Ուշագրավ իրավիճակ Տոնոյանի կալանքի երկարացնելու մասով դատաքննության ժամանակ․ «Ժողովուրդ»
«Դավիթ Տոնոյանի կալանքը եւս երկու ամսով երկարացնելու մասով դատաքննության ժամանակ դատարանում ուշագրավ իրավիճակ է ստեղծվել: «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ Տոնոյանի կալանքի ժամկետը լրանում էր նոյեմբերի 29-ին, եւ դատարանն այդ օրը պետք է քններ եւ որոշեր՝ ԱԱԾ-ի միջնորդած կալանքը երկու ամսով երկարաձգում է, թե ազատ է արձակում: Դատարանը, սակայն, կասկածելի կերպով Տոնոյանի կալանքի հարցը քննեց նոյեմբերի 24-ին, որից հետո՝ 25-ին, եւ շարունակեց 26-ին, ապա գնաց որոշում կայացնելու: Մեզ հասած լուրերի համաձայն՝ Տոնոյանի հարազատները 26-ին սպասել են որոշման, սակայն որոշումը այդպես էլ չի կայացվել:
Դատական համակարգից լուրեր են հասցրել հարազատներին, որ Տոնոյանի կալանքի երկարացման հարցը պարզ կլինի վարչապետի՝ Սոչի այցի ավարտից հետո: Արդյունքում վարչապետի՝ Հայաստան վերադառնալուց հետո՝ նոյեմբերի 27-ին, զարմանալի զուգադիպությամբ դատարանը վճռեց Դավիթ Տոոյանին եւս երկու ամիս թողնել կալանքի տակ: Հիշեցնենք, որ Դավիթ Տոնոյանը մեղադրվում է Պաշտպանության նախարարությանը ռազմամթերքի մատակարարման գործընթացում չարաշահում կատարելու առթիվ քննվող գործով: ԱԱԾ-ի հաղորդագրության համաձայն՝ Դավիթ Տոնոյանը եւ Դավիթ Գալստյանը մեղադրվում են առանձնապես խոշոր չափերի՝ 2,277,323,840 ՀՀ դրամ գումար հափշտակելու եւ կեղծիքներ, հանրորեն վտանգավոր արարքներ կատարելու համար: Նրանք իրենց առաջադրված մեղադրանքը չեն ընդունում»»,-գրում է թերթը։

Во время суда по части продления ареста Тонояна сложилась примечательная ситуация – «Жоховурд»
Примечательная ситуация сложилась во время судебного процесса о продлении срока содержания под стражей Давида Тонояна еще на 2 месяца. Об этом пишет газета «Жоховурд».
Газете «Жоховурд» стало известно, что срок ареста Давида Тонояна истекал 29 ноября, и в этот день суд должен был рассмотреть дело и решить, продлить еще на 2 месяца арест при ходатайстве СНБ или отпустить экс-министра на свободу.
Однако суд подозрительным образом рассмотрел вопрос ареста Тонояна 24 ноября, затем – 25 ноября, продолжил 26-го числа, после чего удалился для принятия решения. По дошедшим до нас сведениям, родные Тонояна ждали решения 26-го ноября, однако оно так и не было принято.
«Из судебной системы родным сообщили, что вопрос о продлении срока содержания под стражей Тонояна прояснится после завершения визита премьер-министра в Сочи. В итоге 27 ноября, сразу после возвращения премьер-министра в Армению, суд по удивительному совпадению постановил оставить Давида Тонояна под стражей еще на 2 месяца.
Напомним, Давид Тоноян и Давид Галстян обвиняются в хищении крупной суммы в рзмере 2 277 323 840 драмов, в совершении общественно опасных деяний. Они не признают предъявленные обвинения», – пишет газета.