Նիկոլի «համապատասխան» սրտի անհամապատասխան մխիթարանքը
ՏԻՄ ընտրությունները ցույց տվեցին, որ Նիկոլ Փաշինյանը զգալիորեն կորցրել է իր վարկանիշը։ Նրա լեգիտիմությունը խիստ կասկածի տակ է դրվել։ Լեգիտիմության անկումն այլևս թվային տեսք ունի։ Նրան սատարում է մեր քաղաքացիների փոքրամասնությունը։
Ընտրությունների արդյունքում ստացած ապտակներից հետո Նիկոլ Փաշինյանը որոշել է ինքն իրեն մխիթարել ու ցույց տալ, թե իբր ընկճված չէ, կոտրված չէ ու դեռ մի բան էլ ուրախ է։ Ֆեյսբուքյան իր էջում նա մի գրառում է կատարել՝ ուղղակի կամ անուղղակի ձևով հայտնելով հետևյալ տեսակետները՝
1․Ես ու ՔՊ–ն համայնքներում պարտվել ենք, քանզի չենք կեղծել ընտրությունները,
2․Արցախը հանձնվեց, քանզի նախկինում միշտ կեղծվել են ընտրությունները, և հենց դա է եղել անվտանգությանը սպառնացող թիվ մեկ վտանգը,
3․Արցախը հանձնվեց, բայց «զատո» քվեարկության արդյունքները որոշում է ժողովուրդը,
4․Անվտանգության ու ժողովրդավարության միջև ես ընտրում եմ ժողովրդավարությունը։
Սրանք էին այն հիմնական մտքերը, որոնք նա փորձել է իր մուտիլովկայական ոճով փոխանցել դեռևս իրեն հավատացող «հոտին»։
Նկատենք, որ այդ բոլոր կետերում էլ նա «կռուտիտ» է լինում ու սխալ ձևակերպումներ տալիս։
1–ին կետի պահով պետք է նկատել, որ նիկոլենք բոլոր տեղերում էլ փորձել են կեղծիքներով, զոռբայությամբ ու այլ մեթոդներով հաղթել, կիրառել են աննախադեպ ճնշումներ, ամենակեղտոտ ձևով ընկել են ավագանու ցուցակներում ներգրավված մարդկանց ու նրանց բարեկամների հետևից, բայց չեն կարողացել հասնել իրենց ուզած արդյունքներին, քանզի Նիկոլի ու ՔՊ–ի հանդեպ այնքան մեծ է ատելությունը, որ որոշ տեղերում ՔՊ–ի հաղթանակը պայմանավորված է հակառակորդի սխալ աշխատանքով կամ պարզապես հակառակորդի բացակայությամբ (ինչպես օրինակ՝ Արմավիրում)։ Որտեղ քիչ թե շատ մրցակցային է եղել ընտրությունը, Նիկոլը պարտվել է։
Նիկոլի ձեռքին ճար լինել, մինչև վերջ կկեղծեր ամեն ինչ, բայց նա անտաղանդ է կազմակերպչական հարցերում և անգամ ընտրակեղծիքները չի կարողացել իրականացնել։ Համ էլ՝ այդքան հնարավոր չէ կեղծել։
Այս տարվա հունիսի 20–ին ընտրությունները կեղծվել են, բայց այդ կեղծված ձայներին ավելացել են նաև այն վախեցածների ձայները, որոնք ամեն գնով խաղաղություն էին ուզում և Նիկոլին չընդունելով հանդերձ քվեարկել էին ՔՊ–ի օգտին։ Հիմա նրանք հասկացել են, որ սխալվել են, որովհետև ոչ մի «Խաղաղության դարաշրջան» էլ Նիկոլը չի բերում։ Ճիշտ հակառակը։ Դրա համար էլ Նիկոլն այլևս լեգիտիմ չէ ու պարտվում է։
2–րդ կետի մասով Նիկոլն անկեղծ չէ։ Դա նրա հերթական կռուտիտն է՝ Արցախի հարցում իր մեղավորությունը լղոզելու նպատակով։
Այո՛, ընտրակեղծիքները հարվածել են մեր երկրին, բայց դրա հիմնադիր տեխնոլոգը Նիկոլի կողմից ԲԴԽ ղեկավար նշանակված Գագիկ Ջհանգիրյանն է։ Ընտրակեղծիքների ավանդույթն էլ ներդրվել է Նիկոլի սիրելի Լևոն Տեր–Պետրոսյանի նախագահության տարիներին։ Այն Տեր–Պետրոսյանի, որին կրկին իշխանության բերելու համար Նիկոլը 2008–ի մարտի 1–ին 10 զոհի պատճառ դարձավ ու հետո ծլկեց դեպքի վայրից։
Հայաստանի հիմնական ընտրակեղծարարները Նիկոլի ներկայիս թիմակիցներն են, ինչի՞ մասին է խոսքը։
3–րդ և 4–րդ կետերում նշված մտքերը Նիկոլի էժանագին արդարացումն է և էժանագին հակադրումը։
Նա փորձում է հակադրել մեր երկրի անվտանգությունն ու ժողովրդավարությունը։ Հակադրում է Արցախն ընտրական իրավունքին։ Մինչդեռ այդ հարցերը «կա՛մ, կա՛մ» տրամաբանության մեջ դնելը սխալ է։ Մեզ և՛ անվտանգություն, և՛ ժողովրդավարություն է պետք։ Դրանք փոխլրացնող, այլ ոչ թե փոխբացառող բաներ են։

