Արմեն Սարգսյանի ստերի բուրգը փլվեց. նախագահը ստիպված է հրաժարական տվել
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրաժարականի դիմումում մի քանի պատճառ է նշել, սակայն կարծում ենք, որ դրանք քիչ առնչություն ունեն իր հրաժարականի հետ։ Մեր կարծիքով, հրաժարականի պատճառը մեկն է՝ նա այլ երկրի քաղաքացի էր առնվազն մինչեւ նախագահ դառնալը:
Երբ Կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության լուսաբանման նախագիծը (OCCRP) նախագահ Արմեն Սարգսյանին այլ երկրի քաղաքացի լինելու մասին հարցում ուղարկեց, նա ապացույցներ ուզեց: Նշենք, որ այդ երկիրը Միացյալ Թագավորությունը չէ, որի քաղաքացի էր Արմեն Սարգսյանը և որի մասին նրա ընտրվելուց առաջ հայտնի դարձավ:
Արմեն Սարգսյանը Կարիբյան ծովում գտնվող փոքր երկրի՝ Սենթ Քիթս և Նևիսի քաղաքացի է եղել։
Մենք տեղեկություն ունեինք, որ նախագահն ուներ Սենթ Քիթս և Նևիսի անձնագիր, ինչը հաստատվեց Սարգսյանի հետ նամակագրության ընթացքում։ Հետաքննության մանրամասներն այս փուլում չենք կարող ներկայացնել, քանի որ այն անդրսահմանային հետաքննություն է և դեռ ավարտված չէ:
Երեկ՝ հունվարի 23-ին, Հայաստանի նախագահը հրաժարականի մասին հայտարարություն տարածեց: Ուշագրավ մի փաստ կա՝ այդ հայտարարությունից առաջ նա պատասխանել էր Սենթ Քիթս և Նևիսի իր քաղաքացիության մասին մեր մի շարք հարցերին: Այդ ժամանակ նա պաշտոնական այցով Արաբական Միացյալ էմիրություններում էր: Այնտեղից մեկնեց արձակուրդ առողջական խնդիրների պատճառով: Իսկ հրաժարական տվեց՝ այդպես էլ Հայաստան չվերադառնալով:
Երբ ապացույցներ տրամադրելու իր խնդրանքին ի պատասխան մենք փոխանցեցինք մեր ձեռքի տակ եղած նրա անձնագրային տվյալները, Արմեն Սարգսյանն իր վարկածն առաջ քաշեց:
Վարկածում նա նշում է, թե տարիներ առաջ ներդրումներ է արել այդ երկրում։
Նամակագրության մեջ նախագահը խոստովանել է, որ մասնաբաժին է ունեցել Սենթ Քիթս և Նևիսի հյուրանոցներից մեկում։ Ըստ պնդման՝ նա մասնաբաժինը փոխանցել է իր ընտանիքի անդամներից մեկին մինչև 2013 թ. Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպան դառնալը։
Սենթ Քիթս և Նևիսում ներդրումների դիմաց քաղաքացիություն ստանալու ծրագիր կա, և Սարգսյանն ասում է, թե առանց իր իմացության է ինքն այդ ծրագրով քաղաքացի դարձել: Մեզ ուղղած իր պատասխանում նա նշել է. «...իմ շարժառիթը ներդրումներ անելն էր, իսկ անձնագիրն ինձ ընդհանրապես չէր հետաքրքրում»։
Ըստ Սարգսյանի պնդման՝ 2013-ին Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպան նշանակվելուց առաջ հանձնարարել է իր իրավաբանին Սենթ Քիթս և Նևիսի անձնագիրը վերադարձնել պետությանը։
Շարունակելով վարկածը՝ Սարգսյանը նշել է, թե 2017-ին, երբ իրեն առաջարկ էր արվել ՀՀ նախագահ դառնալ, պարզել էր, որ վերոնշյալ հանձնարարությունը չի կատարվել։ Պարզվել է նաև, որ այն անձը (ոչ իր իրավաբանը), որը պետք է զբաղվեր Սարգսյանի քաղաքացիության հարցերով, մահացել էր։ Դրանից հետո Սարգսյանը նամակ է գրել հանգուցյալի որդուն, որը նույն ընկերությունում է աշխատել, բացատրել է իրավիճակը և կրկնել է իր խնդրանքը։
Փաստն այն է, որ Արմեն Սարգսյանը Սենթ Քիթս և Նևիսի քաղաքացիությունից հրաժարվելու պաշտոնական գործընթացը սկսել է 2018-ի մարտին նախագահ ընտրվելուց ոչ շատ շուտ։
Այս պարագայում Սահմանադրությամբ նա չէր կարող նախագահ ընտրվել։ Նրա ստորագրած բոլոր հրամանագրերը, այդ թվում՝ օրենքները, պաշտոնյաների նշանակումները, ընտրությունները, նույնիսկ վարչապետի նշանակումը հակաօրինական են։
Սարգսյանը մեզ հայտնել է, թե համարում է, որ Սենթ Քիթս և Նևիսի քաղաքացի չէ այն պահից, երբ ներդրումների դիմաց քաղաքացիությունը ստանալուց հետո խնդրել է սառեցնել այն։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը, հավանաբար, Հայաստան չի վերադառնա, քանի որ կարող է քրեական պատասխանատվության ենթարկվել փաստաթուղթ կեղծելու հիմքով:

Пирамида лжи Армена Саркисяна развалилась: президент был вынужден уйти в отставку – Hetq.am
Причина отставки Армена Саркисяна однаон был гражданином другой страны, как минимум, до того, как стал президентом. Обрушилась пирамида лжи Армена Саркисяна, он был вынужден уйти в отставку. Об этом пишет издание Hetq.am.
