր, հայ–թուրքական ներկա գործընթացն առանց նախապայմանների է, պարզապես հայ ժողովրդին մոլորեցնելու փորձ է, լկտի սուտ, Նիկոլի պրոթուրքական գիծը քողարկելու անհաջող տեխնոլոգիա։
Հայ–թուրքական ներկա գործընթացով Նիկոլը լուծում է իր աթոռի հարցը, իսկ Էրդողանն ու Ալիևը՝ պետական–ռազմավարական հարցեր։ Նրանց շահերը 100 տոկոսով համընկնում են։ Սա մեր պատմության ամենախայտառակ էջերից մեկն է, եթե ոչ ամենախայտառակը։
Էրդողանի ու Ալիևի փաստաբանը

Вчера Никол Пашинян дал очередную пресс-конференцию. Это была уже вторая пресс-конференция, в рамках которой занимающий пост премьера РА человек отстаивал интересы, права и чаяния враждебной нам страны.
Такое впечатление, что Никол официально взял на себя функцию адвокатства интересов Турции и Азербайджана.
Согласно Николу:
а)Карабах должен быть в составе Азербайджана,
б) Локомотивом вопроса признания Геноцида армян должна быть Диаспора, а не РА,
в) Армения должна сказать «да» Карсскому договору и подписать новый «Карсский» договор.
Это турецко-азербайджанские предусловия, которые Никол уже во второй раз публично удовлетворяет, принося клятву верности турецко-азербайджанскому тандему.
Однако Никол не был бы самим собой, если бы не попытался найти «отговорки». Говорит, мол, Карабах еще с начала 90-ых считался азербайджанским, и прежние власти всего лишь подкинули ему в карман сдачу территорий. Он знал об этом, но не сказал, и в результате кровью сдал «уже давно сданное».
Заметим, что подобные извороты – это не только наглая ложь, но и верх аморальности, так как, если даже принять за основу сказанную им ложь, получается, что он угробил тысячи людей, прекрасно зная, что они погибают во имя ничего.
По части Геноцида Никол дословно повторяет позицию Левона Тер-Петросяна, согласно которой вопрос его признания нужно снять с государственной повестки РА и оставить диаспоре. Именно этого, кстати, и требует Турция, предлагая перевести вопрос в плоскость комиссии историков, то есть из политической сделать тему исторической, и предать забвению.
Что касается Карсского договора, то «отговоркой» Никола является то, ни один руководитель РА не выдвигал Турции территориальных претензий, и он тоже продолжает эту линию. Да, в этом вопросе он говорит правду, вернее – полуправду. Ни одна прежняя власть не выдвигала Турции территориальных претензий, но при этом не соглашалась с темой Карсского договора. Это разные вещи. Никол либо этого не понимает, либо осознанно занимается адвокатством для Турции также в этом вопросе.
Словом, заявление о том, что нынешний армяно-турецкий процесс идет, якобы, без каких-либо предусловий, является всего лишь попыткой ввести армянский народ в заблуждение, наглой ложью и неудачной технологией по сокрытию протурецкой линииНикола.
Нынешним армяно-турецким процессом Никол решает вопрос своего кресла, а Эрдоган и Алиев – государственно-стратегические вопросы. Их интересы совпадают на все 100 процентов. Это одна из самых позорных страниц нашей истории, если не самая позорная.
Адвокат Эрдогана и Алиева
а) Карабах должен быть в составе Азербайджана,
Словом, заявление о том, что нынешний армяно-турецкий процесс идет, якобы, без каких-либо предусловий, является всего лишь попыткой ввести армянский народ в заблуждение, наглой ложью и неудачной технологией по сокрытию протурецкой линии Никола.