Պետք է շուտ սկսել հայ-ադրբեջանական սահմանի դելիմիտացիայի հանձնաժողովի աշխատանքը. ՌԴ ԱԳՆ
Մոսկվան պատրաստ է սահմանագծման և սահմանազատման հարցում խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերել Բաքվին և Երևանին։ Այս մասին ասված է ՌԴ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ, որում գերատեսչությունը պատասխանել է ԶԼՄ-ների հարցերին։
Ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի` հետևողականորեն ջանքեր են գործադրվում Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տիրող իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ, որտեղ ժամանակ առ ժամանակ տեղի են ունենում զենքի կիրառմամբ միջադեպեր, որոնց հետևանքով մարդիկ են մահանում։
«Պետք է հնարավորինս շուտ ձևավորել և գործարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի դելիմիտացիայի երկկողմ հանձնաժողովի աշխատանքը»,-ասված է հաղորդագրությունում։
Անդրադառնալով հայ գերիների թեմային` ԱԳՆ–ն նշել է, որ Ռուսաստանն ակտիվ մասնակցում է այդ խնդրի լուծմանը, և ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ վերադարձվել են ընդհանուր առմամբ 146 պահվող անձինք` 127–ը` հայկական կողմին, 19–ը` ադրբեջանական:

Нужно скорее создать Комиссию по делимитации армяно-азербайджанской границы – МИД РФ
Москва готова оказывать Баку и Еревану консультативное содействие в вопросе делимитации и демаркации границ. Об этом говорится в распространенных в пятницу ответах МИД РФ на вопросы СМИ, поступившие к пресс-конференции министра иностранных дел Сергея Лаврова.
Отмечается, что последовательно прилагаются усилия по урегулированию ситуации на границе между Азербайджаном и Арменией, где время от времени происходят инциденты с применением оружия и есть человеческие жертвы.
«Необходимо как можно скорее сформировать и запустить работу двусторонней Комиссии по делимитации азербайджано-армянской границы с последующей ее демаркацией», – отмечает внешнеполитическое ведомство России.
Комментируя вопрос удерживания армянских пленных в Баку, российский МИД отметил, что Россия активно участвует в решении этой проблемы и при посредничестве российских миротворцев возвращено в общей сложности 146 удерживаемых лиц: 127 армянской стороне и 19 – азербайджанской.