Եթե Ադրբեջանը անդամակցի ԵԱՏՄ-ին, ապա ՀՀ ողջ տարածքը ադրբեջանցիների համար դառնալու է ազատ ելումուտի տարածք. քաղաքագետ (տեսանյութ)
Այն միջանցքը, որի մասին խոսում են ադրբեջանցիները, ի սկզբանե անգամ չի էլ քննարկվել: Այս մասին այսօր` դեկտեմբերի 4-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց քաղաքագետ Բենիամին Մաթեւոսյանը:
«Անգամ Նիկոլ Փաշինյանը իր հայտնի վերջին ասուլիսի ժամանակ ասում է, որ միջանցք ձեւակերպումը նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի մեջ հստակ ձեւակերպված է, եւ այդ միջանցքի մասին երբ որ խոսք է գնում, դա վերաբերում է Լաչինի միջանցքին, որը գտնվում է ռուսական կողմի վերահսկողության եւ պատասխանատվության ներքո: Եթե լիներ Զանգեզուրի միջանցքի տրամաբանության շրջանակներում ինչ-որ գործընթաց, դա ինչ-որ թղթի վրա ամրագրված կլիներ կամ բանավոր պայմանավորվածությունների շրջանում տեղի կունենար: Իհարկե, Ադրբեջանը կուզենար Սյունիքի տարածքով առանց մաքսատուրքեր վճարելու հնարավորություն ունենար, ելումուտ ունենար, բայց էն միջանցքըը, որի մասին խոսում են Ադրբեջանում, որով վախեցնում են հայ քաղաքական դաշտին,այդ միջանցքը գոյություն չունի»,-ասաց նա:
Քաղաքագետի կարծիքով` եթե Ադրբեջանը անդամակցի ԵԱՏՄ-ին, ապա Հայաստանի ամբողջ տարածքը ադրբեջանցիների համար դառնալու է ազատ ելումուտի տարածք. «Եւ այդ դեպքում, մենք ոչ մի ֆանտաստիկ եկամուտներ չենք ունենալու»:
Անդրադառնալով «Սիսական» ջոկատի լեգենդար հրամանատար Աշոտ Մինասյանի ձերբակալությանը, քաղաքագետը նշեց, որ այս գործընթացը համապատասխանում է հունիսի 20-ին ընտրությունների արդյունքների տրամաբանությանը:
«Առնվազն լուրի մակարդակով ադրբեջանական կայքերն անդրադարձել են այս իրադարձությանը` գրելով, որ այն մարդը, ով Փաշինյանին սպառնում էր ռազմական հեղաշրջմամբ, ձերբակալվել է: Այսինքն սա բխում է Ադրբեջանի շահերից եւ սա Ադրբեջանի շահերից է բխում»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի՝ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դեմ բողոքի ակցիաներին զուգահեռ քրեական գործեր հարուցվեցին ռազմական դրության ժամանակ բողոքի ակցիաներ կազմակերպելու եւ Փաշինյանի ենթադրյալ սպանությունը նախապատրաստելու հատկանիշներով։ Այն ժամանակ ձերբակալվեցին մի քանի տասնյակ ընդդիմադիր եւ հասարակական գործիչներ՝ այդ թվում Աշոտ Մինասյանը: Մինասյանին իշխանության յուրացման, պետական գործչի սպանություն նախապատրաստելու, եւ ապօրինի զենք-զինամթերք պահելու մեղադրանք առաջադրվեց:

Присоединение Азербайджана к ЕАЭС позволит им свободно въезжать на территорию Армении – политолог (видео)
Коридор, о котором сегодня говорят азербайджанцы, с самого начала даже не обсуждался. Об этом на встрече с журналистами заявил 4 декабря политолог Бениамин Матевосян.
По его словам, даже премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей недавней пресс-конференции подтвердил, что формулировка относительно коридора была довольно четко сформулирована еще в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года.
«И когда говорится о коридоре, то подразумевается Лачинский коридор, который на сегодняшний день находится под контролем и ответственностью российской стороны», – пояснил Матевосян.
При этом, как отметил политолог, если бы процесс протекал в рамках логики Зангезурского коридора, то он обязательно был бы зафиксирован на бумаге или же заключен в рамках каких-либо устных договоренностей.
«Конечно, Азербайджан был бы не против иметь доступ в Сюникскую область Армении без какой-либо уплаты таможенных пошлин… Если Азербайджан присоединится к ЕАЭС, вся территория Армении станет для азербайджанцев зоной свободного въезда. И в этом случае у нас не будет никаких финансовых доходов», – заметил эксперт.