Դավիթ Տոնոյանը պահանջելու է դռնբաց դատական նիստեր. հայտարարություն
Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի փաստաբանական խումբը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, նշված է.
«Հունվարի 19-ին նախատեսված առաջին դատական նիստին ընդառաջ վերահաստատում ենք պարոն Տոնոյանի նախկինում արված հայտարարությունն առ այն, որ իր վերաբերյալ քրեական գործով դատաքննության փուլում նա պահանջելու է դռնբաց դատական նիստեր՝ քրեական գործի հրապարակային քննություն ապահովելու համար:
Մատակարարված հրթիռների քանակիը ձեռքբերման գինը, դրանց տեսակը, մատակարարման ժամանակահատվածը և գործի այլ հանգամանքները նախաքննական մարմնի և դատախազության հաղորդագրություններով, հրապարակումներով արդեն իսկ բացահայտված լինելու պայմաններում այլևս խոսք չի կարող լինել որևէ պետական անվտանգության, գաղտնիքի կամ դռնփակ դատական նիստ անցակցնելու մասին: Ուստի մեր համոզմամբ, դռնփակ նիստերի անցկացմամբ փորձ է արվելու չբացահայտել քրեական գործում ապացույցների բացակայությունը և մեղադրող կողմի հիմնավորումների սին լինելը:
Բացի այդ, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը և տարբեր շրջանակներ հիշյալ քրեական գործը փորձել են արհեստականորեն կապել 44-օրյա պատերազմի հետ, ուստի Դավիթ Տոնոյանը անհրաժեշտ է համարում, որ քրեական գործի հրապարակային քննությամբ պարզվի և հերքվի նաև այդ հանգամանքը»։

Давид Тоноян будет настаивать на открытом судебном процессе – заявление
«В преддверии первого судебного заседания, назначенного на 19 января, мы подтверждаем сделанное ранее г-ном Тонояном заявление о том, что он потребует проведения открытого суда в ходе судебного разбирательства по его уголовному делу в целях обеспечения публичности рассмотрения возбужденного против него уголовного дела.
В условиях, когда в сообщениях органа предварительного расследования и прокуратуры цена поставленных в Армению ракет, их вид, сроки поставок и другие обстоятельства дела уже раскрыты, не может быть и речи уже о раскрытии государственной тайны или закрытом судебном заседании. Поэтому проведение закрытых судебных слушаний будет рассматриваться как попытка скрыть отсутствие каких-либо доказательств в уголовном деле, а также безосновательность утверждений стороны обвинения.
Кроме того, Служба нацбезопасности страны и другие структуры попытались искусственно связать данное уголовное дело с 44-дневной войной, посему Давид Тоноян считает необходимым публичное расследование и опровержение этого обстоятельства», – отмечается в заявлении адвокатов Тонояна.