Արցախի ԱԺ-ն՝ ընդդեմ Փաշինյանի․ հայտարարություն (տեսանյութ)
Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանությանն ու սուբյեկտայնությանը սպառնացող վտանգների և մարտահրավերների մասին
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի տարեգրության ողջ ընթացքում պարբերաբար շրջանառվում են հիմնախնդրի էությունը խեղաթյուրող և նենգափոխող հայտարարություններ, որոնք բարդացնում ու խճճում են հակամարտության համապարփակ և վերջնական կարգավորման գործընթացը։ Անթույլատրելի ենք համարում տարբեր քաղաքական ուժերի և գործիչների կողմից Արցախի սուբյեկտայնությունը, նրա հայկական ապագան կասկածի տակ դնող կամ նվազեցնող ցանկացած հայտարարություն։ Տարակուսելի է, որ վերջին նման հայտարարությունը հնչել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի կողմից՝ դեկտեմբերի 24-ին ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հարցերին պատասխանելու ընթացքում։
Արցախի ճակատագիրը որևէ քաղաքական ուժի մենաշնորհը չի եղել և չի լինելու։ Արտահայտելով Արցախի Հանրապետության հանրային և քաղաքական լայն շրջանակների կարծիքն ու դիրքորոշումը՝ մեր անհամաձայնությունն ու վրդովմունքն ենք հայտնում հարցազրույցի ընթացքում հնչած մի շարք վնասակար և վտանգավոր ձևակերպումների ու գաղափարների առթիվ։
Մտահոգություն է առաջացնում այն փաստը, որ 1988 թ. ազգային-ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման արդյունքների ֆոնին հնչեցվում են ձևակերպումներ, որոնք կասկածի տակ են դնում 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին հռչակված և միջազգային իրավունքի նորմերին լիովին համապատասխան ձևավորված Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության գոյությունը և նրա տևական պայքարը միջազգային ճանաչման հասնելու ուղղությամբ։
Նախորդ տարիների բանակցային գործընթացում հայկական կողմերի իրավական և քաղաքական հիմքերը և մեր ազգային շահերի պաշտպանությունն այդ համատեքստում որևէ հակասության մեջ չէր մտնում միջազգային կառույցների և միջնորդների ներկայացրած դիրքորոշումների հետ։
Այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը երբեք չի անտեսվել միջնորդների կողմից նախկինում ներկայացված առաջարկություններում, հաստատվում է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից տրված պարզաբանումներում։
Բանակցային գործընթացում տարբեր տարիների քննարկված աշխատանքային տարբերակների և բանակցային ձևաչափի հնարավոր փոփոխման մասին շահարկումները մտահոգիչ և վտանգավոր են։
Անընդունելի ենք համարում Արցախի հայկականությունը կասկածի տակ դնող և հնարավոր օտար տարրերի ներկայության կարևորությունը ընդգծող հայտարարությունները, որոնք մերժելի ու պարսավելի են Արցախի ազատության և անկախության համար իրենց կյանքը զոհաբերած հազարավոր հայորդիների հիշատակի դիմաց։
Գլուխ խոնարհելով արցախյան գոյապայքարի բոլոր նահատակների առջև, միաժամանակ երախտագիտություն ենք հայտնում համայն հայությանը, մասնավորապես ՀՀ մեր հայրենակիցներին՝ Արցախի կողքին կանգնելու, նրա տառապանքներն ու զրկանքները միասին կիսելու համար:
Հայկական երկու հանրապետությունների եղբայրական փոխհարաբերությունների հիմքում տարիներ շարունակ անխափան գործել է դեռևս 1992թ. հուլիսի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի ընդունած որոշումը, որը հստակ սահմանել է միջազգային հանրության լիիրավ անդամ Հայաստանի Հանրապետության վերաբերմունքը միջազգային ճանաչման ձգտող Արցախի Հանրապետության նկատմամբ: Այդ որոշմամբ ՀՀ-ը պարտավորվում է «հետևողականորեն սատար կանգնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը և նրա բնակչության իրավունքների պաշտպանությանը»: Սահմանվում է նաև, որ «Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի համարել միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»: Այս բանաձևն արդիական է նաև այսօր:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը, վերահաստատելով Արցախի ժողովրդի և իշխանությունների դիրքորոշումը Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանության և անկախության հարցում, հայտարարում է՝
անընդունելի է առանց Արցախի իշխանությունների տեսակետը հաշվի առնելու դիրքորոշում հայտնելը, քանի որ Արցախի ապագայի հարցով որոշում ընդունելու իրավասություն ունեն միայն Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների կողմից ընտրությունների միջոցով ձևավորված իշխանությունները։

НС Арцаха выразило свое несогласие и возмущение рядом вредных, опасных заявлений и идей, высказанных в ходе интервью Пашиняна
Принято единое заявление всех фракций НС Арцаха «Об опасностях и вызовах, угрожающих суверенитету и субъектности Республики Арцах».
