Պատից կախված Նիկոլը և այլասերված «թավշյա» հեղափոխությունը
Մերիտոկրատիայից՝ արժանավորների իշխանությունից, խոսող, խնամի–ծանոթ–ընկեր–բարեկամ սկզբունքը պետական կառավարման համակարգում մերժող Նիկոլ Փաշինյանն արեց ճիշտ հակառակը։ Նա կադրային հարցերում առաջնորդվում է բացառապես խնամի–ծանոթ–ընկեր–բարեկամ սկզբունքով։ Նիկոլն իր աներձագին, եղբոր որդուն, քավորին, ոչ մի մասնագիտական ու հաճախ նաև մարդկային արժանիք չունեցող իր հետ քայլածներին դարձրեց պատգամավոր, նախարար և այլն։
Պատերազմող երկրում պաշտպանության նախարար է նշանակվում Նիկոլի գրպանային թիմակիցը, որն իր օգտանական է նշանակում է 23 տարեկան աչոնիկի։ Պատկերացնո՞ւմ եք, պատերազմող ու գրեթե ամեն օր ադրբեջանական հարձակումների ենթարկվող երկրում պաշտպանության նախարարին օգնում է աչոնիկը, որն ընդամենը Սուրեն Պապիկյանի մտերիմն է։
Նիկոլ Փաշինյանը հետևողականորեն փլում է պետությունը՝ կադրային քաղաքականությամբ։ Կադրային քաղաքականությունը «թավշյա» հեղափոխության այլասերվածության վառ ապացույցն է։
Պատից կախված Նիկոլը և այլասերված բարքերը
Սերժ Սարգսյանի նկարը պետական հիմնարկների պատերից պոկող Նիկոլ Փաշինյանն ինքն իրեն համարում է պետական խորհրդանիշ ու ճիշտ համարում այն, որ իր նկարը կախում են պատից։ Իրապես հեղափոխական՝ անասնաֆերմայական մետամորֆոզներ։
Պատից կախված Նիկոլի ներքին ցանկություններն առաջինը որսաց արդարադատության նախարար նշանակված Կարեն Անդրեասյանը։ Նա հրապարակավ քծնեց Նիկոլին, թե բա աշխատանքային ժամերին պատից կախված նրա նկարին նայում եմ ու հիշում, որ պետք է լինել ազնիվ, անաչառ։ Կարենի այդ քծնանքը գնահատվեց Նիկոլի կողմից, ու նրան հնարավորություն տրվեց սեփական կադրային քաղաքականությունն իրականացնել։ Կարեն Անդրեասյանն էլ բռնեց ու իր մտերիմ, շատ մտերիմ, չափից դուրս մտերիմ ընկերոջը՝ Գրիգոր Մինասյանին, նշանակեց իր տեղակալ։ Դա նշանակում է պետական կադրային քաղաքականության այլասերման նոր մակարդակ։
Այս կադրային նշանակումը այլասերվածության մի քանի շերտ ունի և արժե անդրադառնալ դրանցից մեկին։ Նիկոլ Փաշինյանը քրգործեր է հարուցել Գրիգոր Մինասյանի հոր և եղբոր դեմ, քաղաքականապես հետապնդում է նրանց։ Ու այսքանից հետո Գրիգորը պաշտոն է ստանում Նիկոլից։ Վերջինս էլ իր հերթին պաշտոն է տալիս սեփական հորն ու եղբորն ուրացող մեկին։ Երկուսն էլ՝ պաշտոն տվողն ու պաշտոն վերցնողն, ըստ այդմ, անբարոյական են և չպետք է տեղ ունենան պետական կառավարման համակարգում։ Գրիգոր Մինասյանին պաշտոն տալով Նիկոլը ցույց տվեց, թե ինչպիսի արժեքներն ու բարքերն են գնահատվում «թավշյա» այս իշխանության համար։
Հիմա Կարենն ու Գրիգորը պատից կախված Նիկոլի նկարի տա՞կ են ՀՀ արդարադատության մասին մտորելու։ Շատ ինտիմ պատկեր է ստացվում։

Висящий на стене Никол и извращенная «бархатная» революция
Говоривший о меритократии (власти достойных), отвергавший принцип «сват-знакомый-родственник» в системе государственного управления Никол Пашинян поступил с точностью до наоборот. В кадровых вопросах он руководствуется исключительно принципом «сват-знакомый-родственник». Сделал своего шурина, племянника, крестного, других лишенных каких-либо профессиональных и зачастую человеческих качеств мойшаговцев депутатами, министрами и т.д.
В находящейся в состоянии войны стране министром обороны назначается карманный член команды Никола, который, в свою очередь, назначает своим помощником 23-летнюю фифу. Представляете, в воюющей и практически ежедневно подвергающейся азербайджанской агрессии стране министру обороны помогает некая юница, главной заслугой которой является бытность близким Сурену Папикяну человеком?
Никол Пашинян последовательно разваливает государство своей кадровой политикой. Кадровая политика – яркое доказательство извращенности «бархатной» революции.
Висящий на стене Никол и извращенные нравы
Срывавший фотографии Сержа Саргсяна со стен государственных учреждений Никол Пашинян считает самого себя государственным символом и воспринимает правильным то, что его фотография вешается на стену. Вот уж действительно революционные метаморфозы, сродни описанным в «Скотном дворе».
Чаяния висящего на стене Никола первым уловил назначенный министром юстиции Карен Андреасян. Он публично польстил Николу, мол, в рабочие часы смотрит на его портрет на стене и помнит о необходимости быть честным и беспристрастным. Эта лесть Карена была оценена Николом, и ему была предоставлена возможность вести собственную кадровую политику. Карен же взял и назначил своего близкого, очень близкого, чересчур близкого друга Григора Минасяна собственным замом. Это знаменует собой новую планку извращения кадровой политики государства.
У этого кадрового назначения есть несколько плоскостей извращенности, на одной из которых стоит остановиться особо. Никол Пашинян возбудил уголовные дела против отца и брата Григора Минасяна и осуществляет в их отношении политическое преследование. И после столького Григор получает от Никола должность. Последний, в свою очередь, дает должность человеку, отрекшемуся от своего отца и брата. То есть они оба, давший и принявший должность, – аморальные типы, которым не должно быть места в системе государственного управления. Дав должность Григору Минасяну, Никол показал, какие ценности и нравы поощряются и приветствуются этой «бархатной» властью.
Теперь Карен и Григор будут рассуждать о правосудии под висящей на стене фотографией Никола? Та уж себе интимная картина получается…