Հունվարի 1-ից հանրային վայրեր մուտքը կթույլատրվի թեստի բացասական արդյունքով կամ պատվաստման սերտիֆիկատով
Հայաստանում նախատեսվում է 2022 թվականի հունվարի 1-ից հանրային սննդի վայրերում, մշակութային միջոցառումներին քաղաքացիների մուտքը թույլատրել միայն ՊՇՌ թեստի բացասական արդյունքի կամ պատվաստման հավաստագրի առկայությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Համապատասխան նախագիծը շրջանառվում է:
«Հունվարի 1-ից նաև հանրային սննդի վայրերում, մշակութային միջոցառումներին քաղաքացիների մուտքը կարող է լինել միայն ՊՇՌ թեստի բացասական արդյունքով կամ պատվաստված լինելու հանգամանքը հավաստիացնելու դեպքում»,-ասաց Ավանեսյանը:
Սահմանափակող միջոցառումները, գուցե որոշակի անհարմարություններ առաջացնում են, բայց, նժարի վրա դնելով հանրային առողջապահական հարցերը, նախարարությունը կարծում է, որ անհրաժեշտ է նման միջոցների գնալ:

Вход в общественные места будет разрешен лишь при отрицательном результате ПЦР теста или сертификате вакцинации
В Армении с 1 января 2022 года вход в общественные места будет разрешен лишь при отрицательном результате ПЦР теста или сертификате вакцинации. Как передает «Арменпресс», об этом сообщила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
Проект уже вводится в обращение.
«С 1 января вход в общественные места и на культурные мероприятия будет разрешен лишь при при отрицательном результате ПЦР теста или сертификата вакцинации», - сказала Анаит Аванесян.
Ограничительные меры могут вызвать определенные неудобства, но министерство считает, что такие меры необходимы.
По состоянию на 29 ноября в Армении зарегистрировано 338 120 случаев заболевания Covid-19, вылечились 316 198 заболевших, есть 7 535 летальных исходов.