«Хорошая» мина Никола при плохой игре
Выборы ОМС показали, что Никол Пашинян существенно растерял свой рейтинг. Его легитимность поставлена под серьезное сомнение. Впредь у падения его легитимности есть числовое выражение. Его поддерживает меньшинство наших граждан.
После полученных на выборах пощечин Никол Пашинян решил утешить себя и показать, будто не переживает, не огорчается и даже рад этому. На своей странице в «Фейсбук» он оставил запись, в которой прямо или косвенно высказал следующие мысли:
1. Я и «Гражданский договор» проиграли в общинах, так как не сфальсифицировали выборы,
2. Арцах был сдан, так как в прошлом выборы всегда фальсифицировались, и именно это было главной угрозой нашей безопасности,
3. Арцах был сдан, но зато результаты голосования определяет народ,
4. Между безопасностью и демократией я выбираю демократию.
Вот те основные мысли, которые он попытался в своем «мутиловочном» стиле передать всё еще верящему ему «стаду».
Заметим, что во всех этих пунктах он пытается выкрутиться из положения и делает ошибочные формулировки.
По части 1-го пункта нужно заметить, что николовцы во всех местах пытались победить с помощью фальсификаций, нахрапом и другими методами, применяли беспрецедентное давление, в грязной форме преследовали состоящих в списках советов старейшин людей и их родственников, но не смогли добиться желаемых результатов, так как ненависть в отношении Никола и ГД слишком велика. И победа ГД в некоторых общинах была обусловлена попросту неверной работой оппонентов или отсутствием таковых (как, например, в Армавире). Там, где выборы были более-менее конкурентными, Никол проиграл.
Будь на то воля Никола, он сфальсифицировал бы все, что только возможно, но он бездарен в организационных вопросах, и не смог реализовать даже фальсификацию выборов. К тому же, сфальсифицировать до такой степени было попросту невозможно.
Выборы 20-го июня этого года были сфальсифицированы, но к этим фальсификациям прибавились голоса тех запуганных людей, которые хотели мира любой ценой и проголосовали за ГД, даже не принимая Никола. Сейчас они поняли, что ошиблись, так как никакой «Эпохи мира» Никол не приносит. Даже наоборот. Именно поэтому Никол больше не легитимен и проигрывает.
По части 2-го пункта Никол не искренен. Это – очередной изворот с целью размазать свою вину в вопросе Арцаха.
Да, фальсификации выборов ударили по нашей стране, но их технологом-основателем является назначенный Николом главой Высшего судебного совета Гагик Джангирян. Традиция фальсифицировать выборы была заложена в период президентства любимого Николом Левона Тер-Петросяна, ради повторного приведения которого к власти Никол стал 1-го марта 2008-го причиной 10 жертв, а затем сбежал с места событий.
Главными фальсификаторами выборов в Армении являются нынешние члены команды Никола – о чем речь?
Приведенные в 3-ем и 4-ом пунктах мысли – дешевое оправдание и не менее дешевое противопоставление Никола.
Он пытается противопоставить безопасность нашей страны и демократию. Противопоставляет Арцах избирательному праву. Между тем как ставить эти вопросы в плоскость «или, или» ошибочно. Нам нужна и безопасность, и демократия. Это взаимодополняющие, а не взаимоисключающие вещи.