88–ի շարժումը և Սերժ Սարգսյանի նպատակը
Սերժ Սարգսյանը մի քանի օր առաջ օգտագործել էր առիթն ու այցելելով «Գոլոս Արմենիի» թերթի խմբագրություն՝ այդ լրատվամիջոցի աշխատակիցների հետ կիսվել Ղարաբաղի հարցի մասին իր պատկերացումներով։
«Ո՞րն էր մեր նպատակը 1988–ի ղարաբաղյան շարժման սկզբում»,–հարց է բարձրացրել «ֆուտբոլասեր» նախագահը, և ինքն էլ պատասխանել։
Հաշվի առնելով Սարգսյանի արտաքին «նախաձեռնողականությունը», նրա բազմիցս հնչեցրած տեսակետները Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ և Կազանից հետո առկա  Հայաստանի համար ոչ բարենպաստ գործընթացները՝ կարելի է ասել, որ նախագահի ուզածն այժմ տեղավորվում է «Ազատագրված բոլոր 7 տարածքների հանձնում՝ նախկին ԼՂԻՄ տարածքով ինքնորոշման իրավունքի իրացման հնարավորության դիմաց» սխեմայի մեջ։ Իսկ դա նշանակում է, որ Սարգսյանի պատկերացումները Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ տեղավորվում են Լևոն Տեր–Պետրոսյանի առաջարկած տխրահռչակ փուլային լուծման շրջանակներում։ Միակ տարբերությունն այն է, որ «հիմնադիրը» Ղարաբաղը տեսնում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մեջ, իսկ Սարգսյանի առաջարկածի դեպքում խոսք է գնում հանրաքվեի մշուշոտ հնարավորության մասին, որը գործնականում անհնար է լինելու իրականացնել, քանի որ երբ հայկական զորքերը դուրս բերվեն տարածքներից՝ մեր անվտանգության համակարգը  կփլուզվի, որից հետո ԼՂՀ–ում գրեթե մարդ չի մնա, իսկ Ադրբեջանն էլ, տեսնելով այդ ամենը, անմիջապես կանցնի հարձակման, և արդեն պետք է մտածենք Սյունիքը պահելու մասին։
Ստացվում է, որ Սարգսյանի ու Տեր–Պետրոսյանի մոտեցումները Ղարաբաղի հարցում  իրարից տարբերվում են ձևով, այլ ոչ թե բովանդակությամբ։ Եվ սա այն դեպքում, երբ Սարգսյանը 2008–ի նախագահական ընտրությունների փուլում իրեն դիրքավորում էր որպես չհանձնող գործիչ, իսկ Տեր–Պետրոսյանին մեղադրում էր, որ վերջինս երեք տարով է ուզում նախագահ դառնալ, որպեսզի այդ ժամանակահատվածում ծախի Ղարաբաղը։
«Ո՞րն էր մեր նպատակը 1988–ի ղարաբաղյան շարժման սկզբում»,– հարցնում է Սարգսյանը՝ տողատակերում փաստացի հայկական կողմի միակողմանի զիջումների քարոզ անելով։  Սարգսյանը «մոռանում» է, որ 88–ին մենք «Լենի՛ն, պարտիա՛ Գորբաչո՛վ» էինք գոռում։ Հետո՞ ինչ։ Դա հո չի՞ նշանակում, որ պետք է ձգտենք վերականգնել Սովետն ու պարտիան, իսկ Գորբաչովին էլ դարձնենք գենսեկ։
Սարգսյանը «մոռանում» է, որ 88–ին մենք մեզ պարտադրված պատերազմում ավելի քան 6000 զոհ դեռ չէինք տվել։
Սերժ Սարգսյանը «մոռանում» է նաև, որ 1998–ի իշխանափոխության ժամանակ ինքը Տեր–Պետրոսյանի դեմ է դուրս եկել՝ հայտնվելով այն թիմում, որը մերժում էր «Սերգո՛ ջան, լավ չես ապրելու՝ մինչև Ղարաբաղի հարցը չլուծվի» պարտվողական ու կապիտուլյացիոն ձևակերպումը։
Հիմա պարզվում է, որ Սարգսյանն այն  օրերին կողմ է եղել Տեր–Պետրոսյանի առաջարկներին, բայց, տեսնելով, որ ուժի նժարն այլ կողմում է, ճամբարափոխ է եղել։
Այսպիսով, Հայաստանի քաղաքական դաշտն այժմ օկուպացրել են քիրվայական ուժերը, որոնք, «երկխոսություն» խաղալով, փորձում են բավարարել թուրք–ադրբեջանական զույգի պահանջներն ու փոխել Ղարաբաղի շուրջ ձևավորված ստատուս քվոն՝ ձգտելով պահպանել ներքաղաքական ստատուս քվոն՝ Սարգսյանի իշխանության վերարտադրման ու ՀԱԿ–ի հաստիքային ընդդիմություն դառնալու հեռանկարով։
Պատահական չէ, որ Ղարաբաղի հարցում արտաքին ակտիվացման ֆոնին Սարգսյանը հապճեպորեն պատվիրակություն ձևավորեց ու արձագանքեց «միաբանների» «երկխոսական» առաջարկին։
Ենթադրվում է, որ «երկխոսության» իրական օրակարգը Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ սերժալևոնական դաշինք ձևավորելն է լինելու։
Ինչպես հայտնի է, Տեր–Պետրոսյանն «էն գլխից» կողմ է արտահայտվել «Սերգո ջանին» լավ ապրեցնելու և մաքսիմալիզմից հրաժարվելու օգտին։ Սարգսյանն էլ այսօր ձայնակցում է իր «ընդդիմախոսին» և բարձրաձայնում 88–ի նպատակների ու լևոնական մինիմալիզմի թեմայով իր դրական մոտեցումների մասին։
Ամեն ինչ շատ պարզ է. «երկխոսող» Սարգսյանն ու Տեր–Պետրոսյանը քիրվայական բնույթի գործարքի են գնում՝ ձեռքի հետ աթոռակռիվ վարելով։ Կհաջողվի՞ դա իրենց, թե ոչ, կախված է բացառապես Հայաստանի հասարակությունից։

Движение 88-го и цель Сержа Саргсяна
Несколько дней назад Серж Саргсян воспользовался случаем и, посетив редакцию газеты «Голос Армении», поделился с сотрудниками данного издания своими представлениями по Карабахской проблеме.
