Քա՞նի ղեկավար են փոխել պետական կառույցները Նիկոլ Փաշինյանի օրոք․ ինֆոգրաֆիկա
Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 11-ին հանդես եկավ ֆեյսբուքյան գրառմամբ, որում ի թիվս այլ ուղղություններում մեղավորներ փնտրելու, նաև գրում էր․ «․․․մեր առանցքային խնդիրը պետականության և պետական ինստիտուտների կայացածության ցածր մակարդակն է, և հիմնական անելիքը պետականության և պետական ինստիտուտների զարգացումը, որ մեր ապագայի միակ երաշխիքն է իմ խորին համոզմամբ»:
Նիկոլ Փաշինյանին մեղադրում են բոլոր ժամանակների ամենավատ կադրերով պետական համակարգը համալրելու մեջ։ Նիկոլ Փաշինյանի կադրային քաղաքականության արդյունքում Հայաստանում բոլոր ոլորտներն անկում են ապրում, որոշ ոլորտներ քայքայվել են, որոշ կառույցների գործունեությունը պարզապես այս վիճակով դարձել է անիմաստ։ Բացի այդ, կառավարությունը գործել է կառուցվածքային խիստ անկայունության պայմաններում, փոփոխվել են նախարարություններ՝ կրճատվելով, հետագայում ավելանալով, չկա կառավարության որևէ մարմին, որ 2018 թվականից հետո մի քանի ղեկավար չի փոխել, որոշ դեպքերում՝ մինչև 5 ղեկավար։
Ուստի երբ Նիկոլ Փաշինյանը խոսում է պետական ինստիտուտների կայացվածության ցածր մակարդակի մասին, անհրաժեշտ է հասկանալ՝ ինքը ի՞նչ է արել պետական ինստիտուտների կայացման համար, արդյո՞ք քիչ թե շատ կայացած ինստիտուտները չի քանդել իր կադրային սխալ քաղաքականությամբ։
Ինֆոգրաֆիկայով ներկայացնում ենք, թե ՀՀ նախարարություններն ու վարչապետին ենթակա մարմինները վերջին 3 ու կես տարում քանի ղեկավար են փոխել։

Сколько руководителей сменили госструктуры при Николе Пашиняне (инфографика)
Премьер РА Никол Пашинян 11 декабря сделал запись в «Фейсбук», в которой отметил следующее: «… Наша ключевая проблема – низкий уровень становления государственности и государственных институтов, и основная задача – развитие государственности и государственных институтов, что по моему глубокому убеждению является единственной гарантией нашего будущего».
Никола Пашиняна справедливо обвиняют в пополнении государственной системы худшими кадрами всех времен. В результате кадровой политики Никола Пашиняна в Армении все сферы переживают спад, некоторые сферы развалились, деятельность определенных структур попросту стала бессмысленной. Кроме того, правительство действовало в условиях жесткой структурной нестабильности, менялись Министерства, сокращались, в дальнейшем расширялись, нет какого-либо органа правительства, который после 2018 года не сменил несколько руководителей, в некоторых случаях – до 5 руководителей.
Поэтому, когдаНикол Пашинян говорит о низком уровне становления государственных институтов, необходимо понять, что он сделал для становления государственных институтов, не разрушал ли более или менее состоявшиеся институты своей неверной кадровой политикой?
Мы представили, сколько руководителей сменили министерства и подчиненные премьер-министру органы за последние 3,5 года.
Поэтому, когда Никол Пашинян говорит о низком уровне становления государственных институтов, необходимо понять, что он сделал для становления государственных институтов, не разрушал ли более или менее состоявшиеся институты своей неверной кадровой политикой?