«Президент Армен Саркисян в своем заявлении об отставке назвал несколько причин, однако считаем, что они мало связаны с его отставкой. На наш взгляд, причина отставки одна – он был гражданином другой страны, как минимум, до того, как стал президентом.
Когда проект по освещению коррупции и организованной преступности (OCCRP) направил президенту Армену Саркисяну запрос о гражданстве другой страны, он попросил доказательств. Отметим, что эта страна – не Соединенное Королевство, гражданином которого был Армен Саркисян, о чем стало известно до избрания.
Армен Саркисян был гражданином маленькой страны в Карибском море – Сент-Китс и Невис. У нас была информация, что у президента был паспорт Сент-Китс и Невиса, что было подтверждено в ходе переписки с Саркисяном. Подробности расследования на данном этапе представить не можем, так как оно является трансграничным расследованием и еще не завершено.
Накануне, 23 января, президент Армении выступил с заявлением об отставке.
Есть один примечательный факт: перед этим заявлением он ответил на ряд вопросов о своем гражданстве в Сент-Китс и Невисе. На тот момент он находился в ОАЭ с официальным визитом. Оттуда он ушел в отпуск по состоянию здоровья. И подал в отставку, так и не вернувшись в Армению.
Когда в ответ на просьбу предоставить доказательства мы передали его паспортные данные, имеющиеся у нас, Армен Саркисян выдвинул свою версию.
В версии он отмечает, что много лет назад инвестировал в эту страну. В переписке президент признался, что имел долю в одном из отелей Сент-Китс и Невиса. Согласно утверждению, он передал долю одному из членов своей семьи до того как стал послом Армении в Соединенном Королевстве в 2013 г.
В Сент-Китс и Невисе есть программа получения гражданства в обмен на инвестиции, и Саркисян говорит, что без своего ведома он стал гражданином по этой программе. В своем ответе, адресованном нам, он отметил: «…моей целью было инвестировать, а паспорт меня вообще не интересовал».
По утверждению Саркисяна, перед назначением в 2013 году послом Армении в Соединенном Королевстве он поручил своему юристу вернуть паспорт государству Сент-Китс и Невиса.
Продолжая версию, Саркисян отметил, что в 2017 году, когда ему было предложено стать президентом Армении, он выяснил, что вышеуказанное поручение не выполнено. Выяснилось также, что человек (не его юрист), который должен был заниматься вопросами гражданства Саркисяна, скончался. После этого Саркисян написал письмо сыну покойного, который работал в той же компании, объяснил ситуацию и повторил свою просьбу.
Факт в том, что Армен Саркисян начал официальный процесс отказа от гражданства Сент Киттс и Невиса не ранее, чем в марте 2018 года, когда был избран президентом.
В данном случае, по Конституции он не мог быть избран президентом. Все подписанные им указы, в том числе законы, назначения чиновников, выборы, даже назначение премьер-министра являются противозаконными.
Саркисян сообщил нам, что считает, что не является гражданином Сент-Китс и Невиса с того момента, когда после получения гражданства в обмен на инвестиции попросил заморозить его.
Президент Армен Саркисян, возможно, не вернется в Армению, так как за подделку документов может быть привлечен к уголовной ответственности», – пишет издание.