«Какова была наша цель в начале Карабахского движения 1988 года?», - задал вопрос «футбололюбивый» президент и сам же на него ответил.
Учитывая внешнюю «инициативность» Саргсяна, многократно озвученные им позиции относительно Карабахской проблемы и имеющиеся после Казани неблагоприятные  для Армении процессы, можно сказать, что желание президента сейчас укладывается в схему «Сдача всех семи освобожденных территорий в обмен на возможность реализации права на самоопределение в границах бывшей НКАО». А это значит, что представления Саргсяна об урегулировании Карабахского конфликта умещаются в рамках предложенного Левоном Тер-Петросяном печально известного поэтапного решения.
Единственное отличие в том, что «основатель» видит Карабах в составе территориальной целостности Азербайджана, а в случае предложенного Саргсяном варианта речь идет о туманной возможности для референдума, который на практике не удастся провести, поскольку, когда армянские войска будут выведены с территории Арцаха, наша система безопасности разрушится, после чего в НКР почти никого не останется, а Азербайджан, видя всё это, сразу же перейдет к наступлению, и уже надо будет думать о сохранении Сюника.
Выходит, что подходы Саргсяна и Тер-Петросяна в вопросе Карабаха отличаются лишь по форме, но не по содержанию. И это в том случае, когда на этапе президентских выборов 2008г. Саргсян позиционировал себя как деятеля, который не пойдет на сдачу территорий, а Тер-Петросяна обвинял в том, что последний хочет стать президентом на три года, чтобы за это время продать Карабах.
«Какова была наша цель в начале Карабахского движения 1988 года?», спрашивает Саргсян, между строк, фактически, пропагандируя односторонние уступки армянской стороны. Саргсян «забывает», что в 88-м мы кричали «Ленин! Партия! Горбачев!». Ну и что? Это ведь не означает, что мы должны стремиться восстановить Советскую власть и партию, а Горбачева сделать генсеком?
Саргсян «забывает», что в 88–м у нас еще не было более 6000 погибших в навязанной нам войне.
Серж Саргсян «забывает» также, что во время смены власти 1998г. он выступил против Тер-Петросяна, оказавшись в той команде, которая отвергала пораженческую и капитулянтскую формулировку «Серго джан, пока Карабахский вопрос не решится, хорошо жить не будешь!».
Сейчас выясняется, что Саргсян в те дни был согласен с предложениями Тер-Петросяна, но, видя, что другая сторона сильнее, перешел в ее лагерь.
Таким образом, политическую арену Армении сейчас оккупировали антигосударственные силы, которые, играя в «диалог», пытаются удовлетворить требования турецко-азербайджанского тандема и изменить сформировавшийся вокруг Карабаха статус-кво, стремясь сохранить внутриполитический статус-кво с перспективой воспроизводства власти Саргсяна и превращения АНК в штатную оппозицию.
Не случайно, что на фоне внешней активности в вопросе Карабахской проблемы Саргсян поспешно сформировал делегацию и отреагировал на «диалоговое» предложение «монахов».
Предполагается, что реальной повесткой «диалога» будет формирование серже-левоновского альянса по Карабахской проблеме.
Как известно, Тер-Петросян изначально высказывался в пользу хорошей жизни для «Серго джана» и отказа от максимализма. Саргсян же сегодня подпевает своему «оппоненту», заявляя о целях 88-го и своем положительном отношении к левоновскому минимализму.
Все очень ясно: ведущие «диалог» Саргсян и Тер-Петросян идут на антигосударственную сделку, заодно ведя борьбу за власть. Удастся это им или нет, зависит исключительно от общества Армении.
Настало время отправить всех тех, кто ведет «диалог» относительно поэтапного варианта, на незаслуженный отдых.