Սկզբում տվեց Արցախի հողերը։ Հետո անցավ Հայաստանի հողերին։
Կառավարության նիստում նա հեղափոխական հպարտությամբ հայտարարեց, որ ադրբեջանցիները մաքսակետեր են տեղադրել Գորիս–Կապան ճանապարհի վրա։ Ապա ավելացրեց, որ իրենք այլընտրանքային ճանապարհ են կառուցել, որն ավելի լավն է ու մարդիկ ավելի շուտ կհասնեն Գորիսից Կապան (փաստորեն, Գորիս–Կապանի 21–կիլոմետրանոց հատվածի զիջումն էլ է Արցախի պետականության կորստի հետ միասին ներկայացվում որպես բարեբախտություն և նոր հնարավորություն՝ «Ապագա կա ապագա» կարգախոսի ներքո)։ Նիկոլը համարյա շնորհակալություն հայտնեց Ադրբեջանին՝ մեր ճանապարհի այդ հատվածը վերցնելու համար, քանզի նոր ճանապարհ կառուցելու մոտիվացիա է ստեղծել Նիկոլի համար ու ասֆալտի վրա փող աշխատելու հնարավորություն՝ Նիկոլի նեղ թիմի համար։
Նիկոլն առաջարկում է ուրախանալ, որ նոր ճանապարհ կա (իրականում այդ ճանապարհը համարժեք չի կարող փոխարինել Որոտանի հատվածում եղածին և հիմա խայտառակ խցանումներ են)։
Թքում են, իսկ նա անձրև է զգում
Եվ այսպես, Հայաստանը զիջել է տարածք Ադրբեջանին՝ Նիկոլ–Իլհամ բանավոր փոխըմբռնմանը հաջորդած թղթային պայմանավորվածությամբ, որը նախորդ տարվա դեկտեմբերին իրագործվել է տխրահռչակ ռեստորանային գեներալ Վաղարշակ Հարությունյանի միջոցով։
Նիկոլենք հիմա այս թեմայով իրենց սիրած «կռուտիտի» օգնությանն են դիմում։ Ասում են՝ եթե ադրբեջանական մաքսակետ չլիներ, ապա Սյունիքի միջանցք էինք տալու։ Իր ասելով ստացվում է, որ հայ ժողովուրդը պետք է գոհ ու շնորհակալ լինի Նիկոլից, որ մաքսակետ է տվել Ադրբեջանին։ Հասկանում եք, չէ՞, «կռուտիտը» որն է՝ «փրկել ենք Սյունիքի միջանցքը»։ Այնպես ինչպես «փրկեցին» 25 հազարի կյանքը։
Լավ է գոնե այս անգամ չեն ասել, թե բա ադրբեջանական մաքսակետերը դրեցին, քանզի այդ մասին գրված է եղել ՀՀ վարչատարածքային բաժանման օրենքով։ Թեև դեռ ժամանակ ունեն, դա էլ կասեն։ Ինչևէ։
Ադրբեջանը շարունակում է կրակել, տարածք գրավել, լկտիանալ։ Ի պատասխան այս ամենին՝ նիկոլենք ասում են՝ կրակոցների մասով ռուսներին դիմեք, տարածքների մասով սովետական քարտեզներին դիմեք, լկտիացման մասով էլ Ալիևին դիմեք։ Իրենց միակ դիրքորոշումն այն է, որ իրենք «Խաղաղության դարաշրջան» են ուզում։
Ալիևն ու Էրդողանը թքում են Նիկոլի ու նրա միջոցով Հայաստանի վրա, իսկ Նիկոլն ասում է, թե մեզ ամուր նյարդեր են պետք։ Այսինքն՝ երբ իր վրա թքում են, ինքն ասում է՝ անձրև է գալիս, քանզի ամուր նյարդեր ունի։ Իրականությունն այն է, որ դա ոչ թե ամուր նյարդերի, այլ արժանապատվության, պետական մտածողության ու այլ համանման բաների բացակայության մասին է խոսում։
«Բանավոր փոխըմբռնվող» և «ամուր նյարդերով» Նիկոլը
Նիկոլը շարունակում է տալ։ Հողերը։

«Устно взаимопонимающий» Никол с «крепкими нервами»
На заседании правительства он с революционной гордостью заявил, что азербайджанцы разместили таможенные пункты на дороге Горис-Капан. Затем добавил, что они построили альтернативную дорогу, которая лучше, и люди по ней смогут добраться из Гориса в Капан быстрее (фактически, потеря 21-километрового участка дороги Горис-Капан, как и потеря государственности Арцаха, снова преподносится в качестве счастливого случая и нового шанса – в рамках лозунга «Будущее есть будущее»). Никол почти что выразил Азербайджану благодарность за взятие этого участка нашей дороги, так как появилась мотивация для строительства новой дороги и для его узкого окружения выдалась возможность для зарабатывания на асфальтном деле.
Никол предлагает радоваться, что есть новая дорога (в реальности она не может равнозначно заменить участок дороги у Воротана, и сейчас на ней образовались позорные пробки).
Плюют в глаза, а ему – божья роса
Итак, Армения уступила Азербайджану территорию в рамках последовавшей за устным взаимопониманием Никол-Илихам договоренности, которая в декабре прошлого года была реализована посредством печально известного ресторанного генерала Вагаршака Арутюняна.
Николовцы сейчас пытаются выкрутиться из положения, заявляя, мол, если бы не было азербайджанского таможенного пункта, то мы должны были предоставить коридор через Сюник. Из их слов выходит, что армянский народ должен быть благодарен Николу, что он отдал Азербайджану таможенный пункт. Нет, ну вы понимаете, что это за «отмазка»? «Спасли сюникский коридор». Точно так же, как «спасли» жизни 25 тысяч солдат.
Хорошо хоть, что на этот раз не сказали, будто разместили азербайджанские таможенные пункты, так как об это было прописано в законе об административно-территориальном делении РА. Хотя, время еще есть – скажут и это.
Азербайджан продолжает стрелять, захватывать территории, наглеть. В ответ на всё это николовцы говорят, чтобы по части обстрелов мы обращались к русским, по части территорий – к советским картам, а по части нарастающей наглости – к Алиеву. Их единственной позицией является то, что они открывают «Эпоху мира».
АлиевиЭрдоганплюют в Никола и через него – на Армению, а Никол отвечает, мол, нам нужны крепкие нервы. То есть ему плюют в глаза, а ему – божья роса, так как у него крепкие нервы. Реальность же в том, что это говорит не о крепких нервах, а об отсутствии чувства достоинства, государственного мышления и других подобных вещей.
Никол продолжает отдавать. Отдавать наши земли.
Сначала отдал земли Арцаха. Затем перешел к территории Армении.
Алиев и Эрдоган плюют в Никола и через него – на Армению, а Никол отвечает, мол, нам нужны крепкие нервы. То есть ему плюют в глаза, а ему – божья роса, так как у него крепкие нервы. Реальность же в том, что это говорит не о крепких нервах, а об отсутствии чувства достоинства, государственного мышления и других подобных вещей.