Գիտնականները մտահոգված են փոքր ժողովուրդների անհետացման վտանգով COVID-19 համավարակի պատճառով
Կորոնավիրուսի համավարակը սպառնալիք է ենթադրում ոչ կոնտակտային ժողովուրդների համար, որոնք իրենց կամքով հրաժարվել են քաղաքակրթության հետ փոխազդեցությունից, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Պետք է պարզաբանել, որ այդպիսի ցեղերի մարդիկ գիտեն մյուս զարգացած ժողովուրդների գոյության մասին, սակայն որոշել են նրանց հետ որևէ կերպով չխաչվել:
Գիտնականները բացատրում են, որ փոքր ժողովուրդները չունեն իմունիտետ ամենատարածված հիվանդությունների դեմ: Օրինակ՝ անգամ սովորական գրիպը, որը բուժվում է մի քանի օրվա ընթացքում, կարող է սպանել նրանց, քանի որ օրգանիզմը չունի պաշտպանիչ հակամարմիններ: Կորոնավիրուսի տարածման մասին անգամ խոսել պետք չէ: Գիտնականների կարծիքով՝ այն կարող է հանգեցնել բազմաթիվ փոքր ժողովուրդների անհետացմանը, ինչպես դա եղել է կարմրուկի դեպքում:
Բրազիլացի գիտնականները հայտարարել են, որ արմատական ժողովուրդների շրջանում կա կորոնավիրուսից մահանալու ռիսկ, որը վեց անգամ ավելին է, քան սովորական բնակչության շրջանում: Համանման միտման մասին խոսում են նաև Էկվադորից գիտնականները: Նրանց կարծիքով՝ փոքր ժողովուրդները, որոնք կազմում են հիմնական բնակչության շուրջ 7 տոկոսը, վտանգում են իրենց կյանքը բժշկական օգնությունից և, ընդհանուր առմամբ, շփումից հրաժարվելու պատճառով:
Գիտնականների խոսքով՝ որոշ ժողովուրդներ, չնայած իրենց մեկուսացման, այնուամենայնիվ, կարող են վարակվել կորոնավիրուսով: Օրինակ՝ Թագաերները և թարոմենաները կարող են վիրուսը ստանալ վաորաններից: Ռիսկի խմբում են նաև արարա, սապանավա և այլ ցեղերը:

Ученые обеспокоены вымиранием малых народов из-за пандемии COVID-19
Пандемия коронавируса несет в себе угрозу для неконтактных народов, которые по своей воле отказались от взаимодействия с цивилизацией, передает РИА «Новости».
Стоит пояснить, что люди таких племен знают о существовании других развитых народах, но приняли решение с ними никак не пересекаться.
Ученые объясняют, что малые народы не имеют иммунитета против самых распространенных заболеваний. Например, даже обычный грипп, который лечится в течение нескольких дней, способен убить их, так как организм не имеет защитных антител. О распространении коронавируса и говорить не приходится. По мнению ученых, он способен привести к вымиранию многих малых народов, как это было при вспышке кори.
Бразильские ученые заявили, что коренные народы имеют риск умереть от коронавируса в шесть больше, чем обычное население. О схожей тенденции говорят и ученые из Эквадора. По их мнению, малые народы, который составляют порядка семи процентов от основного населения, рискуют своей жизнью из-за отказа от медицинской помощи и в целом контакта.
По словам ученых, неконтактные народы, несмотря на свою изоляцию, все равно могут заразиться COVID-19. Например, тагаэри и тароменане могут занести вирус через индейцев ваорани. К группе риска относятся также племена арара, сапанава и другие.