«Երկնիշած» ու խցանված էկոնոմիկայի նախարարը
Վահան Քերոբյանը պատերազմից հետո նշանակվեց Էկոնոմիկայի նախարար։ Իրականությունը, սակայն, այն է, որ նա ոչ թե Էկոնոմիկայի նախարար է նշանակվել, այլ հաստիքային հեքիաթասաց։
Պարտության ու նվաստացման խորհրդանիշ Նիկոլ Փաշինյանին պետք էր մեկը, ով նյուվասյուկիստական ծրագրերից կխոսի, քանզի Նիկոլի «Հայաստան–2050» ծրագիրը պայթել էր դեռ չմեկնարկած։ Պետք էր նոր մեկը, ով «հպարտ» քաղաքացիների ականջներից մակարոնեղեն կկախի, սուտ խոստումներ կտա, մինչև որ տեսնեն, թե ինչ է գլխներին գալիս։
Գործարար դաշտում «քցողի» ու «թռնողի» համբավ ունեցող Քերոբյանն իսկը Նիկոլի սրտով էր։ Դրա համար էլ նախարար նշանակեց։ Սա էլ բռնեց ու նշանակվելուն պես հայտարարեց, որ 2021–ին երկնիշ տնտեսական աճ է լինելու (Նիկոլը կոմպլեքսներ ունի քոչարյանական կառավարման տարիների երկնիշ աճերի մասով ու անպայման ուզում է ինքն էլ երկնիշով աչքի ընկնել, որ հետո դառնա «աննախադեպ», բայց չի ստացվում իր մոտ ու չի ստացվելու, քանզի իր իշխանությունը բացառապես վատ իմաստներով է երկնիշ ու նույնիսկ քառանիշ աճեր ապահովում՝ հիմնականում մահերի ու կորուստների տեսքով)։ Ավելին, նախարարն ասաց, որ եթե երկնիշ աճ չլինի, ապա ինքը հրաժարական կտա։
2021–ին ունեցանք երկնիշ աճ, բայց առաջին անհրաժեշտության տարբեր սննդամթերքների գների աճի տեսքով։ Երկնիշ տնտեսական աճ չկա, բայց նախարարը խոստման համաձայն հրաժարական չի տալիս։ Այս առումով էլ է նա տիպիկ նիկոլական։ Նիկոլն էլ հազար ու մի բան է խոստացել, հակառակն է արել, բայց երեսը պնդացնելով մնում է աթոռին։
Քերոբյանին պարբերաբար հիշեցվում էր, որ ինքը խոստացել է հրաժարական տալ, եթե երկնիշ աճ չլինի, բայց նա իրեն հայտնի կենդանու տեղ դրած «մոռանում» էր ասածներն ու այլ բաներ ասում, փորձում «կռուտիտ» լինել ու կառչած մնալ աթոռից՝ շարունակելով նոր հեքիաթները։
Այդ հեքիաթներից մեկն այսօր նա պատմեց։ Հեքիաթն այդ նոր խոսք է տնտեսագիտության տեսության մեջ։ Այն կարելի է պայմանականորել կոչել որպես «Խցանման» տեսություն։
Նախարարն ասում է, որ հունվարի 3-ին, ժամը 4-ին հանդիպում ուներ և այն մարդը, ով պետք է գար, 10 րոպե ուշացավ, հետո եկավ ասաց, որ խցանում էր, դրա համար ուշացավ, մի բան, որ երբեք Հայաստանում հունվարի 3-ին, ըստ Քերոբյանի, չէր եղել։ Նախարարն իր հյուրի ուշացումից եզրակացրել է, որ կա տնտեսական աշխուժացում, քանզի հունվարի 3–ին խցանումներն, ըստ իրեն, աննախադեպ են։
Այս տղան, փաստորեն, հրաժարական տալու փոխարեն որոշել է նոր հեքիաթ հորինել ու նոր մակարոնեղեն կախել «հպարտ» քաղաքացիների գլխամասի կողքերից։
Հ․Գ․։ Միակ հարցը, որով Վահան Քերոբյանը լրջորեն ու հետևողականորեն զբաղվում է, ադրբեջանական նավթային ընկերությանը Հայաստանի հեղուկ վառելիքի շուկա մտցնելու հարցն է։
Ալիևի ընտանիքին պատկանող «Socar» ընկերության անուղղակի մուտքը մեր երկիր Քերոբյանը լոբբինգ է անում անցած տարվանից։ Անունը դրել է վրացական ու ամերիկյան ընկերությունների մուտք, բայց իրականում ադրբեջանական լոբբինգով է զբաղված։ Նիկոլի իշխանությունից այլ բան չէր էլ սպասվում։

«Двузначный» и заторенный министр экономики
После войны Ваан Керобян был назначен министром экономики. Реальность, однако, в том, что он был назначен не министром экономики, а штатным сказителем.
Символу поражения и унижения Николу Пашиняну нужен был тот, который потчевал бы общество нью-васюкистскими планами, так как программа Никола «Армения – 2050» лопнула, не успев начаться. Нужен был кто-то новый из числа тех, кто готов вешать на уши «гордым» гражданам лапшу и давать ложные обещания, пока не прояснится, что с ними станет.
Пользующийся на бизнес-поле репутацией «кидалы» Керобян был для Никола в самый раз. Поэтому он и был назначен министром. С первых же дней своего назначения он начал заявлять, что в 2021 году будет двузначный экономический рост (Никол комплексует по части двузначного роста экономики в годы кочаряновского правления и обязательно хочет самому отличиться двузначными показателями, чтобы стать затем «беспрецедентным», но не получается и вряд ли получится, поскольку его власть обеспечивает двузначный и даже четырехзначный рост исключительно в негативном смысле – в основном в виде смертей и потерь). Более того, министр сказал, что в случае неспособности обеспечить двузначный рост он подаст в отставку.
В 2021-ом мы получили двузначный рост, но лишь в виде повышения цен на продукты первой необходимости. Двузначного экономического роста нет, но министр не подает в отставку, как было обещано. Он и в этом плане – типичный николовец. Никол тоже обещал тысячу и одну вещь, сделал всё наоборот, но продолжает лицемерно оставаться в своем кресле.
Керобяну периодически напоминали, что он обещал уйти в отставку, если двузначного роста не будет, но он, прикидываясь шлангом, «забывал» свои слова и говорил о совсем другом, пытался выкрутиться из положения и продолжал впиваться в свое кресло, слагая заодно новые сказки.
Одну из этих сказок он поведал сегодня. Он выдал ни много ни мало новый перл экономической теории. Условно его можно назвать теорией «Затора».
Министр утверждает, что 3 января в 16:00 у него была запланирована встреча, и человек, который должен был к нему прийти, опоздал на 10 минут. Последний объяснил это заторами на дорогах. То есть произошло то, чего в Армении, согласно Керобяну, 3 января никогда не было. Из опоздания своего гостя министр заключил, что присутствует экономическая активность, так как пробки 3 января, согласно ему, – явление беспрецедентное.
Фактически, этот парень, вместо ухода в отставку, решил выдумать новую сказку и навесить «гордым» гражданам очередную порцию лапши.
P.S. Единственный вопрос, которым Ваан Керобян серьезно и последовательно занимается, – это введение на рынок жидкого топлива Армении азербайджанской нефтяной компании.
Лоббингом опосредованного входа принадлежащей семье Алиевых компании «Socar» в нашу страну Керобян занимается с прошлого года. Называется всё это входом грузинской и американской компаний, но в реальности он занят азербайджанским лоббингом. От власти Никола ничего другого и не ожидалось.