Ռուս խաղաղապահներն ապահովել են 100 ուխտավորի անվտանգ այցելությունն Ամարաս վանական համալիր. ՌԴ ՊՆ
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի խաղաղապահներն ապահովել են ավելի քան 100 ուխտավորի անվտանգ այցն Ամարաս վանական համալիր, որը տեղակայված է սահմանազատման գծի մոտակայքում: Այս մասին ասվում է ՌԴ ՊՆ տեղեկագրում:
Ստեփանակերտից պատարագի մասնակցլեու համար վանական համալիր ուխտավորները մեկնել են БТР-82А ժամանակակից զրահափոխադրիչներով՝ խաղաղապահների ուղեկցությամբ:
Ինչպես նշել է զորակազմի ներկայացուցիչ Դմիտրի Օրլովը, խաղաղապահներն այցից առաջ մեկ օրվա ընթացքում ստուգումներ են իրականացնում պայթյունավտանգ առարկաների հայտնաբերման ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների տեղակայման շուրջ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել, ստորագրվել է հայտարարություն, որով Ադրբեջանին են անցնում Արցախի յոթ շրջանները, Շուշին ու Հադրութը` բացառությամբ մի գյուղի, գյուղեր Ասկերանի ու Մարտունու շրջանից, ինչպես նաև Մարտակերտի շրջանի Թալիշ և Մատաղիս գյուղերը։

Российские миротворцы обеспечили безопасность более 100 паломников при посещении монастырского комплекса Амарас
Военнослужащие российского миротворческого контингента обеспечили безопасность более 100 паломников при посещении монастырского комплекса Амарас, расположенного на линии разграничения сторон в Нагорном Карабахе, сообщается на сайте Минобороны РФ.
На богослужение в монастырь Армянской Апостольской Церкви из Степанакерта в сопровождении российских миротворцев на современных бронетранспортерах БТР-82А прибыли жители из городов и отдаленных районов Нагорного Карабаха, а также паломники из Армении.
«Российскими миротворцами осуществляется обеспечение безопасности паломников, прибывших в монастырский комплекс Амарас, который находится вблизи линии разграничения. Поэтому необходимо присутствие миротворцев. Так же за сутки личный состав проверяет монастырский комплекс на наличие взрывоопасных предметов», – сказал представитель российского миротворческого контингента Дмитрий Орлов.
Военнослужащие российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе на регулярной основе обеспечивают безопасность паломников, желающих посетить святыню Амарас в Мартунинском районе.