Ռազմիկ Պետրոսյանն Արագածոտնի մարզպետ է նշանակվել կեղծ դիպլոմով (լուսանկար)
Արագածոտնի մարզպետ Ռազմիկ Պետրոսյանը, պարզվում է, նշանակվել է այդ պաշտոնին ՀՀ օրենսդրության կոպիտ ոտնահարմամբ։
Այսպես, համաձայն հանրային ծառայության մասին ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի՝ «Վարչական պաշտոնները կարող են զբաղեցնել Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացիները, որոնք ունեն բարձրագույն կրթություն»: Մարզպետի և նրա տեղակալների պաշտոնը համարվում է վարչական պաշտոն։
No description available.
Ուսումնասիրեցինք, թե ի՞նչ կրթություն ունի Ռազմիկ Պետրոսյանը, որը 2021թ․ հոկտեմբերի 28-ին Արագածոտնի մարզպետ է նշանակվել։ Ռազմիկ Պետրոսյանի կենսագրականի մեջ գրված է․ «Մասնագիտությամբ տնտեսագետ է, ունի բարձրագույն զինվորական կրթություն»։
Ռազմիկ Պետրոսյանի կենսագրականում նշված չէ, թե տնտեսագետի դիպլոմը որ համալսարանում է ստացել։ Yerevan.Today-ը հարցում արեց Արագածոտնի մարզպետարան, թե ո՞ր բարձրագույն կրթական հաստատությունում է կրթությունը ստացել, ո՞ր թվականներին, ե՞րբ է ավարտել, ի՞նչ մասնագիտացմամբ։ Խնդրեցինք տրամադրել նաև դիպլոմի պատճեն։
Մարզպետարանից ստացանք պատասխան, թե՝ «ՀՀ Արագածոտնի մարզպետ Ռ․ Պետրոսյանը 2002 թվականի մայիսի 25-ին ավարտել է Հովնանյանի անվան համալսարանը՝ ֆինանսներ և վարկ մասնագիտությամբ՝ տնտեսագետի որակավորմամբ»։
Անգամ «Google» որոնողական համակարգում ում որևէ բան չգտնելով մեզ բոլորովին անծանոթ այս համալսարանի վերաբերյալ, հարցում ուղարկեցինք ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարություն՝ հասկանալու համար՝ Հայաստանում լիցենզիա ունեցե՞լ է Հովնանյանի անվան համալսարանը, ի ՞նչ մասնագիտացումների համար է լիցենզիա ունեցել, ե՞րբ է բացվել-փակվել, ի՞նչ հիմնավորմամբ է դադարեցրել գործունեությունը, արդյո՞ք այդ բուհի տված դիպոմը համարվում է պետական նմուշի փաստաթուղթ և ստացած կրթությունը՝ բարձրագույն կրթություն։ Արդյո՞ք հավատարմագրված եղել է, թե՞ ոչ՝ այդ տարիներին գործող օրենսդրության համաձայն։
ԿԳՄՍ նախարարության պատասխանը հաստատեց մեր կասկածները՝ Արագածոտնի մարզպետի դիպլոմը կեղծ է։ Եվ այսպես, ԿԳՄՍ նախարարությունից ստացված պատասխանում նշվում է՝
«Հովնանյանի անվան համալսարանը (ռեկտոր՝ Միհրդատ Գևորգյան) գործունեություն իրականացրել է Ապարան, Գարեգին Նժդեհի 4 հասցեում։ ՀՀ Կրթության նախարարության կողմից 13․11․1996թ․ տրվել է արտոնագիր՝ N108, 5 տարի ժամկետով, հետևյալ մասնագիտությունների գծով․
1․ ֆինանսներ և վարկ,
2․ Տարրական կրթության մանկավարժություն և մեթոդիկա։
Հետագայում, հերթական անգամը, օրենսդրության պահանջներին համապատասխան՝ Հովնանյանի անվան համալսարանը լիցենզավորման համար չի դիմել լիազոր մարմնին, հետևաբար, առանց լիցենզիայի առկայության պետական հավատարմագրման հայտ չէր կարող ներկայացնել։ Այնպես որ, 1996-2000 թվականներին Հովնանյանի անվան համալսարանի տրամադրած փաստաթուղթը համարվում է մասնավոր, արտոնագրված, չհավատարմագրված ուսումնական հաստատության կողմից տրված փաստաթուղթ»։
Չնայած ամեն ինչ հասկանալի է, բայց ևս մեկ անգամ կրկնենք՝ Հովնանյանի անվան համալսարանը իրավունք է ունեցել գործելու 1996-2001 թվականներին, 2001 թվականից հետո չի ունեցել լիցենզիա, հետևաբար՝ չի ունեցել նաև հավատարմագրում, բայց 2002 թվականին դիպլոմ է տվել Ռազմիկ Պետրոսյանին։
Ավելին՝ ԿԳՄՍ նախարարությունը հայտնում է․ «ՀՀ պետական մարմինների և ՊՈԱԿ-ների համար բարձրագույն կրթության մասին վկայող փաստաթուղթը պետական կամ հավատարմագրված ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատության տրված ավարտական փաստաթուղթն է»։
Այսինքն, եթե անգամ Հովնանյանի անվան համալսարանի տրամադրած դիպլոմը կեղծ չլիներ, դա չէր համարվելու բարձրագույն կրթություն, քանի որ այդ բուհը ի սկզբանե եղել է չհավատարմագրված։
Ստացվում է՝ Ռազմիկ Պետրոսյանը ՀՀ վարչապետի առաջարկությամբ ու ՀՀ կառավարության որոշմամբ նշանակվել է մի պաշտոնի, որի նշանակվելու իրավունք չուներ օրինական ավարտական դիպլոմ չունենալու պատճառով։
