Փաշինյանն ու Ալիևը կարճատև առանձնազրույց են ունեցել Բրյուսելում
Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտնել է, որ Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը նախօրեին նաև կարճատև առանձնազրույց են ունեցել՝ առանց իր մասնակցության:
Այս մասին եվրոպացի գործիչն ասել է ճեպազրույցի ժամանակ՝ պատասխանելով լրագրողի համապատասխան հարցին: «Այո, դա ճիշտ է: Ինձ համար կարևոր է աջակցել, խրախուսել, նրանց համար նույնպես կարևոր է զրուցել անմիջականորեն»,-ասել է Միշելը:
«Անմիջական շփումը միջոց է կանխելու միջադեպերը և խուսափելու հետագա էսկալացիայից: Անմիջական շփումները ղեկավարների մակարդակով շատ կարևոր են անվտանգության և կայունության հնարավորություններն առավելագույնին հասցնելու հարցում»,-հավելել է վերջինս՝ նշելով, որ բանակցություններն ընդհանուր առմամբ 4 ժամ են տևել:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Նիկոլ Փաշինյանն առանձնազրույց է ունեցել Շառլ Միշելի հետ, որին հաջորդել է եռակողմ հանդիպումը:

Пашинян и Алиев переговорили тет-а-тет
Пашинян и Алиев впервые с обострения в Нагорном Карабахе в 2020 переговорили тет-а-тет, сообщает РИА «Новости» со ссылкой на азербайджанские СМИ.
Что именно Алиев и Пашинян обсуждали между собой – пока не известно, но по итогам встречи с Мишелем и Алиевым армянский премьер выступил с заявлением, что в Брюсселе подтверждена договоренность с Азербайджаном о перезапуске железной дороги: Армения получит доступ по ж/д в Иран и Россию.
ЕС же, по словам Мишеля, пообещал экспертную помощь в вопросе демаркации и делимитации границ и платформу для экономического сотрудничества с Арменией и Азербайджаном.
«Да, это правда», – сказал Шарль Мишель журналистам, отвечая на вопрос, действительно ли во время переговоров он ненадолго вышел, чтобы дать Алиеву и Пашиняну возможность пообщаться без него.