Օրերս Իլհամ Ալիևը հարցազրույց էր տվել ու հոխորտացել Հայաստանի դեմ։ Նա ասում էր, որ եթե 6 ամսվա ընթացքում իր պահանջները չկատարվեն, ապա Ադրբեջանն ուժով կվերցնի «իրենց» Զանգեզուրը, Սևանա լիճն ու, ի վերջո, Երևանը։
Ալիևն այս հայտարարություններն անում էր Վարդենիսում տեղի ունեցած բախումներից հետո, երբ մենք 3 զոհ ունեցանք։
Ալիևը մեկ այլ բան էլ էր պահանջում։ Ասում էր Հայաստանը պետք է սահմանազատման–սահմանագծման գործընթացին զուգահեռ ճանաչի Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում։
Ըստ Ադրբեջանի նախագահի՝ 44–օրյա պատերազմի արդյունքում Ղարաբաղի հարցը լուծվել է ու հիմա նման հարց օրակարգում չկա։
Ուշագրավն այն է, որ Ալիևի ասածներն իր տարեվերջյան ասուլիսում հիմնավորում էր Նիկոլ Փաշինյանը։ Ալիևին կիրթ ու կառուցողական համարող Նիկոլը փրփուրը բերանին փորձում էր ապացուցել, որ Ղարաբաղը միևնույն է Ադրբեջանի կազմում էր մնալու, քանզի բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերում այդպես է եղել։
Նիկոլն, իհարկե, ստում է, քանզի մադրիդյան սզբունքները ենթադրում էին հանրաքվե և Ղարաբաղի կարգավիճակի ամրագրում, այդ թվում՝ Ադրբեջանի կազմից դուրս տարբերակով։
Նիկոլն այդ ամենը գիտի, բայց Ալիևի օգտին է խոսում, որպեսզի արդարացնի իր արածները և հիմնավորի իր հետագա անելիքները՝ զիջումները։
Ալիևանիկոլական տանդեմի պասերով խաղին հերթական անգամ միջամտեց ՌԴ արտգործնախարար Լավրովը, ով պաշտոնական Երևանի լռության պայմաններում պատասխանեց Ալիևին։
«Սահմանագծումըչի վերաբերում Ղարաբաղյան տարածաշրջանին և խնդրի կարգավորմանը, դա զուտ երկկողմ հարց է»,–հայտարարել է Լավրովը։
Այսինքն՝ ստացվում է, որ Փաշինյանը կողմ է Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում թողնելու Ալիևի պահանջներին, իսկ ՌԴ–ն դեմ է դրան։
ՌԴ–ն դեմ է, քանզի եթե Նիկոլը Ղարաբաղը ճանաչի Ադրբեջանի կազմում, ապա ռուս խաղաղապահներն այնտեղից ավտոմատ կերպով պետք է հեռանան, ինչը չի մտնում Կրեմլի ծրագրերի մեջ, բայց ինչը հակասում է Նիկոլի ու Ալիևի համատեղ մոտեցմանը։ Ահա այսպիսի խայտառակ վիճակում է հայտնվել Հայաստանը․ իր ղեկավարը գործում է թուրք–ադրբեջանական տանդեմին համահունչ և միայն հանգամանքների ու դրսի ուժերի (տվյալ դեպքում՝ Ռուսաստան, Իրան) ազդեցության արդյունքում է, որ մեր երկիրն ամբողջությամբ չի խժռվել թշնամիների կողմից։
Ինչքա՞ն կարող է դիմանալ Հայաստանն այս իշխանության պայմաններում։
Լավրովն՝ ընդդեմ Ալիև-Փաշինյան տանդեմի
«Սահմանագծումը չի վերաբերում Ղարաբաղյան տարածաշրջանին և խնդրի կարգավորմանը, դա զուտ երկկողմ հարց է»,–հայտարարել է Լավրովը։

На днях Ильхам Алиев дал интервью, в котором разразилсяугрозами в адрес Армении. Он заявил, что если его требования не будут выполнены в течение 6 месяцев, то Азербайджан силой возьмет «их» Зангезур, озеро Севан и, наконец, Ереван.
Алиев сделал эти заявления после боестолкновений в Варденисе, в ходе которых мы потеряли трех солдат.
Алиев потребовал еще кое-что. По его словам, параллельно процессу делимитации-демаркации Армения должна признать Карабах в составе Азербайджана.
Согласно президенту Азербайджана, в результате 44-дневной войны вопрос Карабаха был решен, и сейчас подобного вопроса нет в повестке дня.
Примечательно то, что слова Алиева в ходе своей пресс-конференции в конце прошлого года обосновывал Никол Пашинян. Считающий Алиева образованным и конструктивным Никол с пеной у рта пытался доказать, что Карабах все равно остался бы в составе Азербайджана, поскольку так было на всех этапах переговорного процесса.
Конечно, Никол врал, так как Мадридские принципы предполагали референдум и закрепление статуса Карабаха, в том числе вне состава Азербайджана.
Николу обо всем этом известно, но он говорит в пользу Алиева, чтобы оправдать свои шаги и обосновать свои последующие действия в виде уступок.
В алиево-николовскую игру в пасы в очередной раз вмешался глава МИД России Лавров, который в условиях молчания официального Еревана ответил Алиеву.
«Делимитация не относится к карабахскому региону и вопросу урегулирования, это сугубо двусторонний вопрос», – заявил Лавров.
То есть получается, что Пашинян поддерживает требования Алиева об оставлении Карабаха в составе Азербайджана, а РФ против этого.
РФ против, так как в случае признания Николом Карабаха в составе Азербайджана российские миротворцы автоматически должны будут его покинуть, что не входит в планы Кремля, а это противоречит совместным планам Никола и Алиева. В таком вот позорном состоянии оказалась Армения: ее руководитель действует в унисон турецко-азербайджанскому тандему, а наша страна не была полностью поглощена врагами лишь в результате стечения обстоятельств и воздействия внешних сил (вданном случае – России и Ирана).
Сколько еще продержится Армения в условиях этой власти?
Лавров против тандема Алиев-Пашинян
На днях Ильхам Алиев дал интервью, в котором разразился угрозами в адрес Армении. Он заявил, что если его требования не будут выполнены в течение 6 месяцев, то Азербайджан силой возьмет «их» Зангезур, озеро Севан и, наконец, Ереван.
РФ против, так как в случае признания Николом Карабаха в составе Азербайджана российские миротворцы автоматически должны будут его покинуть, что не входит в планы Кремля, а это противоречит совместным планам Никола и Алиева. В таком вот позорном состоянии оказалась Армения: ее руководитель действует в унисон турецко-азербайджанскому тандему, а наша страна не была полностью поглощена врагами лишь в результате стечения обстоятельств и воздействия внешних сил (в данном случае – России и Ирана).