Բելգիայի կենդանաբանական այգում գետաձիները վարակվել են կորոնավիրուսով
Բելգիայի կենդանաբանական այգին հայտնել է, որ երկու գետաձի տեղափոխվել է կարանտին կորոնավիրուսի թեստի դրական արդյունքից հետո, տեղեկացնում է BBC-ը:
Հայտնի չէ՝ ինչպես են գետաձիները վարակվել վիրուսով, հայտարարել են Անթվերփենի կենդանաբանական այգում՝ հավելելով, որ կենդանիների ինքնազգացողությունը լավ է, նրանց մոտ միայն հարբուխ է: Կենդանաբանական այգում սահմանափակումները խստացվել են կենդանիների հիվանդության ընթացքում: Աշխատակիցնրեը պետք է կրեն դիմակներ ու պաշտպանիչ ակնոցներ, ինչպես նաև ախտահանեն իրենց կոշիկները գետաձիների հետ աշխատանքից առաջ:
«Որքան ինձ հայտնի է, դա այդ տեսակի շրջանում առաջին գրանցված վարակումն է: Ամբողջ աշխարհում այդ վիրուսը հիմնականում գրանցվել է մարդանման կապիկների ու կատվազգիների մոտ»,-ասել է անասնաբույժ Ֆրենսիս Վերքամենը:
Ավելի վաղ այս շաբաթ Կանադայում նույնպես հաստատվել էր, որ կորոնավիրուսի երեք դեպք է հայտնաբերվել վայրի եղջերուների շրջանում, որը համարվում է առաջին այդպիսի դեպքը:

Бегемоты в бельгийском зоопарке заразились коронавирусом
Бельгийский зоопарк сообщил, что 2 бегемота помещены на карантин после положительного результата теста на коронавирус, передает BBC.
Непонятно, как бегемоты заразились вирусом, заявили в зоопарке Антверпена, добавив, что животные чувствуют себя хорошо, у них только насморк. Ограничения в зоопарке ужесточены до выздоровления животных. Их вольер опечатан. Сотрудники должны носить маски и защитные очки и дезинфицировать их обувь перед любым контактом с бегемотами.
«Насколько мне известно, это первое зарегистрированное заражение среди этого вида. Во всем мире этот вирус в основном наблюдали у человекообразных обезьян и кошачьих», – сказал ветеринар Антверпенского зоопарка Фрэнсис Веркаммен.
Ранее на этой неделе Канада также подтвердила, что три случая Covid были обнаружены у диких оленей – первый подобный случай.