«Հայաստան» դաշինքը կասեցնում է իր մասնակցությունը միջազգային կազմակերպությունների աշխատանքներին
Օգոստոս ամսից ձևավորվել են Ազգային ժողովի խորհրդարանական պատվիրակությունները, որոնց մեջ ընդգրված են նաև «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները: Մինչ օրս, ըստ էության, այդ աշխատանքներին ընդդիմադիր պատգամավորները չեն մասնակցել: Պատճառը մեր գործընկեր պատգամավորների ակնհայտ ապօրինի կալանավորումն է և այլ պատգամավորների, այդ թվում պատվիրակությունների մեջ ընդգրկված, տեղաշարժի ապօրինի սահմանափակումն է: Այդ մասին նշվում է «Հայաստան» դաշինքի հայտարարությունում
Փաստացի խոչընդոտված է պատգամավորների սահմանադրական գործունեությունը: Նշված դատավարական գործողություններից յուրաքանչյուրն ունի բացառապես քաղաքական բաղադրիչ, զուրկ է իրավական որևէ հիմքից և պահպանվում է մինչ օրս: Այս իրավիճակն աննախադեպ է Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրի դեպքում, և վկայում է, որ Հայաստանն այլևս ժողովրդավարական-իրավական պետություն չէ:
Նման պայմաններում «Հայաստան» դաշինքը հայտարարում է, որ չեն կարող լինել փաստացի տարբեր կարգավիճակ ունեցող պատգամավորներ և կասեցնում է իր մասնակցությունը բոլոր միջազգային կազմակերպություններին, չի մասնակցելու Հայաստանից դուրս կազմակերպվող նիստերին՝ մինչև «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների նկատմամբ կիրառված բոլոր արգելքները և սահմանափակումները չհանվեն: Նշված որոշման մասին կիրազեկվեն նաև միջազգային համապատասխան կազմակերպությունները:

Блок «Армения» не будет участвовать в международных заседаниях – заявление
С августа сформированы парламентские делегации Национального собрания, в которые включены также депутаты от фракции «Армения». До сих пор, по сути, в этих работах не участвовали оппозиционные депутаты. Причина в очевидно незаконном аресте наших коллег-депутатов и незаконном ограничении передвижения других депутатов, в том числе членов делегаций. Об этом говорится в заявлении блока «Армения».
«Каждый из указанных процессуальных действий имеет исключительно политическую составляющую, лишен какой-либо правовой. Эта ситуация беспрецедентна для страны-члена Совета Европы, и свидетельствует о том, что Армения больше не является демократически-правовым государством:
В подобных условиях блок «Армения» заявляет, что не могут быть депутаты разного статуса и не будет участвовать в заседаниях, организуемых за пределами Армении, пока не будут сняты все запреты и ограничения, примененные в отношении депутатов фракции «Армения»», – отмечено в заявлении.