На протяжении всего карабахского конфликта регулярно циркулируют искажающие заявления, искажающие суть вопроса, осложняя и усложняя процесс всеобъемлющего, окончательного урегулирования конфликта. Считаем недопустимыми любые заявления деятелей различных политических сил, субъективности Арцаха, любые вопросы, ставящие под сомнение или умаляющие его армянское будущее. Вызывает недоумение, что последнее подобное заявление премьер-министр РА сделал 24 декабря, отвечая на вопросы представителей СМИ и неправительственных организаций.
Судьба Арцаха не будет монополией политической силы. Выражая мнение и позицию общественных и политических кругов Республики Арцах, мы выражаем свое несогласие и возмущение рядом вредных, опасных заявлений и идей, высказанных в ходе интервью.
Дело в том, что в 1988 г. на фоне результатов национально-освободительной борьбы карабахским движением делаются заявления, ставящие под сомнение существование Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах), провозглашенной в полном соответствии с нормами международного права, провозглашенными 2 сентября 1991 года, и его локальная борьба за международное признание.
В переговорном процессе предыдущих лет политико-правовая база армянских сторон, защита наших национальных интересов в этом контексте не противоречили позициям, представленным международными структурами, посредниками. Тот факт, что статус Нагорного Карабаха никогда не игнорировался в предыдущих предложениях посредников, подтверждается и разъяснениями сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Спекуляции о возможном изменении рабочих вариантов, обсуждавшиеся в разные годы в переговорном процессе, темпах переговоров, вызывают тревогу, опасны. Мы считаем недопустимыми заявления, ставящие под сомнение армянскость Арцаха, и подчеркиваем возможность присутствия посторонних элементов, которые отвергаются и упрекаются в память о тысячах армян, отдавших свои жизни за свободу и независимость Арцаха.
Склоняя головы перед всеми мучениками Арцахской борьбы за выживание, мы в то же время выражаем признательность всем армянам, особенно нашим соотечественникам в Армении, за то, что они поддерживают Арцах, вместе разделяют его страдания и лишения.
Основа братских отношений между двумя армянскими республиками существует на протяжении многих лет. Решение, принятое Верховным Советом Республики Армения 8 июля 1992 года, четко определило отношение Республики Армения, как полноправного члена международного сообщества, к Республике Арцах, стремящейся к международному признанию. Этим решением Республика Армения обязуется «последовательно поддерживать Нагорно-Карабахскую Республику и защиту прав ее населения». В нем также говорится, что «любой международный или внутренний документ, в котором Нагорно-Карабахская Республика упоминается как часть Азербайджана, считается неприемлемым для Республики Армения». Эта формула актуальна и сегодня.
Национальное Собрание Республики Арцах, подтверждая позицию народа и властей Арцаха по вопросу суверенитета и независимости Республики Арцах, заявляет:
Недопустимо выражать позицию без учета позиции властей Арцаха, поскольку только органы власти, сформированные гражданами Республики Арцах путем выборов, имеют право принимать решение о будущем Арцаха.