Ասկերանի բնակիչը մոլորվել է, հայտնվել Ադրբեջանի ԶՈւ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում
ԱՀ ԱԱԾ-ից հայտնում են, որ Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը միջոցներ է ձեռնարկում մոլորվելու արդյունքում ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ հայտնված արցախցուն վերադարձնելու ուղղությամբ։
Այսօր՝ առավոտյան ժամը 07։30-ի սահմաններում ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը հաղորդվել էր Ասկերանի շրջանի Այգեստան համայնքի 1971թ. ծնված բնակիչ Արմեն Աբրիկի Վերդյանի անհայտ կորելու մասին: Ահազանգի հիման վրա ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ԱՀ հիշյալ քաղաքացին առավոտյան Ասկերանի շրջանի Նախիջևանիկ և Ուղտասար համայնքների հատվածում մոլորվելու հետևանքով հայտնվել է Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում և վերջիններիս կողմից վերցվել արգելանքի:
Դեպքի մասին անմիջապես հաղորդվել է ռուս խաղաղապահներին, ովքեր պարզել ու հավաստիացել են մեր քաղաքացու անվտանգության մեջ: Այս պահին բանակցություններ են ընթանում ԱՀ քաղաքացուն հայկական կողմին վերադարձնելու ուղղությամբ:

Житель Аскерана заблудился и оказался на подконтрольной Азербайджану территории: ведутся переговоры для его возвращения
Служба национальной безопасности Республики Арцах предпринимает меры для возвращения жителя Арцаха, который, заблудившись, оказался на подконтрольной ВС Азербайджана территории.
«Сегодня утром, около 07:30, в Службу национальной безопасности Республики Арцах поступило сообщение о том, что житель общины Айгестан Аскеранского района Армен Абрикович Верданян (1971 г.р.) пропал без вести. В результате предпринятых мероприятий выяснилось, что упомянутый гражданин Республики Арцах утром заблудился на участке общин Нахиджеваник и Ухтасар Аскеранского района, в результате чего оказался на подконтрольной вооруженным силам Азербайджана территории и задержан.
Об инциденте немедленно были проинформированы российские миротворцы, которые выяснили и заверили, что наш гражданин находится в безопасности. В настоящее время ведутся переговоры для возвращения армянской стороне гражданина Республики Арцах», – говорится в сообщении.