Հանդիպում Եվրոպայի նախաձեռնությամբ. ինչ սպասել այս անգամ․ «Ժողովուրդ»
«Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելն այսօր Բրյուսելում կհանդիպի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին: Արդեն դրանից հետո այսօր երեկոյան ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը կնստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ: Հիշեցնենք, որ վերջին անգամ Փաշինյանն ու Ալիեւը հանդիպեցին Մոսկվայում նոյեմբերի 26-ին՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մասնակցությամբ: Հանդիպումից հետո երեք երկրների ղեկավարները հայտարարություն տարածեցին, որով վերահաստատեցին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եւ 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունների բոլոր դրույթների հետագա հետեւողական իրականացման եւ անվերապահ պահպանման հանձնառությունը: Բացի այդ, կողմերը նաեւ նշել են ռուսական խաղաղապահ առաքելության կարեւոր ներդրումը տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման եւ անվտանգության ապահովման գործում:
Եվ, ահա, ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ հանդիպումից հետո այս անգամ երկու կողմերը հանդիպում են Եվրոպայի նախաձեռնությամբ: Ռուս քաղաքագետ Գրիգորի Տրոֆիմչուկն այդ բանակցություններից առանձնապես սպասելիքներ չունի: Նա «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում նկատեց, որ սա հայ-ադրբեջանական բանակցությունների՝ վերջին տարիներին բնորոշ սխեման է, երբ բանակցություններն ընթանում են Ռուսաստանում եւ Եվրոպայում:
«Արեւմտյան գործընկերների աջակցությունը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին՝ դիվանագիտական եւ քաղաքական միջոցներով։ ԵՄ բոլոր բարձրաստիճան քաղաքական գործիչները, անկեղծ ասած, թույլ ֆիգուրներ են, այդ թվում՝ բրյուսելյան բանակցությունների նախաձեռնող Շառլ Միշելը: Բաքուն, որը մեկ հարվածով կտրել է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, միանգամայն գոհ է այն փաստից, որ Մինսկի խմբի ֆորմատը որպես այդպիսին չի գործում: ԵՄ-ն նույնիսկ սրան ոչ մի կերպ չի արձագանքել: Ո՛չ Մոսկվան, ո՛չ Բրյուսելը Ղարաբաղը չեն համարում ոչ ադրբեջանական հող»,-նկատում է նա»,-գրում է թերթը:

Встреча по инициативе Европы: чего ожидать на этот раз – «Жоховурд»
Председатель Совета Европы Шарль Мишель сегодня в Брюсселе встретится с главами Армении и Азербайджана.
После этого премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев сегодня вечером сядут за стол переговоров. Об этом пишет газета «Жоховурд».
Напомним, что в последний раз Пашинян и Алиев встречались в Москве 26 ноября при участии президента России Владимира Путина. По итогам встречи лидеры трех стран выступили с заявлением, в котором подтвердили свою приверженность дальнейшему последовательному выполнению и безоговорочному соблюдению всех положений деклараций от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. Кроме того, стороны отметили важный вклад российской миротворческой миссии в стабилизацию ситуации в регионе.
И вот, после встречи, инициированной российской стороной, на этот раз стороны встречаются по инициативе Европы. У российского политолога Григория Трофимчука особых ожиданий от этих переговоров нет. В беседе с газетой «Жоховурд» он отметил, что это типичная схема армяно-азербайджанских переговоров последних лет, когда переговоры проводятся в России и Европе.
«Поддержка западных партнеров в процессе урегулирования Карабахского конфликта – дипломатические и политические средства. Все высокопоставленные политики ЕС – откровенно говоря, слабые фигуры, в том числе, инициатор переговоров в Брюсселе Шарль Мишель. Баку, одним ударом «отрезавший» Минскую группу ОБСЕ, вполне доволен тем, что формат Минской группы как таковой не работает. ЕС даже не отреагировал на это. Ни Москва, ни Брюссель не считают Карабах неазербайджанской территорией», – сказал он.