Բիլ Գեյթսը կանխատեսել է կորոնավիրուսի համավարակի մեղմացման ժամկետները
Կորոնավիրուսով վարակման և հիվանդությունից մահացության ընդհանուր մակարդակը հաջորդ տարվա կեսերին արդեն կարող է հասնել սեզոնային գրիպի միջին ցուցանիշներին, եթե ի հայտ չգան նոր՝ առավել վտանգավոր տարբերակներ:
Ինչպես փոխանցում է Life.ru-ն, նման կարծիք է հայտնել Microsoft ընկերության հիմնադիր Բիլ Գեյթսը՝ ելույթ ունենալով Սինգապուրում անցկացվող «Նոր տնտեսական ֆոռում» հիբրիդային համաժողովում:
Գործարարի կարծիքով՝ դրան նպաստում է բնական իմունիտետի ի հայտ գալը, պատվաստումը, ինչպես նաև նոր դեղամիջոցների ստեղծումը «Քովիդ-19»-ի դեմ պայքարում: Միևնույն ժամանակ Գեյթսը միջազգային հանրությանը կոչ է արել «ակտիվ աշխատել նաև գրիպի վերացման ուղղությամբ՝ նոր համավարակների առաջանալու սպառնալիքը նվազեցնելու համար»:
Microsoft-ի հիմնադիրը հայտարարել է նաև, որ հույս ունի «2022 թվականին լուծել պատվատսնյութերի մատակարարման հետ կապված խնդիրը»:

Билл Гейтс спрогнозировал сроки завершения пандемии коронавируса
Общий уровень заражения коронавирусом и смертность от болезни уже к середине будущего года могут достичь средних показателей сезонного гриппа, если не появятся новые более опасные варианты. Таким мнением поделился основатель корпорации «Microsoft» Билл Гейтс, выступая на проходящем в Сингапуре в гибридном формате «Новом экономическом форуме», передает «Life».
Так, по мнению бизнесмена, этому поспособствует выработка естественного иммунитета, вакцинация, а также появление новых препаратов для борьбы с CoViD-19. При этом Гейтс призвал мировое сообщество «активно работать и над искоренением гриппа для уменьшения угроз появления новых пандемий».
Основатель «Microsoft» также заявил, что рассчитывает на «решение проблем с поставками вакцин против коронавируса в 2022 году».