Սակայն, սա Ռազմիկ Պետորսյանի կենսագրությունում առաջին դեպքը չէ, նա կեղծ դիպլոմով պաշտոնից պաշտոն է փոխում։ Հիշեցնենք, որ մինչ մարզպետ նշանակվելը, մարզպետի տեղակալ է աշխատել, որի դեպքում ևս, օրենսդրության համաձայն, պահանջվում է բարձրագույն կրթություն։
Ստացվում է՝ մեկը, որը ՀՀ բյուջեից ամեն ամիս ստանում է բավականին բարձր աշխատավարձ, ստորագրում է հրամաններ, որոշումներ, մասնակցում է կառավարության նիստերի, պետական որոշակի աստիճանի գաղտնիքի է տիրապետում՝ ՀՀ օրենսդրությամբ չունի դրա իրավունքը։
Դիմում ենք ՀՀ գլխավոր դատախազությանը՝ ընթացք տալու այս հրապարակմանն ու քրեաիրավական գնահատական տալու առանց դիպլոմի մարզպետ աշխատողի գործողություններին։
Թե ինչ գործընթաց կնախաձեռնի այդ ամենի իրական պատասխաատուն՝ ՀՀ կառավարությունը, չենք կարող ասել, սակայն այս հրապարակմամբ դիմում ենք նաև Կառավարությանը, որն անհապաղ պետք է ազատվի առանց դիպլոմի մարզպետ աշխատող և պետբյուջեն վնասող այդ կադրից, հակառակ պարագայում կստացվի որ հանցավոր համաձայնությամբ է կատարվել նշանակումը։
ՀԳ
Նիկոլ Փաշինյանը 2019 թվականի ապրիլի 5-ին ֆեյսբուքյան էջում գրեց, թե չի ուզում մազոխիստի տպավորություն թողնել, բայց տեղեկացնում է, որ իր անմիջական ցուցումով քրեական գործ է հարուցվել իր մի մերձավոր ազգականի թույլ տված ենթադրյալ չարաշահման փաստի առիթով: «Կասկած չկա, որ գործը լիարժեք կքննվի և մեղավորները կենթարկվեն օրենքով նախատեսված պատասխանատվության: Սա նոր Հայաստան է, և վարչապետի որևէ մերձավոր չի կարող վեր լինել օրենքից կամ լինել արտոնյալ»:

Скандал: Размик Петросян назначен губернатором Арагацотна на основе поддельного диплома (фото)
Новоназначенный губернатор Арагацотна Размик Петросян, оказывается, назначен на эту должность с грубым нарушением законодательства РА.
Так, согласно статье 6 Закона РА «Об общественной службе», «административные должности могут занимать те граждане Республики Армения, которые имеют высшее образование». Должности мэра и его заместителя считаются административными.
Мы изучили, какое образование имеет Размик Петросян, который 28 октября 2021 года был назначен губернатором Арагацотна. Так, в биографии Петросяна написано: «По специальности экономист, имеет высшее военное образование». В биографии Размика Петросяна, однако, не указано, какой университет он окончил, получив диплом экономиста.
«Yerevan.Today» направил запрос в областную администрацию Арагацотна с целью узнать, в каком высшем образовательном учреждении он получил образование? Мы попросили также предоставить копию диплома.
Из областной администрации мы получили следующий ответ: «Губернатор Арагацотнского марза РА Р. Петросян 25 мая 2002 года окончил университет им. Овнаняна по специальности финансы и кредит, по квалификации – экономист».
Не найдя информацию о данном университете даже в поисковой системе «Google», мы отправили запрос в МОНКС РА, чтобы понять, имел ли лицензию университет им. Овнаняна, какие специальности преподавались и т.д.
Ответ Министерства подтвердил наши сомнения: диплом губернатора Арагацотна поддельный. Итак, в ответе, полученном от Министерства МОНКС, отмечается:
«Университет имени Овнаняна (ректор – Мирдат Геворкян) осуществил деятельность по адресу Апаран, Гарегин Нжде 4. Министерство образования РА 13․11․1996 году выдало лицензию (N 108) сроком на 5 лет по следующим специальностям:
-финансы и кредит,
-педагогика и методика начального образования».
В дальнейшем, однако, в соответствии с требованиями законодательства, университет имени Овнаняна не обращался в уполномоченный орган для лицензирования, следовательно, без наличия лицензии не мог представить заявку на государственную аккредитацию. Так что документ, предоставленный университетом им. Овнаняна в 1996-2000 годах, считается частным, не выданным аккредитованным учебным заведением документом, а требованием закона является наличие диплома, выданного именно таким заведением.